1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt esnafı belediyeden korkuyor, o yüzden konuşmuyor
Siirt esnafı belediyeden korkuyor, o yüzden konuşmuyor

Siirt esnafı belediyeden korkuyor, o yüzden konuşmuyor

Kaldırımların işgal edilmesi problemi Siirt’in yeni bir problemi değil. Yıllardır var olan, arada bir gündeme gelen sonra yine ötelenen bir problemdir.

A+A-

Birkaç sene önce Siirt Valiliği’nce Tillo Caddesi’nde araç sahiplerinin araçlarını caddenin iki tarafına da park etmelerine karşı başlattığı denetimler vardı. Mükemmel bir denetimdi. Herkes memnun kaldı ve Valiliğe bu uygulamasından dolayı teşekkür edildi. Cadde boylu boyunca temizlenmiş ve caddeye deyim yerindeyse tertemiz bir oksijen gelmişti. Fakat denetimler bir süre sonra kesilince cadde aynı tas aynı hamam oldu. O denetimler sürseydi ve kaldırımları işgal edenlere yönelik denetimler genişletilmiş olsaydı Tillo Caddesi resmen turistik bir cadde olacaktı.

Gelelim Siirt Belediyesi’ne… Kaldırım işgallerine karşı denetimlerini arttırması belediyenin en sıradan ve yapması gereken işlerindendir. Hiçbir kimse “niye kaldırımları işgalden temizliyorsun?” diyemez, böyle bir hakkı yok, zaten söyleyen de yok… Ama Belediyeye, daha doğrusu HDP’ye yakın sosyal medya hesaplarında durum öyle bir pazarlanıyor ki, sanki Siirt’te insanlar belediyenin kaldırım işgallerine karşı mücadelesini yadırgamış sanırsınız.

Siirt Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde kaldırım işgalleriyle mücadele kapsamındaki denetimleri sırasında medyada geniş yer bulan bir hadise gerçekleşti. Mekân sahibi “niye masalarımı kaldırıyorsunuz?” dememiş. Çok haklı bir soru soruyor: “Niye sadece ben?

ESNAF KORKUYOR, O YÜZDEN KONUŞMUYOR

Görüşlerine başvurduğumuz birçok esnaf, “lütfen ismimizi yazmayın” dediler. İsimlerinin yazılmaması konusunda ısrarcıydılar çünkü tedirginlik var. Mervan Gül, dönemini hatırlıyorum esnaflar neredeyse kimlik kartlarını, ev adreslerini bile vereceklerdi belediyeyle alakalı eleştiri yaptıklarında. Ama bugün gelinen nokta çok başka. Esnaf, kaldırım işgallerini savunmuyor fakat belediyenin çifte standart uyguladığını ve kişiye göre muamele yaptığını iddia ediyor. 

Bu haber toplam 3152 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!