1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Barış İnisiyatifi Sağduyu Çağrısı
Siirt Barış İnisiyatifi Sağduyu Çağrısı

Siirt Barış İnisiyatifi Sağduyu Çağrısı

Siirt Barış İnisiyatifi platformu son günlerde şehrimizde yaşanan olaylar için basın açıklamasında bulundu.

A+A-

Platform sözcüsü Dr. Ekrem Bilek “Son günlerde şehrimizde yaşanan olaylardan dolayı bir kamplaşmanın oluşması barışa giden yolda tehlikelidir. İçişleri Bakanının dediği gibi keşke her iki olay da olmasaydı diyoruz. Kamplaşmanın doğuracağı sonuçların milletimiz için iyi olmayacağını hatırlatıyor bu yüzden herkesi sağduyuya davet ediyoruz. Bizler Barış inisiyatifi platformu olarak bugün Siirt Belediye Başkanını, Siirt İl Emniyet Müdürünü, Vali ve Cumhuriyet Başsavcısını bu sağduyuya katkı sunmaları için ziyaretlerde bulunacağız” dedi

Siirt Barış İnsiyatifi Platformu tarafından yapılan toplantıdan sonra kamuoyuna bildirilmesi için bir bildiri yayınladı.

KAMUOYUNA…

Ülkemizin demokratikleşmesine, özelde Kürt sorununun çözümüne yönelik kamuoyu istemlerinin, siyasal zeminde karşılık bulmaya başladığı dönemlerde, çözümsüzlükten beslenen odakların yarattığı provokasyonların yabancısı değiliz artık. 12 Haziran seçim sürecinde yeni bir anayasanın, çözüme giden yolda önemli bir olgu olduğu, tüm siyasal ve toplumsal yapıların kabulü olarak ortaya konulmuştur.  Bu husus, oluşan yeni parlamentonun ve hükümet programının da öncelikli gündemine alınmıştır.  Bu noktaya gelinmesinde uzun süreli çatışmasızlık ve baskıların kısmen azalmasının katkısı yadsınamaz. Böyle bir süreçte yargı kurumlarının çözümü zorlaştıran tasarruflarına rağmen aşılmaya yönelik umutlar hiçbir zaman kaybolmadı. Hal böyleyken ilimiz kent merkezinde görevli bir polis memuruna yönelik saldırı sonucunda vefatı hepimizi derinden yaralamıştır. Bilindiği gibi, Olayın faili olarak nitelendirilen kişi de öldürülmüştür. İçişleri Bakanının cenaze töreninde belirttiği gibi bizde, “keşke iki olayda olmasaydı” diyoruz. Unutulmamalıdır ki, paylaştığımız gemide çıkacak yangın, hepimizi yakacaktır.

Kültürümüzde “taziye” önemli bir gelenektir. Kim olursa olsun, ölenin yasını tutanlara saygı gösterilmelidir. Taziyenin muhatabı ölen değil, ailesidir. Bu aileye taziye ziyareti yapan Siirt ve Kurtalan Belediye Başkanları ile

Ziyaretçilere yönelik kamu görevi ve hukuk dışı uygulamaların, toplumsal gerginlik dışında bir sonucu olamaz. Toplumsal barışa yönelik dinamitin fitilini ateşleyenlerin ekmeğine yağ sürmeden, bu gerginliği sonlandırmaya yönelik olarak, tüm kamu yönetici ve görevlileri, siyasal partiler, yargı, sivil toplum örgütleri, din ve kanaat önderleri, kısaca herkes, üzerine düşeni yapmalıdır.

Kimsenin duygusal davranma hakkı yoktur. Meslektaşını, arkadaşını kaybetmenin verdiği üzüntüyü anlıyoruz, Güvenlik gücü mensubu olmanın böyle de sonuçları olabildiği de maalesef bir gerçekliktir. Polis ve diğer kamu görevlilerinin böylesi durumlarda sağduyu ve soğukkanlılığını yitirmeden, toplumun gerilmesinin önüne geçecek tavır ve önlemleri almak görevini yerine getirmesi beklenmektedir. Bu elim olay sonrasında duygusal nedenlerle eski hastalıkların nüksetmesi ve tüm kenti potansiyel suçlu görme algısının ortaya çıkmasının önüne geçilmesi için herkesi sağduyulu olmaya ve aklıselim ile hareket etmeye çağırıyoruz. 

Türkiye Barış Meclisi Siirt Bileşenleri

 

 

 

Bu haber toplam 2306 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!