1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Belediyesi’nde basın mensuplarıyla toplantı yapıldı
Siirt Belediyesi’nde basın mensuplarıyla toplantı yapıldı

Siirt Belediyesi’nde basın mensuplarıyla toplantı yapıldı

Basın mensuplarıyla toplantı düzenleyen Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, çeşitli yazar, siyaset bilimci ve sanatçıyı Siirt’te ağırlayacağını söyledi.

A+A-

Başkan Sadak makamında yaptığı açıklamada çatışma ortamının son bulması için fırsatlar bulunduğunu dile getirerek, “Malumunuz olduğu gibi Kürt sorunu eksenli bölgede ve Türkiye genelinde ülkenin temel sorununu teşkil eden bu sorunun çözümsüzlüğü hepimizin arzu etmediği, tanık olmak istemediği, acılarla dolu bir süreci yaşadık. Zaman zaman PKK’nın tek taraflı olarak ilan ettiği eylemsizlik kararları karşılık bulamayınca son günlerde tekrar çatışmaların olduğu ve gencecik insanlarımızın cansız bedenleri anne ocaklarına dönmesi hepimizi derinden üzmekte ve büyük kaygılar yaşamamıza yol açmaktadır. Bölgedeki çatışmalarla birlikte ülkenin diğer bölgelerinde ve metropollerde ve hatta üniversitelerde bu kaygılarımızı daha da güçlendiren olaylar yaşandı. İnsan olarak, aydın olarak, siyasetçi olarak, sanatçı, yazar, çizer olarak bunlara seyirci kalmanın, bu savaş rantından beslenen anlayış ve kesimlere destek olduğunu düşünüyorum. Bu konuyla ilgili Kürt siyasetçileri ve aydınları çözüm yolu gösterip, çözümsüzlüğe dur dediklerinde birileri tarafından tehdit edilerek ya cezaevine kapatılıyor ya susturuluyor ya da sürgün ettiriliyor. Bu sorunun çözümü için halen imkânların olduğu ve kalıcı barışa ulaşmak için, çatışmalı ortamın çatışmasız ortama dönüştürmek için fırsatların var olduğunu düşünüyorum” dedi.

İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARINI SİİRT’TE AĞIRLAMAK İSTİYORUM

Sadak, tüm ezberleri bozacak bir ilki denemek istediğini kaydederek, “O da şu: İçinde hiçbir siyasi partinin ağırlığının olmadığı, Kürt siyasetçi yazar-çizerin olmadığı; Türkiyeli siyasetçi, yazar, sanatçı, düşünür ve insan hakları savunucularını Siirt'te ağırlamak istiyorum. 12 Haziran Cumartesi günü Siirt'in Pervari ilçesi Çeme Kare yaylasında bir gecelik konaklayıp, 13 Haziran Pazar günü tüm katılımcıların ortaklaşacağı bir basın açıklamasıyla etkinliğimizi bitireceğiz. Hem şehrimizi görüp gezmek hem de bu nahoş süreci hoş bir sürece dönüştürmek için, benim de bu sürece katkım olsun demek isteyen Türkiyeli aydın, yazar-çizer ve sanatçıların davetimize icabetlerini bekliyorum” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 2429 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!