1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Avrupa Birliği’ne hazırlanıyor
Siirt Avrupa Birliği’ne hazırlanıyor

Siirt Avrupa Birliği’ne hazırlanıyor

Siirt Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi’nin hazırladığı "Siirt Avrupa Birliği'ne Hazırlanıyor" projesi kabul edildiği bildirildi.

A+A-

Valilikten konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

 

"Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS), Valiliklerin AB Birimlerinin projeye dönüşmüş çalışma ve gayretlerini, "İllerimiz AB’ye Hazırlanıyor Programı" çerçevesinde ödüllendiriyor.

 

"İllerimiz Avrupa Birliğine Hazırlanıyor Programı" ile 81 ilde Valilikler bünyesinde aktif hale getirilmiş olan "Valilik AB Birimleri"nin teknik kapasitesinin desteklenmesi hedefleniyor. Çok yıllı olarak tasarlanmış olan program kapsamında bu yıl 25 Valiliğin projesi desteklenecek ve 25 projeye toplam 1.250.000 TL destek sağlanacak.

 

"İllerimiz AB'ye Hazırlanıyor Programı" kapsamında desteklenecek yirmi beş öncü proje için ilk imzalar İçişleri Bakanı Osman Güneş, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği Genel Sekreteri Büyükelçi M.Haluk Ilıcak ve Valimiz Musa Çolak’ın katılımı ile Ankara Vali Galip Demirel Vilayetler Evi'nde atıldı.

 

 

Siirt Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi’nin hazırladığı "Siirt Avrupa Birliği’ne Hazırlanıyor" projesi de destek almaya hak kazanan 25 il arasında yer alıyor.

 

Proje ile Siirt’in proje geliştirme kapasitesinin güçlendirilmesi, Siirt’teki kurumların AB ve AB fonları konusunda bilgiye erişim kapasitelerinin artırılması, Siirt Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi’nin kapasitesinin artırılması ve Siirt halkı tarafından, AB sürecinin doğru algılanmasının sağlanması hedefleniyor.

 

6 ay süreyle uygulanacak faaliyetlerle, hem proje hazırlama eğitimlerine hem de "Tarım ve Kırsal Kalkınma" ve "Gıda Güvenliği, Hayvan ve Bitki Sağlığı Politikası" müktesebat başlıkları konusunda eğitimlere yer verilecek, ayrıca yurtdışı çalışma ziyareti ve liselerarası bilgi yarışması düzenlenecek.

 

 

Proje kapsamında Siirt il merkezinde bulunan 18 lisenin her birinden seçilecek 4 öğrencinin katılacağı ve üç aşamada gerçekleştirilecek ödüllü bir bilgi yarışması düzenlenecek. Yarışma sonunda başarılı öğrencilere bilgisayarlar, kırtasiye ve spor malzemeleri hediye edilecek.

 

Ayrıca Siirt il merkezi ve ilçelerindeki Tarım Müdürlüklerinde görevli toplam 30 personele ve Siirt’te gıda üretimi yapan 30 işletmeye birebir bilgilendirme yapılarak müktesebat kapsamında nelerin değiştiği ve ilerleyen dönemlerde nelerin değişeceği anlatılacak,  böylece AB müktesebatının yerelde uygulamalarına ilişkin farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

 

Brüksel’e yapılacak çalışma ziyareti ile de AB kurumlarının işleyişinin görülmesi, ilgili kurumlarla temaslar kurulması ve gelecekte yürütülecek projeler için potansiyel ortakların bulunması öngörülüyor."

Bu haber toplam 1890 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!