1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. SİDER Emirgan Sohbetleri için Ne Dediler?
SİDER Emirgan Sohbetleri için Ne Dediler?

SİDER Emirgan Sohbetleri için Ne Dediler?

İstanbul Siirtliler Derneği (SİDER)’nin her ay sonu düzenlemeye başladığı “Emirgan Sohbetleri” ile ilgili katılımcılar ne dediler?

A+A-

Başkanlığını Aydın Candabakoğlu’nun yapmış olduğu İstanbul SİDER, her ay sonu Emirgan Korusu Beyaz Köşk’te Siirtlileri bir araya getiriyor. Her toplantıda bir konuğun konuşma yapmasıyla gerçekleşen sohbet geceleriyle ilgili katılımcıların fikirlerini sorduk.

Etkinlikle ilgili fikirlerini sorduğumuz katılımcılar Siirtliler.Net’e şu açıklamalarda bulundular:

 

Vadullah Taş – Sinema Arşivcisi

Güzel bir çalışma. Eksik ayaklarının tamamlanması gerekir. Her şey maddiyat değildir ve bununla sınırlandırılmamalı. İşadamlarımızın yanı vadullah taşsıra kültüre sanata yatkın olan hemşehrilerimizi bulup bu gecelere katılımlarını sağlamak gerekir. Bu akşam konuklarımız arasında (Hacı dizisi, Eskici ve Oğulları dizisi yönetmeni) çok değerli bir film yönetmeni hemşehrimiz olan Şahin Gök bulunuyor. Ülkemizde önemli dizilere imzasını atmış bir isimdir. Bu etkinliğe gelmesiyle renk katmıştır. Başkan Candabakoğlu’na bu organizeyi yaptığı için teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Cumhur Kılıççıoğlu – Mücadele Gazetesi

Doğru bir hareket. Katılımcıların niteliği, birlikteliği ve sevecenliği herkese mutluluk veriyor. Seçkin katılımcıların bence sayıları değil, temsil ettikleri Siirtlilik ruhu önemlidir. Düzenlenen her toplantıda bu güzelliğin artacağına inanıyorum. İmkân elverdikçe bu güzel toplantılara her zaman katılmayı zevkli bir görev addederim. Siirt’i özleyen gurbetteki hemşehrilerimi de bu heyecanı paylaşmaya davet ediyorum.

Eyüp Güzel – Siirtliler.Net

İstanbul’da yaşayan ama Siirt ile bağlarını koparmamış, kendi iş sahalarında başarılı çalışmalarıyla Siirtlinin zekâsını kanıtlamış değerli büyüklerimizi bir arada görmek insanın şevkini arttırıyor. Eksiklikleri olmasına rağmen organize başarılı. Her programda eksikliklerin tamamlanacağına inancım tam.  Tek çekingem bu organizasyonlar siyasi hedefleri olanların kullanmayı düşündükleri bir basamak tahtası olmasın. Birilerinin ince hesaplarını yürüttüğü, diğerlerininde farkında olmadan buna saf duygularla alet olduğu bir organize halini almamalı. Geçmişte bunlar yaşandığı için yoğurt artık üflenerek yeniyor. Siirtlilik ruhu, memleket bilinci ve hemşehri sevgisi inançlarımızla, örf ve adetlerimizle perçinleşirse bunun keyfinin yerini hiçbir şey dolduramaz. Bu hususta Başkan Candabakoğlu’nun birikimleri çalışmalara önemli bir ivme kazandıracaktır.

 

Hayrettin Çakıcı – işadamı

Yıllardır birbirini görmeyen hemşehrilerimizi bir araya getiriyor. Birlik ve beraberliğin bir adımıdır bu. İmkanlar elverdiği sürece bu programlara katılmaktan gurur duyarım. Daha geniş çaplı düzenlenebilir bu hayrettin çakıcıprogramlar. Ayrıca bu toplantılar İstanbul’la sınırlı kalmamalı. Siirt’te de bir program düzenlenmeli. Siirt’e uzun yıllardır gelmeyen hemşehrilerimiz bu vesileyle gelip Siirt bıraktıkları gibimi değimli diye gelip görmüş olurlar. Başkan Aydın Candabakoğlu’nu kutluyorum. Sider’in öncülüğünde tüm vilayetlerdeki Siirtli derneklerin katılımı sağlanarak bir federasyon kurulabilir.

 

Süleyman Pamukçu - İşadamı

Olumlu bir gelişme. Önemli bir boşluğu dolduruyor. Tüm Siirtli derneklerin bir çatı altında toplanması gerekir. Sider en eski dernek olduğu için onun öncülüğünde gerçekleştirilebilir bu. Dernekleşme konusunda Siirtliler maalesef çok başarılı değiller. İnşallah bu çalışmalar başarı yolunda bir adım olur.

 

Ferit Obut

Ferit ObutSiirtlilerin hasret kaldıkları bir başlangıç. Devamı Aydın beyin rehberliğinde güzel sonuçlar doğuracaktır. Uzun süre görüşemediğimiz arkadaşlarla buluşuyoruz. Faydalı olduğuna inandığım bu faaliyetin hayırlı bir şekilde sonuçlanacağından eminim.

 

Zeki Akyüzlü (SEV Başkanı)zeki akyüzlü

Olması gereken bir çalışma. Yer olarak biraz uzak. Siirtlilerin olduğu bölgelere yakın olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

 

Sait Bilgili

sait bilgiliNezih ve tarihi dokusu olan bir yer. Böyle bir yer nezaketi, zerafeti arttırıyor. Değerli şahsiyetlerle bir araya geliyoruz. Her biri kendi alanında başarılı insanlar. Bu toplantılarda hedefler belirlenmeli. Hedefler arasında öğrencilerimizin sorunları ve Siirt’in sorunları da konulmalıdır.

 

 

 

 

Bu haber toplam 4966 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!