1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Siirt Barosu’nun Yeni Anayasa Paneli gerçekleşti.
Siirt Barosu’nun Yeni Anayasa Paneli gerçekleşti.

Siirt Barosu’nun Yeni Anayasa Paneli gerçekleşti.

Siirt Barosu tarafından düzenlenen “Geleceği Beraber Aramak” adlı Yeni Anayasa paneli Cumartesi ve Pazar günleri Siirt Üniversitesi’nde geniş katılımla gerçekleşti.

A+A-

Siirt Baro Başkanı Cemal Acar, panelin açılış konuşmasında iktidarı ve muhalefet partileriyle yeni anayasayla ilgili taahhütleri olduğunu ve vatandaşların da bu yönde beklentileri olduğunu belirtti. Acar, konuşmasında yeni yapılacak anayasanın Türkiye’nin realitesine uygun, ileri demokrasinin olduğu ülke standartlarına uygun ve çevresindeki Ortadoğu ülkelerine örnek bir anayasa olması gerektiğini ifade ederken, bu süreçte toplumumuzun gerilim ve şiddetten uzak. durması için herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini dile getirdi.

 

 

 

ACAR: MEVCUT ANAYASA İLE SORUNLAR ÇÖZÜLEMEZ

 

Baro Başkanı Cemal Acar, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Yaşanılan mevcut krizler mevcut anayasa ile çözülemeyeceğinin en açık göstergesidir. Son seçim sonuçları mecliste yüksek bir temsil sağlamıştır. Bu yüzden CHP ve BDP’nin bir an önce meclis çalışmalarına katılmaları ve bu süreci fiilen başlatmaları gerekir.

 

Panele konuşmacı olarak katılanlar arasında bulunanlardan;

 

Turgut Tarhanlı:

 

“Kürt Sorununda Yasalarla Daha Etkin Gelişmeler Sağlanabilir”

 

1982 Anayasası genel anlamda aksak ve yetersiz görülüyor. Hak ve özgürlüklere cevap verememektedir. Kürt sorunu konusunda Anayasadan daha çok yasalarda yapılacak çalışmalar sonrasında daha etkin bir gelişme sağlanabilir.

 

Ufuk Uras:

 

“Kenan Evren’in çizdiği resim bize dayatılıyor”

 

Anayasa dediğiniz bir çerçevedir. Kimse kimsenin resmini çözemez. 1982’de Kenan Evren’in çizdiği resim bize dayatılıyor. Halkın iradesini by-pass etmek çözümsüzlüktür. Günümüzde AK Parti’nin bu kadar oy almasının sebebi yanlış bir muhalefet stratejisidir. Kime sorsanız demokratik bir anayasa istiyor musunuz diye herkesten evet karşılığı alırsınız ama kimse cesaret edip yapamıyor.

 

Turgay Dabakoğlu:

 

“Devlet ve Türkler, Kürtlerden Özür Dilemelidir”

 

Devletin bir sorunu çözme yöntemi genellikle şiddet iledir. Yok bununla da halledilemiyorsa halının altına süpürme gibi bir adeti var. Darbecilerin yaptığı bir anayasayı onurlu bir toplumsak kabul etmeyeceğiz. Bu anayasanın tamamı değişmesi gerekiyor. Yeni Anayasa yapılmasının gerekliliği temelinde Kürt sorunu vardır. Devletin Kürtlerle barışması gerekir. Özür dilemesi lazım. O da yetmez kendi tarihiyle yüzleşmesi lazım. Türklerin, Kürtlere bir özür borçları var.

 

Nuray Mert:

 

“Kürtlerin siyasal hareketinin toplumsal desteği var.”

 

“Türkiye’de din ve vicdan özgürlüğü ile Kürt meselesi gibi iki önemli sorun var. Başörtüsü gösterişli bir dini sembol olarak görülmemelidir. Müslüman toplumun bir kültürüdür. Başörtülü bir kadın ister hizmet alır ister hizmet verir fark etmez özgür olmalıdır. Kürt meselesi alabildiğince özgür yazılacak bir anayasayla çözülemez. Kürtlerin siyasal bir hareketi var ve bu siyasal hareketin önemsenecek bir toplumsal desteği var. Bu siyasal hareketliliği görmezden gelerek sorun çözülemez.

Bu haber toplam 2609 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!