1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SİFSAD’lı sanatçılar tarihi ve doğa gezilerinde
SİFSAD’lı sanatçılar tarihi ve doğa gezilerinde

SİFSAD’lı sanatçılar tarihi ve doğa gezilerinde

Siirt ilinin tanıtımı için yoğun çaba sarf eden SİFSAD (Siirt Fotoğraf ve Sanat Derneği) üyeleri bu yıl beşinci tarihi ve doğa gezilerini gerçekleştirdi.

A+A-

Siirt ilinin batı bölgesinde kalan Başur höyük kazıları, Ballıkaya-Yuvalı köyü gölü, Kurtalan ilçesi Beykent köyü Bêkend Kalesi, tarihin ilk nehir limanı olan Çattepe (Tıla Navro) köyü ve Botan çayı kenarında devam eden geziyle yoğun bir inceleme ve tanıtma amaçlı çalışma yapıldı.

Geziye katılan SİFSAD yönetim kurulu başkanı İsmet Nakipoğlu (Biyolog), Cumhur Kılıççıoğlu (Gazeteci-Yazar), İzzettin Oktay(Veteriner Hekim-Gazeteci), Selçuk Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mucir Özçelik(Arkeolog), Elif Tren Özer (Mimar), Ahmet Kılıç(Fotoğraf sanatçısı), İbrahim Dinler(Fotoğraf sanatçısı), Mevlüt Çelepkolu(Fotoğraf sanatçısı), Saime Özer(Öğretmen), Sevda Sezer (Öğretmen), Abdurrahim Kaçar(Öğretmen), Metin Özer(Öğretmen), Erhan Akman(Öğretmen), Erdal Akman(Öğretmen) yaptıkları tanıtım amaçlı gezinin saklı kalan Siirt’in doğal ve tarihi dokusunun açığa çıkartılması ve medya yoluyla şehrin tanıtılmasını hedeflediklerini belirttiler.

Gazeteci yazar Cumhur Kılıççıoğlu bu gezide yer almasının kendisi için büyük bir zevk olduğunu, şehrin tanıtımında büyük katkısı olacağı inancını dile getirdi.

SİFSAD yönetim kurulu başkanı İsmet Nakipoğlu “Bu yılın ilk aylarında kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Siirt Fotoğraf ve Sanat Derneğimizin beşinci tarihi ve doğa gezisini gerçekleştirdik. Buradaki asıl amacımız yıllardır kayıp olan tarihi geçmişimizin izini sürerek doğal güzelliklerimizin farkına varmak ve bunu medya yoluyla diğer insanlara aktarmaktır. Bundan sonraki çalışmalarımızla da daha aktif ve Siirt şehrimizin tanıtımı için gerekli olan sanatsal çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

Selçuk Üniversitesi Araştırma Görevlisi Arkeolog Mucir Özçelik “Burada yapmaya çalıştığımız olay tamamen tarihi mirasımızın gün yüzüne çıkartılması ve tanıtılması amacıyladır. Gezimize ilk olarak Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm başkanı Haluk Sağlamtimur Koordinasyonunda dört yıldır sürdürülen Başur Höyük kazılarını yerinde görerek başladık. Devamında Balıklaya-Yuvalı köyünde bulunan gölün etraftaki doğaya kattığı doğal güzellikleri ve kuş çeşitlerini fotoğraflamaya çalıştık. Ardından Kurtalan ilçemize bağlı Beykent Beldesinin tepesinde duran, tarihi tam olarak resmi kayıtlarda bulunmamasına rağmen Bizanslılar ve sonrasında da zamanın Garzan Kürt Mirleri tarafından kullanıldığı söylenen Bêkend Kalesini gezdik, fotoğraflarını çektik. Buradan sonraki durağımız Dicle nehri ile Botan çayının birleştiği noktada bulunan Çattepe(Tıla Navro) köyündeki tarihi höyüğü gezdik. Burada yapılan arkeolojik çalışmalar daha tamamlanmadı ama şimdiye kadar çıkan bulgularda milattan önce 3500 yıl öncesine dayanan ve tarihin ilk nehir limanı olarak tespit edilen bu Çattepe(Tıla Navro) köyünde akşamüzeri yakamoz eşliğinde nehir kenarında ekmek arası ızgara sucuk yemeğimizi yedikten sonra Botan çayının geçtiği vadiyi izleyerek yolculuğumuza Siirt şehir merkezinde son verdik. Güzel bir gezi ve tamamen verimli geçtiğine inanıyorum.” dedi.

Daha önce yapılan gezilerde olduğu gibi bu tarz gezilerinin devam edeceğini ve isteyen herkesin fotoğraf makinasını eline alarak bu geziye katılabileceklerini de dile getirdi SİFSAD yönetim kurulu üyeleri.

Bu haber toplam 2588 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!