1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. SİDER sohbetleri için ne dediler?
SİDER sohbetleri için ne dediler?

SİDER sohbetleri için ne dediler?

İstanbul Siirtliler Derneği’nin Emirgan sohbetleri için ne dediler ?

A+A-

Her ay sonu istikrarlı bir şekilde düzenlenmeye başlanan SİDER’in Emirgan sohbetlerine İstanbul’daki çeşitli meslek ve branşlardaki hemşehrilerimizin yanı sıra il dışından da katılımlar sağlanmaktadır.

Esnafından şoförüne, işadamından sanatçıya, gazetecisinden siyasetçisine kadar birçok hemşehrimizin katılım sağladığı toplantıların üçüncüsü dün düzenlendi. Peki bu toplantılar için kim ne söyledi ? İşte Siirtliler.Net’e yapılan yorumlar…

 

Ali Talip Özdemir (Devlet eski Bakanı)

Bu topluluk kıskanılacak bir topluluktur. Bu toplantıyı hep beraber önemsemeliyiz. Başkan Candabakoğlu, bu ayın konuğu sen olacaksın dedi ve ben seve seve geldim. Benim için bir görevdir. Bundan sonraki çalışmalarda da üzerime ne düşüyorsa yapmayı kendime görev bilirim.

 

Mithat Yümlü (Sider kurucusu)

Yıllardır böyle bir özlem vardı. Büyükşehirlerde insanların bir araya gelmesi daha zor. Bu vesileyle eski dostlarımızla buluşup dertleşiyoruz. Gerek kendi meselelerimizi gerek ülke meselelerini konuşuyoruz. Eğitici oluyor.  Bir federasyon veya vakfa ihtiyaç var. Gelirlerini kendi imkânlarıyla elde edebilen bir alt yapı oluşturulabilmelidir. Ankara bunu halletti. İstanbul ne yazık ki bunu henüz çözebilmiş değil. Türkiye genelinde bir almanak oluşturulmalı ve kim kimdir nerededir bilinmelidir.

 

Süleyman Pamukçu (Porland Porselen Yön.Kur.başkanı)

Birlikten güç doğar. Amaç kendi insanımızın hayatını kolaylaştırmaktır. Sivil Toplum Kuruluşları günümüzde ülke sorunlarının çözümünde etkin rol oynuyor. Siyaset için, Devlet yönetimi için, sosyal yaşam için STK’lar elzemdir. Avrupa’da STK’ların çok geliştiklerini ve oldukça etkin olduklarını görüyoruz. Bu konuda duyarlılığı arttırmalıyız. Hukuk, medya ne kadar etkili güç ise sivil toplum kuruluşları da o kadar etkilidir. Siirtliler olarak çok dağınığız. Bir federasyon kurulabilir. Sider’e çok iş düşüyor.

 

Eyüp Güzel (Siirtliler.Net Gn.Yay.Yön.)

Bir elimizle alkışlayamıyoruz. Bırakın birlikte olabilmeyi bunu sadece arzulamak ve niyetlenmek bile heyecan verici. Toplantılar son derece verimli geçiyor. “bizim derneklerimizden bir şey olmaz” şeklinde ümitsiz bir hava içerisinde olanları bile şevklendirebiliyor. Her ne kadar üçüncüsü düzenlenmiş olmasına rağmen haberdar olduğu halde iştirak etmemiş olanlar varsa da bunun faydalı olmayan bir inat olduğunu idrak edeceklerini ümit ediyorum. Sider iyi bir ivme kazandı. Bunu devam ettirmesi için herkesin yapabileceği bir şeyler mutlaka var.

 

Av.Veysel Danış:

Biraz uzak olması dışında her şey çok güzel.  Faydalı bir toplantı. Ankara’dan, Kocaeli’nden gelen hemşehrilerimiz var. Siirtlilik ruhunu pekiştiriyor. Kültürümüzü, memleketimizi konuşuyoruz bu vesileyle.

 

Adnan Gülyeşil (Kocaeli Siirtliler Derneği)

Bu program bir federasyon çalışmasının ön ayağı olabilir. Günümüz sivil toplum kuruluşlarının günüdür. Bizler de artık iyi bir birliktelik sağlayarak ciddi bir sivil toplum kuruluşu olmalıyız. Bunun yolu da bu tür organizasyonlara katılarak olmalıdır. Biz Kocaeli’nden bugün İstanbul’a geldik sırf bu toplantı için. Toplantıdan hemen sonra tekrar geri döneceğiz.

 

Mehmet Hüsamettin Örkmez (İzmit)

Birlikte olmanın, dayanışmanın somut bir örneği bu sohbet toplantıları. Güzel bir organizasyon ve topluma mesaj veren noktalar var. Tüm illerde yaşayan Siirtlilerin tek çatı altında toplanabilmesine zemin oluşturabilecek bir yapı var. Katılmaktan gurur duydum.

 

Fehmi Yıldız

Buradaki ortamda nefes almak çok güzel. İstanbul’da birbirimizi uzun zamandır göremediğimiz eski eş-dost hemşehrilerimizle bir araya geliyoruz. Bir federasyon kurulması artık şart oldu. Bu konuda ciddi bir ihtiyaç söz konusudur. Büyüklerimizi de bu vesileyle yakından tanıma imkanı buluyoruz.

 

İhsan Aksu (Beyoğlu eski İlçe Milli Eğitim Müdürü)

Memleketimizin isminin dahi geçmesi bu sohbet toplantılarına katılmamız için yeterli sebeptir. Güzel bir kaynaşma ortamı var. Dostlar birbirlerini görüyorlar.  Başarılı olan çeşitli yaşlardaki hemşehrilerimizi tanıyoruz. Bu toplantılara katılmak onurdur.

Bu haber toplam 4337 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!