1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Belediyesi MEWA Konseyine seçildi
Siirt Belediyesi MEWA Konseyine seçildi

Siirt Belediyesi MEWA Konseyine seçildi

Çeşitli ülkelerden 70’in üzerinde belediye başkanlarının katımlıyla İstanbul’da gerçekleşen MEWA genel kurulunda Siirt belediyesi konseye seçildi.

A+A-

Dünya Birleşik Kentler ve Yerel Yönetimler - Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı'nın (UCLG-MEWA) genel kurulu, konsey ve yönetim kurulu toplantısı çeşitli ülkelerden 70'in üzerinde belediye başkanlarının katılımıyla İstanbul Hilton Oteli'nde yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir , Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Hakkari Belediye Başkanı Fadır Bedirhanoğlu'nun da bulunduğu bölge belediye başkanları ve temsilcileri de katıldı.

 

Açılış konuşmasını Topbaş yaptı

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UCLG'nin BM'de kabul edilen tek yerel yönetim birliği olduğunu belirterek, kimi BM kaynaklarının UCLG üzerinden aktarılması gerektiğini bildirdi. Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı'nın bölge büyüklüğü ile orantılı olmadığını belirten Topbaş, kimsenin zaman kaybı keyfinin olmayacağını belirterek, Teşkilatın güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Gezegenin ekolojik kıyamete doğru gittiğini vurgulayan Topbaş, kaynakların doğru kullanılmasında yerel yönetimlerin önemine dikkat çekti. Topbaş UCLG başkanı olma konusunda da UCLG-MEWA'dan destek istedi. UCLG-MEWA eşbaşkanlarından Filistin Belediye Başkanı Hani Ebdol Masih, Türkiye halkının Filistin halkına vermiş olduğu desteğe teşekkür etti. Dünyaya çağrı yapan Masih, İsrail'in kendilerine baskı uyguladığını belirterek, yerel yönetimlerin siyasi rol oynaması gerektiğini söyledi. Masih, Filistinliler olarak Türkiye'nin UCLG başkan adaylığını desteklediklerini bildirdi.

 

'MEWA'ya katılım en az yüzde 60 olmalı'

 

Daha sonra söz alan UCLG-MEWA Eşbaşkanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Selahattin Yıldırım'a emeklerinden dolayı teşekkür ederek sözlerine başladı. "Yaptıklarımızdan ve yapmadıklarımızdan sorumluyuz" diyen Baydemir, coğrafyadaki demokrasi, barış ve hoşgörü konusunda çok büyük bir dayanışma içinde olunması gerektiğini söyledi. Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı olan MEWA'ya katılımı en az yüzde 60'a çıkarılması gerektiğini belirten Baydemir, "Demokrasiyi, hoşgörüyü, barışı yerelden yerele oturtmamız gerekiyor. Bu çatı altında bu bölgenin yerel yönetimlerini toplamamız gerekiyor" dedi. Baydemir, "Bizler Anadolu, Mezopotamya, Ortadoğu, Batı Asya insanları ve inançlarını temsil ediyoruz. Farklı olabiliriz ama Ortadoğu barışına katkı sunabiliriz. Bu platform bu nedenle önemlidir. İnanıyorum ki güneş tekrar Doğudan doğacak ve Batıya ışık tutacaktır" diye konuştu.

 

MEWA toplantısı İran'da yapılacak

 

Konuşmaların ardından 16-20 Kasım 2010'da Meksika'nın Mexico City'de yapılacak olan UCLG Dünya Kongresi hakkında bilgilendirme yapıldı. MEWA'nın bundan sonraki toplantısının 16 Aralık 2010'da İran'da yapılması kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca çeviri yapılacak diller konusunda ilke kararı alındı, buna göre Türkçe ve Arapça'nın yanı sıra toplantının yapıldığı kentin dili kullanılacak. Daha sonra seçimlere geçildi. Buna göre UCLG Dünya Konseyi'ne bölgeden Diyarbakır ve Tunceli, UCLG Dünya Yönetim Kurulu'na ise bölgeden Diyarbakır önerisi çıktı.

 

UCLG-MEWA Konseyi'ne Diyarbakır'ın yanı sıra Tunceli, Van-Bostaniçi, Batman ve Siirt de seçildi. UCLG-MEWA Yönetim Kurulu'nda ise Diyarbakır ve Tunceli de girdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir UCLG-MEWA Eşbaşkanlığı'na tekrar seçildi. MEWA'nın diğer eş başkanlıklarına Tahran, Gazze, İzmir ve Sakarya seçildi. Suriye'den de Halep Belediye Başkanı MEWA'nın Genel Saymanı oldu. Düzce Belediye Başkanı'nın MEWA Ombudsmanı, bir dönem Başbakan Tayip Erdoğan'ın danışmanlığını yapan Mehmet Duman da MEWA'nın yeni Genel Sekreteri seçildi.

Bu haber toplam 2004 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!