1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Siirt CHP’de AK PARTİ ve BDP’ye karşı blok
Siirt CHP’de AK PARTİ ve BDP’ye karşı blok

Siirt CHP’de AK PARTİ ve BDP’ye karşı blok

2011 milletvekili seçimleri için çalışmalarını sürdüren CHP Siirt, ildeki kendi tabiriyle ikili yapıya karşı çeşitli partilerle blok oluşturmaya çalışıyor.

A+A-

CHP Siirt teşkilatının “ikili yapı” dediği “AK Parti ve BDP”ye karşı cephe oluşturmak için çeşitli partilerle blok oluşturmaya çalışıyor.

Demokrat Parti, Genç Parti gibi çeşitli partilerle “ortak aday” çıkarılması konusunda görüşmelerini sürdüren CHP Siirt İl Başkanı Muhdi Koyuncu, Siirtliler.Net’e seçim çalışmalarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede: “DP’den Ahmet Arıtürk, GP’den Halis Güngör gibi partilerin il başkanlarıyla ortak adayımızı çıkaralım diye görüşmelerimiz oluyor. Bizim gönlümüzden Dr.Ekrem Bilek ismi geçiyor. Siirt’e en çok fayda sağlayacak bir insandır. Siirt halkını tanıyor ve Siirt halkı da kendisini tanıyor. Siirt için bir şanstır. Eski Kadın Kolları Başkanlarımızdan Ümren hanım da olabilir.” açıklamalarında bulundu.

İl Başkanı Koyuncu, farklı konularda Siirtliler.Net’e yaptığı değerlendirmelerde aşağıdaki ifadelere yer verdi:

Yeni genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile partimiz halkla daha da bütünleşmeye  başladı.  Partimizin trendi daha da yükselecektir. Bazı çevreler bizi “Kürt” diyemedik, demedik diye suçluyorlar. Bu ülkede sadece bu sorun yok. Ama sadece Kürt diye diye Kürtler bile sıkılmaya başladılar. AK Parti’yi Erdoğan taşıyor. Erdoğan’ı partisi taşımıyor. Erdoğan gittiğinde parti ciddi bir kan kaybına uğrayacaktır. ANAP örneğinde olduğu gibi bitecektir. İç çekişmeler başlayacaktır. Yaşanılan tecrübeler var. Geçmiş yıllarda insanlar etnik kimliğini Batı’da söyleyebiliyordu. Ama şu an bunu gizliyorlar. İki dilli yaşam konusuna gelince; 85 yıl önce bugünkü Latin alfabesi yoktu. Türkler de bu dil meselesinden mağdurlar. Ama şu an Türkçe bizim ortak dilimiz olmuştur. Herkes bu dile sahip çıkmalı. Bu demek değilki, Kürtçe, Arapça vs. dillerimiz yaşamasın. Tam aksine bu dillerimizi de yaşatmak gerekiyor. Ama resmi dilimiz, ortak dilimiz Türkçedir.

AKP rant kapısı olmuştur. 2003’ten önce ilimizdeki STK sayısı parmak sayısı kadardı. Bugün yüzlerce var. Hiçbirinde üretim yok. Hepsi rant sağlama peşinde. Bugün ilimizdeki kurum amirleri bile AKP’lilerden daha fazla çalışacaklar. Çünkü hiçbiri konumunu kaybetmek istemiyor.

Osman Tekek (İl Disiplin Kurulu Üyesi)

Tüm Doğu’da boşluk var. Partimizin genel merkezi halktan biraz kopuk. Doğu’ya biraz daha önem vermesi lazım. Umut ediyorum ülke genelinde %35-40 arası oy alacağız.

Cindi Eren (Genel Merkez Kurultay Delegesi)

CHP’nin Siirt’te daha fazla çalışıp, sosyal demokrasiyi daha fazla anlatması lazım.

İlyas Arpacık (Baykan İlçe Başkanı)

CHP bu bölgeye gelmiyordu ama yeni genel başkanımız ile bu kabuğun kırılacağına inanıyoruz. Genel Başkanımıza karşı bir ilgi var. Doğu ve Güneydoğu’da köy köy gezmesi lazım. 2007’de ilçemizden 122 oy aldık. Referandumda ise 472 oy çıkardık. Bu seçimde ise hedefimizde ilçemizden 1500 oy çıkarmak var.

Bu haber toplam 5029 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!