1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. SİDER’in konuğu Yıldırım: “PKK Marksist bir yapıdır”
SİDER’in konuğu Yıldırım: “PKK Marksist bir yapıdır”

SİDER’in konuğu Yıldırım: “PKK Marksist bir yapıdır”

İstanbul SİDER’in ikincisini düzenlediği Emirgan Sohbetleri’nin bu ayki konuğu eski Devlet Bakanlarından Prof.Dr.M.Salih Yıldırım yaptığı konuşmada hükümetin “Demokratik Açılım” projesine değindi.

A+A-

Başkanlığını Aydın Candabakoğlu’nun yapmış olduğu İstanbul SİDER, her ay sonu Emirgan Korusu Beyaz Köşk’te Siirtlileri bir araya getiriyor. Her toplantıda bir konuğun konuşma yapmasıyla gerçekleşen sohbet gecelerinin bu ayki toplantısında ise dinleyiciler Prof.Dr.M.Salih Yıldırım’ı dinledi.

GAP’tan Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmış, Kürt asıllı Salih Yıldırım, Kürtlerin yaşama haklarının bugüne kadar hep ellerinden alındığını dile getirdi. Devletin yanlış uygulamalarını, Kürt asıllı vatandaşların hep mağdur edildiğini dile getiren eski Bakan, terörle mücadelede can veren polis ve askerlerden hiç bahsetmemesi garipsendi.

 

‘Türkiye’de Kürt halkı vardır’ tabiri Türkiye İşçi Partisi’nindir

Bedeller ödedik. Kürtler ve Türkler ne kazandı. Hiçbir şey! Teşhis tedavinin yarısıdır. Hep askeri müdahale kısmını kullandık bugüne kadar. Vurduk, kırdık. Ama bunun faturasını hep beraber ağır bir şekilde ödedik. Şeyhlerimiz ve ağalarımız sürgüne gönderildiler. Kürtçe yasaklandı. ‘Türkiye’de Kürt halkı vardır’ tabiri Türkiye İşçi Partisi’nindir. TİP hem kadrolarındaki Kürtlerden hem de ideolojik yapısından dolayı bu tabiri kullanmıştır.

1980’de Kürt aydınlarımız tutuklandı. Kürtçe yine yasaklandı. 80’den sonra Özal hükümetinde ifade özgürlüğü kendini gösterdi. Kürtçe şarkı söyleme ilk o dönemde başladı. Özal, devletin bazı uygulamalarının yanlış olduğunu açıkça söyledi.

1993’te Çiller, ‘Kürt diliyle ilgili engellerin kalkması lazım’ dediğinde Genelkurmay Başkanı ‘Bu sorun bizim sorunumuzdur, bize bırakın’ dediğinde Çiller bir daha ağzını açmadı.

Korkuyu iyi kullanan PKK Marksist bir yapıya sahiptir

PKK Marksist bir yapıya sahiptir. Kürtler tarih boyunca aç ve eğitimsiz yaşadılar. Bağımsız Kürt devleti isteyenlerin sayısı %12’yi geçmez. PKK korkuyu iyi kullandı.

Başbakan haftalarca Ahmet Türk’ün elini sıkmadı. Bu nasıl açılımdır

Kürtler silahla hakkını almaya meyilli insanlar değiller. Demokratik olarak halkını isteme meyilindedirler. Ak Parti bu faktörü çok iyi gördü. Kürt vatandaşlar inanış konusunda duyarlıdırlar. Ama ne yazıkki bu açılım süreci arzu edilen düzeyde yürütülemedi. Başbakan günlerce, haftalarca Ahmet Türk’ün elini sıkmadı. Bireysel hakları iyi göremedi. DTP mecliste dışlandı. Bu sorun sadece doğunun değil, hepimizin sorunudur. Açılım diye başlatılan hareket çok güzel bir proje ama içinin dolu olduğunu söylememiz güç.

Şiddet hak arama yöntemi değildir ama devletin de görmesi gereken birşey var. Öldürerek Kürtleri bitiremezsiniz. Ben Kürdüm, Kürt olmamla şeref duyuyorum ama Türkiye Cumhuriyet ivatandaşı olmaktan da onur duyuyorum. Başka coğrafyamız başka devletimiz yok.


PROF.DR.M.SALİH YILDIRIM Kimdir?

1943 Şırnak doğumlu. 20 ve 21.Dönem TBMM Şırnak Milletvekilliği, 55 ve 57 Hükümetlerde Devlet Bakanlığı, 1996-2002 yılları arasında ANAP Genel Başkan Yardımcılığı ve MKYK üyeliği yaptı. Evli, 5 çocuk babası.

Salih Yıldırım

 

Bu haber toplam 2592 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!