1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Siirt Alparslan İlköğretim Okulu, Avrupa Birliği’ne girdi
Siirt Alparslan İlköğretim Okulu, Avrupa Birliği’ne girdi

Siirt Alparslan İlköğretim Okulu, Avrupa Birliği’ne girdi

Alparslan İlköğretim Okulu öğretmenleri tarafından hazırlanan “Avrupa Birliği’nin Ekonojik Vatandaşları” adlı proje oldukça ilgi gördü

A+A-

Alparslan İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Resul BABAOĞLU’nun hazırladığı “Avrupa Birliğinin Ekolojik vatandaşları” (Eco-Cıtızens Of Common Europe) adlı projenin kabulünden sonra kendisi ile beraber Okulun Müdür Yardımcısı Mansur Danış, öğrencilerden M.Emre EGE, M.Emre IŞIKTAŞ ve Dilek TOPRAK’IN katılımıyla İtalya ülkesine bir hafta süreyle yapılan gezi sonrası yurda döndüler.

 

Bu proje, Avrupa’da bulunan ve ekolojik problemler konusunda bilinçli vatandaşlar yetiştirme konusunda hassasiyeti olan bir çok okulun ortak çalışmasıdır. Ekolojik sorunların aşılmasında bireylere düşen görevleri öğretim yöntem ve metotlarıyla örtüştürüp okullarda gerekli eğitimin verilmesi sağlanacaktır. Projenin yürütülmesi süresince bölgesel ve uluslar arası çaptaki sorunlara dikkat çekilecek, alınacak önlemler konusunda bireysel metotlar geliştirilecektir. Projenin öncelikli amacı katılımcıların ve geniş anlamda projeye ortak olan okullarda okuyan bütün öğretmen-öğrenci-velilerin ekolojik problemler hususunda daha bilinçli olmalarını sağlamaktır. Projenin yürütülmesi süresince yapılacak çalışmalarla bazı somut çıktılar-ürünler elde edilecektir. (film, fotoğraf-el işi kartları, multimedya araçları, broşür… vs.)

 

Koordinatör okul Polonya’nın Lodz kentinde bulunmaktadır. Okul, şehrin göbeğinde oldukça kalabalık bir bölgede bulunmaktadır. Yaklaşık 300 öğrencinin okuduğu okulda dezavantajlı öğrenciler de mevcuttur. Projeye ortak okulların eğitimde sahip olduğu bazı ilkeler şunlardır:

 

Kendine güveni olan,

Sportif aktivitelerde bulunan

Topluma yararlı ve meslek sahibi olabilecek öğrenciler yetiştirmektir.

 

Projemizin amacı, genel anlamda katılımcı okullarda Avrupalılaşma bilincinin ve vatandaşlık ödevlerinin kavratılmasıdır.

 

 

Projeye ortak olan okullar arasında bulunan Alparslan İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Mansur Danış konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Alparslan İlköğretim Okulu olarak ilk Comenius projemizi yapmanın gurunu yaşıyoruz. Söz konusu projenin şehrimiz için bir ilk olması dolayısıyla da ilgili kurumların destekleri sayesinde motivasyonumuz oldukça yüksek. Okul olarak özel eğitime muhtaç çocuklara en yeni yaklaşımları destekliyoruz. Eğitimdeki misyonumuz öğrencilerin değerli birer birey olduklarını kavratmak, eğitimde fırsat eşitliği ilkesini eğitime uygulayarak demokratik bireyler yetiştirmektir. Öğretmenlerimiz eğitim yaklaşımlarını Avrupalı meslektaşlarıyla paylaşma fırsatı yakalayacaklardır. 2010 yılının Şubat ayında Portekiz, Mart’ta Güney Kıbrıs, Mayıs’ta İngiltere, Haziran’da Norveç ve Eylül’de İngiltere’ye gidileceği ve 2011 yılında da gidilen ülke temsilcileri ilimize gelip Okulumuzun misafiri olacaklardır.” Şeklinde konuştu.

 

 

Alparslan İlköğretim Okulu Öğretmenlerinden Resul BABAOĞLU ise: “Projenin genel amacı katılımcı kişiler arasında (öğrenci-öğretmen-veli) Avrupalı kimliğini paylaşmak olduğunu kaydeden Projenin mimarı öğretmenlerden ise şunları söyledi:  “Genç öğrencilerimizin gezegenimizin ve daha özel anlamda kıtamızın hızla kirlenmekte olduğunu, kaynaklarımızın tükendiğini ve bu gibi olumsuz gelişmelerden insan olarak oldukça kötü etkilendiğimizi kavratmak ve bu konularda bilinç düzeylerini yükseltmek temel amaçlarımız arasındadır. Projemizin diğer amacı konu ile alakalı çalışmaların belli zamanlarda yapılacak olan buluşmalarda paylaşılmasıdır. Bu sayede iletişim şansları artacak, Avrupalı kimliği öne çıkacaktır. Bu amacın gerçekleşmesi sürecinde öğrencilerin iletişim yetenekleri artacak aynı zamanda iletişim araçlarını kullanma becerileri de gelişme fırsatı yakalayacaktır. Öğrencilerin yapacakları ortak çalışmalar neticesinde de ırkçı yaklaşımlar, şiddet eğilimleri ve önyargılar gibi çağımızın yanlış tutumları ortadan kalkacaktır. Eleştirel düşünme yetenekleri de gelişecektir.” Dedi.

 

 

 

Siirt- M.Şakir ÖZMAZI

Bu haber toplam 4984 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!