1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Bilsem, Fotoğraflarla İpek Yolu Semineri Düzenledi
Siirt Bilsem, Fotoğraflarla İpek Yolu Semineri Düzenledi

Siirt Bilsem, Fotoğraflarla İpek Yolu Semineri Düzenledi

Siirt Bilim ve Sanat Merkezi’nin düzenlediği “Fotoğraflarla İpek Yolu” semineri Çarşamba günü Mehmetçik İlköğretim Okulu’nun konferans salonunda yapıldı.

A+A-

Bilim ve Sanat Merkezi Müdür Yardımcısı Sedat Serin’in sunuculuk yaptığı program, Sanatçı Reyhani Akan’ın özgeçmişinin okunmasıyla başladı. Seminer, uluslararası sergileri ve çalışmaları olan Ressam ve Fotoğraf Sanatçısı Reyhani Akan tarafından verildi. Fotoğraflar, sanatçının master programını birincilikle tamamladığı Hindistan’dan başlayarak sırasıyla Nepal, Pakistan, Iran ve Türkiye’yi kapsıyor.

 

Akan, günümüz “İpek Yolu” üzerinde yaşamış ve hala yaşayan ve doğudan batıya farklı kültürlerin birbiriyle olan etkileşimlerini ve bu paralelde sanat, tarih, din, eğitim ve genel sosyal yaşamı içeren fotoğraflarını kendi bakış açısı ve üslubuyla izleyiciyle paylaştı.

 

 

Akan, Avustralya, Hindistan ve Türkiye’deki sanat eğitiminin yanı sıra, Uluslararası pek çok sergi, organizasyon ve etkinlikte başarılı çalışmalar yaparak, Türkiye’yi ve Çağdaş Türk Sanatını en iyi şekilde temsil etmeye devam etmektedir.

 

Seminere Bilsem idareci ve öğretmenleri, Bilsem öğrencileri ve veliler katıldı. Seminerin bitiminde bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ercan Metin; İpek Yolu Semineri, Bilim ve Sanat Merkezi’nin öğrenci ve velileriyle bütünleşmesinin sağlanması açısından memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Ercan Metin, hiç kimsenin başarı merdivenlerini elleri cebinde aşamayacağını vurgulayarak; bu çalışmada emeği geçen Sanatçı Reyhani Akan’a, Bilim ve Sanat Merkezi idareci ve öğretmenlerine teşekkür ederek, bu tür çalışmaların devamını diledi.

 

 

 

Reyhani AKAN kimdir?

 

Sanatçı Reyhani Akan 1971 yılında Erzurum-İspirde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa’da tamamladı. 1999 yılında Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim  Dalı’ndan Fakülte birincisi olarak mezun oldu. 1996’da Western Australian Academy of  Performing  Arts at Edith Cowan University’de Avustralya Hükümetinin bursunu kazanarak 1 yıl sanat eğitimi gördü. Son olarak 2008 yılında Hindistan Kalküta şehrindeki Rabindra Bharati Universitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik- Özgün Baskı Bölümünün master programını birincilikle bitirdi.

 

Reyhani Akan şimdiye kadar ulusal ve uluslararası pek çok kişisel ve karma sergi açmış, yarışmalarda ödüller kazanmıştır. Şimdiye kadar Akan’ın eserleri basında büyük ilgi uyandırmakla birlikte çalışmalarından bazıları özel koleksiyonlarında yer almaktadır. Reyhani Akan, sanat çalışmalarına atölyesinde devam etmektedir. Resim öğretmeni olarak MEB’de 7 yıldır hizmet vermekte olan Reyhani Akan, şu anda Siirt Vali Osman Acar İlköğretim Okulu’nda görev yapmaktadır.

 

Bu haber toplam 3752 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!