1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. Siirt Adaçayı Salvia Siirtica çalıştayı düzenlendi
Siirt Adaçayı Salvia Siirtica çalıştayı düzenlendi

Siirt Adaçayı Salvia Siirtica çalıştayı düzenlendi

Siirt'te son yıllarda bulunan ve koru altına alınarak üzerinde çalışma yapılan Siirt Adaçayı ile ilgili çalıştay düzenlendi.

A+A-
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve milli Parklar 15.Bölge Müdürlüğü ile Siirt Şube Müdürlüğü tarafından “Salvia Siirtica Tür Koruma Eylem Planı” projesi kapsamında Siirt Barden Otel’de bir çalıştay düzenlendi. Çalıştayın konusu ise Siirt’te keşfedilen Siirt Adaçayı (Salvia Siirtica) idi.
 
Siirt Adaçayı gibi bilinmeyen yüzlerce bitki var. Adını bildiğimiz yada belkide adını bilmediğimiz birçok hastalıklara ilaçlardır adaçayları. Siirt Adaçayı son yıllarda bulunan bir türdür. Bu sene korumaya alındı. Bitkinin üzerindeki tehditler tespit edilmeye çalışılıyor. Adaçayları Dünya’nın her yerinde geleneksel olarak kullanılıyor. Bazı adaçayları park ve bahçelerde süs bitkisi olarak ta kullanılabiliyor. Kimi adaçaylarının tohumları 15 $’a kadar satılabiliyor.
 
Türkiye’de adaçaylarının 99 türü var. Bunun yüzde 56’sı sadece Türkiye’de yetişiyor. Siirt Adaçayı, ilk kez 2006’da Tillo’ya bağlı Sinep köyü yakınlarında toplandı. fakat tanımlanamadı. 2011’de tekrar toplandığında tanımlandı. Kanser tedavisinde olumlu sonuçlar verebilir. Üzerinde çalışmalar devam ediyor. 
 
Barden Otel Konferans Salonu’nda düzenlenen Çalıştaya, Doğa Koruma ve Milli Parklar 15.Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Daire Başkanı Cihangir Altun, Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr.Selçuk Ertekin, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Murat Erman, Siirt Emniyet Müdürü Metin Özkan ile kamu kurum müdürleri katıldılar.
 
calistay1.jpg
 
calistay2.jpg
 
calistay3.jpg
Bu haber toplam 4741 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!