1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Siirt Belediyesinde AK Parti Kayyumla devam edecek mi?
Siirt Belediyesinde AK Parti Kayyumla devam edecek mi?

Siirt Belediyesinde AK Parti Kayyumla devam edecek mi?

Siirt’te yaşayan vatandaşların şu sıralar en çok merak ettiği konu kısa bir süre içerisinde belirlenecek olan AK Parti’nin adayı Kayyum mu olacak yoksa AK Parti başka bir isimle mi seçime girecek?

A+A-

İlimiz Siirt, diğer Güneydoğu şehirleri gibi terör belasından çok çekti. Bölge insanının en büyük problemi olan ve sözüm ona Kürtler adına hareket ettiklerine söyleyen terör örgütü ve siyasi uzantısının yaşatmış olduğu mağduriyet sadece dağlarda sınırlı kalmadı. Şehirlerin göbeğinde, hayatın içerisinde ve tabi ki yerel yönetimler olan belediyelerde de kendini hissettirdi. Teröre karşı mücadelede devletin yerel yönetimlerde de varlık göstermesiyle, Pkk’ya destek veren belediye başkanları, işgal ettikleri makam koltuklarındayken kulaklarından tutulduğu gibi kaldırılıp cezaevine gönderildi. 

Siirt’te Vali Yardımcılığı görevini yapan Ceyhun Dilşad Taşkın, Siirt Belediye başkanlığına Kayyum olarak atandı ve göreve geldiği günden beri Siirt’te Belediyecilik hizmetleri konusunda gözle görülür, elle tutulur bir atılım gerçekleşti. Kimi okurlarımız “Evet hizmet yaptı ama zaten yapmak zorundaydı” şeklinde yorumlarken kimileri de HDP karşısında AK Parti’nin durumunu ve Kayyum’un durumunu şu maddelerle dile getiriyorlar:

•    Son Genel Seçimlerde her türlü dezavantajlarına ve sessizliğine rağmen HDP Siirt’te önemli bir fark attı ve herkesi şaşırttı. Öyle ki Genel Başkanları seçim mitingi yaptığında meydanlar boştu ve buna rağmen sandıklardan üstün çıktılar. Ceyhun Dilşad Taşkın’ın hizmet yapmış olması HDP’li seçmeni etkilemeyecektir.  HDP'li seçmenden oy alacak kişinin Taşkın olduğunu söylemeyenler de yok değil.


•    Kayyum Taşkın, ara dönemde göreve getirildi. Çalıştı evet fakat çalışmak zorundaydı. Bu hem kendisi için gerekliydi hem de Devlet için gerekliydi. Taşkın, ikinci defa aday gösterilir ve seçimle belediyeyi AK Parti kazanırsa ilk ara dönemdeki gibi çalışkan durmasının hiçbir garantisi yoktur.


•    Kayyum Taşkın, tekrar aday gösterilmeyi istiyor. 


•    Vatandaşlar verilen sözlere sadakat konusunda Kayyum Taşkın’a güvenmek istiyor.


•    Kayyum Taşkın’ın terörle mücadele kapsamında Belediye Başkanlığına Kayyum olarak görevlendirilmesi Siirt’e özgü bir durum değil genel bir ülke politikasıydı. Bu yüzden Kayyum olarak atanması şehirdeki AK Parti tabanında hiçbir krize neden olmadı. Fakat Mart 2019’da yapılacak olan normal seçimlerde Genel Merkezin aday olarak kendisini göstermesi AK Parti seçmeninde nasıl karşılanacağı net değil. Bugüne kadar “yabancı aday” tepkisini gösteren Siirt’teki siyasi görüş Ceyhun Dilşad Taşkın’ın aday olarak gösterilmesi durumunda sahaya nasıl yansıyacak bilinmiyor.


•    Taşkın’ın aday gösterilmesi halinde HDP bunu seçim argümanı olarak değerlendirecek ve avantaj sağlamaya gayret edecektir.

Şimdi sokakta merak edilen soru şu:

AK Parti Ceyhun Dilşad Taşkın’a “Hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyoruz ama artık asıl yerine geç” mi diyecek?

Yoksa “Biz senle yola devam ediyoruz” diyerek aday mı gösterecek?

Bu haber toplam 3751 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
33 Yorum