1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Siirt dışındaki Siirtlilere dikkat çekildi
Siirt dışındaki Siirtlilere dikkat çekildi

Siirt dışındaki Siirtlilere dikkat çekildi

Siirtliler.Net Derneği’nin 1.Yaş Günü dolayısıyla düzenlenen gecede Siirt dışında yaşayan Siirtlilerle güçlü bir lobi kurulması gerektiğine dikkat çekildi.

A+A-

3 Mayıs Perşembe günü 1.Yaş Günü dolayısıyla Siirtliler.Net Derneği tarafından düzenlenen geceyle ilgili tebrik mesajları halen geliyor. Telaş nedeniyle unutularak davet edilmeyen Siirtliler.Net gönüldaşları haklı sitemlerini ise telefonlarla ya da bizzat bildiriyorlar.

Derneğin 1 yıllık süre içerisinde yaptığı faaliyetler Dernek Yöneticisi Elif Tren Özer tarafından konuklara tane tane anlatılmasının yanı sıra geceye anlam katan önemli konu ise Türkiye’deki Siirtlilerle ilgili Dernek Başkanı Gazeteci Eyüp Güzel’in konuşmasıydı.
 
Güzel’in konuşma metninin tamamını Siirtliler.Net sitemizin “Yazarlar” bölümündeki kendi köşesinden önümüzdeki günlerde okuyabileceksiniz. İşte o konuşma metninden bazı önemli satır başları:
 
OLUMSUZ PROPAGANDA CAHİLLİKTEN BAŞKA ŞEY DEĞİLDİR
 
Siirt, önemli konularında kendi başına karar alabilecek durumda bir şehir değil. Örneğin seçim zamanlarında bunu hep beraber izliyoruz. Bu yapı sadece Siirt’e mi ait? Hayır! Ülkemizin her vilayetinde durum aynı. Siirt’in sınıfta kaldığı konu ise buradan göç etmiş ve başka vilayetlerde yaşayan hemşehrileriyle köprü eyupp.jpgkuramamasıdır. Bu köprü sadece seçim zamanlarında bireysel olarak kurulmaya çalışılıyor. Aslında bu köprüler daha kurumsal ve kalıcı bir şekilde kurulmalı. Fakat bazı kesimler veya şahıslar bu gerçeği göz ardı edip olumsuz propaganda yapmaktadır. İlimizden göç ederek başka vilayetlerde yaşayan veya başka vilayetlerde doğup oralarda yetişen hemşehrilerimizi kötülediler, aşağıladılar ve hatta neredeyse memleket haini ilan ettiler.
 
Biz ne yazık ki bir araya gelme konusunda sınıfı geçemeyen bir toplumuz. Bu yüzdendir ki ilimizi ya tam olarak tanıtamıyoruz ya da doğru olarak anlatamıyoruz. O aşağılık cinsel taciz olayında Siirtlilerin üzerine nasıl damga vurulduğunu sanırım hatırlatmaya gerek yok. Ulusal sanatçılarımız sahipsiz. İş adamlarımız alakalı/alakasız kapılarını çalanlardan bıkmış.
 
Derneklerimiz, onları harekete geçirecek bir mekanizma olmadığı için etkin değiller.
İl dışında okuyan üniversiteli öğrencilerimiz kendi başlarının çaresine bakmak zorundalar.
Siyasette, bürokraside veya farklı alanlarda bir sorumluluk makamına gelenlerin neredeyse tamamı kendi kişisel gayretleriyle bunu başarabildiler.
 
İstanbul’da tıpkı diğer vilayetler gibi ben de “Siirt günleri” adıyla bir festival yapmak istiyorum.
Bu haber toplam 3061 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!