1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Barosundan Gelen Yorumlara Cevap
Siirt Barosundan  Gelen Yorumlara Cevap

Siirt Barosundan Gelen Yorumlara Cevap

Siirt barosunun gecen hafta sonu düzenlediği ‘Geleceği Beraber Aramak’ konulu yeni anayasa çalıştayı Siirt gibi, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir şehirde gerçekleştirilmesi büyük ilgi gördü.

A+A-

Siirt Barosu tarafından gerçekleştirilen “Yeni Anayasa” paneliyle ilgili katılımcılar arasında iki farklı yorum ortaya çıktı. Katılımcıların bir bölümü “bu tür organizasyonların şehrimizde olması memnuniyet verici” derken, katılımcılardan yansıyan bir başka görüş ise “belli bir kesimin paneli” şeklinde belirtilmiş ve tek seslilikle sorunların çözülemeyeceği dile getirildi.

 

Siirtliler.Net okurları tarafından yapılan yorumların ardından Siirt Barosu avukatlarından  ve düzenlenen panelin organizatörlerinden olan Av.Veysel Sönmezsoy bir değerlendirme yaptı. Siirtliler.Net okurlarına cevap niteliğini taşıyan değerlendirme yazısında aşağıdaki ifadelere yer verildi.

 

“Türkiye 12 Haziran’dan sonra yeni bir sürece girmiştir. Tüm siyasi partilerin taahhüt ettiği yeni anayasa çalışmalarına Siirt barosu olarak katkı sunmak amacı ile yaklaşık olarak üç aylık bir çalışma ile toplumun tüm kesimlerine gerek elektronik posta gerek telefon görüşmeleri ile ulaştık. Amacımız toplumun her kesimden insanların bu platforma katılarak görüşlerini beyan etmelerini sağlamaktı.  Ulaştığımız isimler arasında Fehmi Koru, Bejan Matur, Nazlı Ilıcak, Hüseyin Gülerce, Ali Bulaç, Orhan Pamuk, Fuat Keyman, Ferhat Kentel, Sezgin Tanrıkulu, Burhan Kuzu, Ahmet İyimaya, Haluk İpek, Egemen Bağış, Yasin Aktay, Baskın Oran, Ergun Özbudum, İbrahim Kaboğlu, Sami Selcuk, gibi isimler mevcuttu. Bu isimlerin katılımı durumunda ciddi anlamda bir konsensüs ve uzlaşı kültürünün yerleşmesi sağlanacaktı. Panelimize katılmayan isimler gerek özel işlerinin olduğunu gerekse de dönüş yapmadıklarından dolayı panelist sayısı istediğimiz oranda gerçekleşmedi.

 

Siirt Barosu olarak her türlü ön yargıdan uzak bir şekilde toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren ve kucaklayan bu paneli kültür mozaiği olan şehrimizde gerçekleştirmek istedik. Ve bunu da başardığımızı düşünüyorum çalışmalarımız bununla sınırlı kalmayıp gündem ve ülke ile ilgili gelişen konular üzerinde tartışarak çözüm arayışlarında bulunmaya devam edeceğiz.

 

Siirtliler.Net adlı internet siteniz aracılığı ile gelen yorumları haklılık payı olmakla birlikte Siirt Barosu başkanlığının bu eksiklikler ile ilgili bir dâhili olmamıştır. Tüm yorumları saygı ile karşılıyoruz ve panelimize iştirak eden panelist ve katılımcılara göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz.”

Bu haber toplam 2490 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!