1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Eğitim Vakfı’nın konuğu Gazeteci Kılıççıoğlu’ydu
Siirt Eğitim Vakfı’nın konuğu Gazeteci Kılıççıoğlu’ydu

Siirt Eğitim Vakfı’nın konuğu Gazeteci Kılıççıoğlu’ydu

Siirt Eğitim Vakfı’nda gerçekleştirilen aylık sohbet toplantılarında Eylül ayının konuğu Mücadele’den Cumhur Kılıççıoğlu’ydu.

A+A-

İSTANBUL – Fatih Kadınlar Pazarı’nda bulunan ve başkanlığını Zeki Akyüzlü’nün yaptığı (SEV) Siirt Eğitim Vakfı’nda 1 Ekim 2011 Cumartesi akşamı yapılan aylık sohbet toplantısının konuğu Mücadele Gazetesi’nin sahibi Cumhur Kılıççıoğlu idi

Konusu “Veleye” olan sohbette Kılıççıoğlu, Cumhuriyet sonrasında Türkiye’de bulunan ve kendi alanlarında önemli konumlara gelen Siirtlilerden bahsetti. İsimleri bilinen veya bilinmeyen o Siirtlilerden bahsedilmesi ilgiyle dinlendi. İstiklal savaşında Atatürk’ün şoförü İbrahim Çavuş, büyük taarruzda Atatürk’ün yanında bulunan Mahmut Nedim Soydan, Siirt’in eski belediye başkanlarından rahmetli Hayrettin Özgen ile Edip Turhan, Adnan Menderes’in ekonomik danışmanı Prof.Dr.Memduh Yaşa, sanayi danışmanı Baki Erdem, eski ve yeni bakanlarımızdan Mehmet Nebil Oktay, Ali Talip Özdemir, Salih Yıldırım, Oktay Vural, Hüseyin Çelik, Egemen Bağış, ayrıca Türkiye Parlamenterler Birliği Başkanı Edip Sezgin, hukukçularımızdan Orhan Yardım, Haluk Emrah, Kılıççıoğlu tarafından açıklanan listeden sadece bazılarıydı.

Veleyeli kimdir? Sorusunun cevabını Kılıççıoğlu sohbetinin başında şu hikayeyle anlattı: “Genç torun, yaşlı ninesine sorar: Ninecim biz Siirtliler neyiz? Türk mü, Kürt mü, Arap mı? Burada her üç dil konuşuluyor. Nine, torununa cevaben; Evladım Kürtler köyde yaşayanlardır. Peki Arapmıyız? Hayır Araplar şeyhler ve hocalardır. Öyleyse Türk müyüz? O da değil. Türkler yabancı memurlardır yani Osmanlılardır. O halde neyiz? Ah evladım biz Veleyeliyiz, Veleyeli!

Siirtliler Veleyelidir, yani kent soyludurlar, yani şehirlidirler” diyen Kılıççıoğlu, sol kimliğinin verdiği duygusal özlem ile Siirt’in siyasal tarihinden bahsederken izleyicilere Rusya’nın pompaladığı Türkiye’deki komünist akımların önemli isimlerinden Mahir Çayan, devrimci olarak “Veleye” sohbetinde yer buldu. Soru cevap bölümünde ise Kılıççıoğlu’na yöneltilen “Terör sorunu” başlıklı bir soru “bu konu bizi aşar. Kimse doğruyu söylemiyor” sözleriyle karşılık buldu. Katılımcılar arasında söz alanlar arasında şu sorular gündeme geldi:

Mehmet Nuri Yardım: “Hilmi Yavuz adına Siirt’te bir kültür merkezi kurulmalıdır. Birçok şehirde kurulan kültür merkezlerine o şehrin kültür ve edebiyat alanında önemli insanlarının isimleri veriliyor.”

Murat Çelik: “Siirt Araplarının kökenini merak ediyorum. Siz bir yazınızda İspanya’daki Endülüs İslam Cumhuriyeti’nin sonucunda oradan gemilerle Anadolu’ya geldiği ile ilgili bir yazı yazmıştınız. Fakat o yazınızın devamı gelmedi.”

Sait Bilgili: “Siyah-Beyaz gazetecilikten bugün Renkli gazeteye döndünüz. Bu değişimin nasıl yaşandığını merak ediyorum. Terör 30 yıldır niye bitmiyor bu konudaki görüşlerinizi merak ediyoruz. İmar konusunda Siirt’te çarpık yapılaşmaya değindiğiniz için teşekkür ediyorum.”

Ekrem Orak: “Burada eski jenerasyonun tanıdığı Mücadele’nin sahibi Sayın Kılıççıoğlu ve şimdiki yeni jenerasyonun tanıdığı Siirtliler.Net’in sahibi sayın Eyüp Güzel var. Bu iki jenerasyon adına bir şey istirham ediyorum. Dünyada başarılı toplulukların başında sanat bulunuyor. Sanata olan ülkeler refahı yükselmiş ülkelerdir. Sanat yoksa o ülkede hiçbirşey yoktur. Ben her ikinizden de rica ediyorum bu konuları gündeme getiriniz.”

Vakfın eski mütevelli heyeti Başkanı Özcan Soysal da sohbet toplantısına katılanlar arasındaydı. Toplantının ardından ödül töreninde kısa bir konuşma yapan Soysal, birlik ve beraberliğin önemine değindi.

Bu haber toplam 3394 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!