1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Emniyeti için Diyarbakır lobisi
Siirt Emniyeti için Diyarbakır lobisi

Siirt Emniyeti için Diyarbakır lobisi

Siirt Emniyet Müdürü Recep Güven’in potansiyelini fark eden Diyarbakır lobisi, Siirt’ten Diyarbakır’a tayinini çıkartmak için çalışıyorlar.

A+A-

Siirtliler.Net gibi ilimizin önemli bir yayın organında birinci yılıma yaklaşırken makale yazmak aklıma pek gelmemişti. Haber üretmek, sokağı dinlemek ve bu konuda kendimi geliştirmek bana daha yakın geliyordu. Fakat kendimi yetiştirmeye çalıştığım gazeteciliğimden dolayı ilimizdeki bütün kurumlarla iletişim içerisinde olmam gerekiyor ki onlardan bir tanesi de Siirt Emniyetidir.

 

Suat Bilim / Siirtliler.Net

 

İyi olan şeyleri elimizden kaçırmak gibi genel bir alışkanlığımız olduğundan dolayı bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Çünkü, İl Emniyet Müdürümüz Recep Güven’i, Diyarbakır lobisi fark etti ve ne yapıp edip Diyarbakır’a kazandırmak istiyorlar.

 

Siirt Emniyet Müdürü Recep Güven’le ilgili Siirt’in yanı sıra Diyarbakır’daki çeşitli dostlar vasıtasıyla da çeşitli duyumlar alıyorum. Diyarbakır lobisi, Siirt Emniyet Müdürü Recep Güven’in mesleki potansiyelinin farkındalar ve kendisini istiyorlar.

 

İlimizde ve bölgemizde 30 yıldır terör sorunu kendini hissettirdi. Bu süre zarfında buralara gelen bürokratlar bölge halkını anlamak yerine sert ve soğuk bir resim çizdiler. İstisnaları bunun dışında tutuyorum elbette fakat genel olarak böyle bir yapı hakimdi. Ne yazık ki bürokratların sert ve soğuk yüzlerinden memnun kalan, bu yüzü sürekli göstermesini isteyen çevreler de vardı. Aksini iddia eden olabilir belki ama özellikle de Siirt’e gelen gelen bürokratlar halktan kopuk, vatandaşın derdiyle ilgilenmekten uzak ve sadece birkaç aileye yakın durmak dışında bir portre çizmekten öteye gidemediler.

 

Diyarbakır eski Emniyet Müdürü rahmetli Gaffar Okan ile beraber bölgeye gönderilen bürokratlarda bir değişiklik başlamıştı. Devletin sert yüzünü gösteren bürokratlar yerine daha candan, vatandaşın derdiyle daha çok ilgilenen, onlarla daha çok diyalog içerisine giren bürokratlar kendini gösterdi. Terörle mücadelede sadece silahla çözülemeyeceği anlaşılmaya başlanmıştı. Bölgede güven, huzur ve yatırımlar hızlıca gelişmeye başladığı sırada bir anda Türkiye’yi sarsan kalleş bir saldırı ile Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okan şehit edilmişti. Bozulan morallerle birlikte nice Gaffar Okan’lar bölgeye gönderilmişti. İşte onlardan bir tanesi de şu an Siirt’te görevine devam ediyor. İl Emniyet Müdürü Recep Güven’den bahsettiğim anlaşılmıştır. Yalaka diyen mutlaka çıkacaktır ama hiç önemli değil. “Birileri ne der?” anlayışıyla gazeteciliğin yapılamayacağını Siirtliler.Net’te ilk aylarda öğrendim. O yüzden konuma dönmek istiyorum.

 

İl Emniyet Müdürü Recep Güven, Siirt’e geldiğinin daha ilk günlerinde hızlı bir şekilde şehrimize adapte olmuştu. “Önce İnsan” ilkesiyle çalışmalarını yürütün Recep Güven, terör ile vatandaşı birbirinden ayırt ederek çalışmaya özen gösterdi ve bu konuda başarılı olduğu birçok çevreler tarafından dillendirilmektedir.

 

Gecenin bir vakti seçim çalışmalarıyla meşgul olan Belediye Başkanımız Selim Sadak’ı bir kahvede ziyaret edip beraber aynı mahalleli gibi çay içmesi, Emniyet kemerinin önemini anlatabilmek için yuvarlanan arabaya bizzat kendisinin binmesi, SBS ödül kampanyalarına katılarak Siirt’ten derece yapan öğrencileri ödüllendirmesi, onlarla birlikte aynı sofrada yemek yemesi, çocuklarla çocuk olması gibi takdir toplayan özellikleri ilk aklıma gelen örneklerden.

 

Bu konuya neden değindiğimi merak ediyorsunuzdur. Mesleki ve insani potansiyelini pek fark edemediğimiz İl Emniyet Müdürü Recep Güven’i Diyarbakır’lılar keşfetmişler. Diyarbakır’da yaşayan sivil toplum örgütleri, iş adamları, siyasileri Recep Güven’in performansını ve bireysel potansiyelini rahmetli Gaffar Okan’a benzetmişler. “yıllar sonra aradığımız bürokratı bulduk” yorumları yapıyorlar ve Diyarbakır’a tayinini çıkması için Hükümet nezdinde lobi faaliyetleri yapmaya başladılar.

 

Diyarbakır lobisi istediğini elde edecek mi etmeyecek mi bilmiyorum ama önümüzdeki aylarda “Emniyet atamaları” kararnamesi çıkacak. Farklı birçok kuliste Recep Güven’in Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne atanacağı yönünde söylentiler dolaşıyor. Her defasında “öldüğümde Tillo’ya gömülmeyi çok isterim” diyen bir emniyet müdürünü bu sessizlikle Diyarbakır lobisine kaptıracağız gibi. Her seferinde övündüğümüz Siirtli Bakanlarımız, Siirt lobisi, il dışındaki işadamlarımız ve vatandaşlar bu konudan ya habersizler ya da her zamanki gibi sessiz kalmayı tercih ediyorlar.

 

Suat Bilim / Siirtliler.Net

Bu haber toplam 2864 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!