1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Siirt Dershaneleri bu yıl işi daha sıkı tutacak
Siirt Dershaneleri bu yıl işi daha sıkı tutacak

Siirt Dershaneleri bu yıl işi daha sıkı tutacak

Siirt’te faaliyette olan dershanelere bu yıl bir yenisi daha ekleniyor. İlimizdeki dershaneler bu yıl işi daha sıkı tutacaklar.

A+A-

Açıklanan SBS sonuçlarında derece yapan iller sıralamasında İzmir birinci sırada yer alırken peşinden Manisa, Bursa, İstanbul geliyor.

 

İki soru merak ediliyor:

Siirt iller sıralamasında kaçıncı sırada?

Siirt’in derece yapan öğrencileri kimler?

 

Geçen yıl iller sıralamasında Siirt’in göstermiş olduğu başarı ülke genelinde dikkat çekmişti. Siirt’ten 2 tane Türkiye birincisi çıkmış ve eğitimdeki bu yükselişimiz ulusal basında epey yer almıştı. Yerel basında ise eğitimdeki bu yükselişle birlikte doğan enerjiyi diri tutabilmek adına Siirtliler.Net Ekibi Türkiye birincisine ödül ve teşekkür kampanyası yürütülmüştü. Kampanya neticesinde çeşitli hediyeler Türkiye birincisi Emre Işıktaş’la buluşturuldu.

 

Son 2 yılda ilimizin eğitim dünyasında görülmekte olan başarıda okul idareleri, öğretmen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanı sıra Valilik tarafından gerçekleştirilen eğitim projeleri ile özel eğitim kurumları olan dershanelerin de etkisi sürekli dile getirildi. Milli Eğitim ve özel dershaneler arasında bilhassa Siirt’te gelişen iyi ilişkiler başarılar kadar başarısızlıkları da hep birlikte sahiplenme alışkanlığını kazandırmış ve bu Siirt’in iller sıralamasındaki yükselişine katkı sağlamıştır.

 

DERSHANELER BOŞLUK DOLDURUYOR

 

Özel eğitim kurumları olan dershanelerin ilimizde eğitim çıtasının yükselişinde önemli kurumlar olduğu kanıksanmıştır. Milli Eğitim sistemindeki çarpıklık ve eksikliklerden dolayı zorunlu bir şekilde büyümekte olan dershanelerin önemli bir boşluğu doldurdukları reel gerçek halini almıştır.

 

SİİRT’TEKİ DERSHANELER BU YIL İŞİ DAHA SIKI TUTACAK

 

Siirt’te faaliyette olan dershanelere bu yıl bir yenisi daha ekleniyor. Geçen eğitim döneminde başarılı buldukları öğrencileri ücretsiz okutma ve hatta çeşitli masraflarını karşılama gibi rekabeti kızıştırma yolunu tercih etmeleri dershane yönetimine ek maliyetler yükledi. Bu rekabetin farkına varan bazı veliler durumdan istifade etmek için dershaneleri tek tek dolaşarak pazarlıklar içerisine girdiği gelen haberler arasında. Kızışan rekabet ortamında bu durumdan karlı çıkanlar veliler, zararlı çıkanlar ise dershane yönetimi olduğu bir gerçek. Birçok kez bir araya gelmelerine rağmen ortak karar alamayan ilimizdeki dershane yöneticileri bu durum karşısında ortak bir karar almayı başarmışlardır. Yapılan toplantılar neticesinde masrafları düşürücü bir takım ortak önlemler aldılar.

 

İlimizde faaliyet gösteren özel eğitim kurumları olan dershaneler bu yıl rekabet ortamını “karşılıklı zıtlaşma” şeklinde uygulamak yerine daha mantıklı ve ilkeli faaliyetlerle sürdürecekleri gelen bilgiler arasında. Reklam, tanıtım ve bilgilendirmeye yönelik kamuoyu oluşturma çalışmalarını “para harcama sarhoşluğu” içerisinde değil daha planlı uygulanacak. Kimi dershaneler tanıtım ve  başarılarını kamuoyuna aktarabilme konusunda şimdiden planlama yapmaya başladılar bile.

 

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI YAPILMALI

 

SBS Siirt sonuçlarının belirlenmesinin ardından ortak kararlar almaya ilk adımını atan dershanelerin yöneticilerinin biraya gelip elde edilen sonuç ve hedef ile ilgili bir basın açıklaması yapmalarının doğru bir adım olacağı ön görülüyor.

Bu haber toplam 3247 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!