1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Emniyeti uyarıyor!
Siirt Emniyeti uyarıyor!

Siirt Emniyeti uyarıyor!

Telefon dolandırıcılarına karşı Siirt Emniyeti vatandaşları bilgilendiriyor

A+A-

SİİRT EMNİYET  MÜDÜRLÜĞÜ BASIN BÜLTENİ

Türkiye genelinde meydana gelen telefonla Unvan ve Kurum kullanarak kontör ve para dolandırıcılığı olayı ile ilgili İlimiz genelinde son günlerde artan olaylara karşı Asayiş Şube Müdürlüğü olarak Banka ve ATM önlerine sivil ve resmi ekipler tarafından duyarlı bir çalışma başlatılmış olup;

26-27.03.2012 günleri 155 Polis İmdat telefonuna ihbarların yoğunlaşmasından dolayı ve Asayiş Şube Müdürlüğüne gelen bilgilerle teyit etmemiz üzerine il merkezinde bulunan Kuyumcular ve Banka ATM’leri önlerine Şube Müdürlüğümüze bağlı ekipleri sevk ederek bahse konu yerlerde belirtilen kişinin dolandırılmasını önlemek amacıyla ATM önlerine gelen şahıslarla sözlü görüşme yapılarak önleyici polislik görevi ifa edilmektedir.

Bu konu ile ilgili; İlimiz Cumhuriyet Meydanında bulunan İş Bankası ATM önüne heyecanlı bir şekilde telefon görüşmesi yapan bir şahsın gelmesi üzerine, görevlilerimiz Polis tanıtım kartlarını göstererek şahısla yapılan görüşme sonucunda dolandırıcılar ile irtibata geçildiği tespit edilen İ.K. isimli şahsa banka önünde bulunan görevli personelimizin, Polisin vatandaştan para ve ziynet eşyası istemeyeceği şeklinde gerekli bilgilendirilme yapılmış, şahıs dolandırıcılar tarafından kendisinden istenen 15.000TL değerindeki ziynet eşyası ile birlikte Asayiş Şube Müdürlüğüne davet edilmiştir.

İ.K. isimli şahsın ifadesi doğrultusunda; telefonuna gelen aramada bir şahsın kendisini Başkomiser Murat olarak tanıttığını, kullanmış olduğu telefonun terör örgütü tarafından kullanıldığını, bundan dolayı evine polislerin geleceğini ve evini arayacaklarını, bundan dolayı evinde bulunan para ve altınları, önce Vakıfbank daha sonra Garanti Bankasındaki hesap numaralarına yatırması gerektiğini söylemiş, ayrıca mağdur İ.K evden ayrıldıktan bir süre sonra şüpheli şahıs veya şahıslar telefon özelliği olan konferans sistemini kullanmak sureti ile mağdur İ.K ve ikametinde bulunan eşini telefonda görüştürmüş aynı zamanda arka fon sesi polis telsiz melodisini kullanmak sureti ile eve polislerin geldiğini söyleterek mağdur İ.K. tarafından bankaya paranın yatırılması için iknaya çalışmıştır. Bu durumu yolda karşılaştığı arkadaşına anlattığını, bunun üzerine arkadaşı, kendisine para yatırmamasını söylediğini ve telefonla 155 Polis İmdat telefonuna ihbarda bulunduğunu beyan etmiştir.

Bu haber toplam 2448 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!