1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SGK'ya borcu olanlar dikkat!
SGK'ya borcu olanlar dikkat!

SGK'ya borcu olanlar dikkat!

SGK borçlarının yapılandırılması için başvurular başladı. Son tarih 2 Mayıs 2011.

A+A-

SGK İl Müdürü Av.İsmail Selim, SGK borçluları için müjdeli haberler verdi.

                Siirt Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Av. İsmail SELİM, “Torba Yasa” olarak bilinen 6111 sayılı Kanunun SGK borçlanmaları, cezaları ve bu borç ve cezaların affı-yeniden yapılandırmaları ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

                Basın mensuplarıyla gayet samimi ve şeffaf bir ortamda yapılan toplantıda, vatandaşların yanı sıra kurumların da bilgilenmesinin amaçlandığı vurgulandı.

SGK borçlarının yapılandırılması için başvurular başladı. Son tarih 2 Mayıs 2011.

                Siirt SGK Müdürünün tüm sorulara samimi bir şekilde ve açıklayıcı cevaplar vermesi, yeni tip bürokrat anlayışının devlet kurumlarını vatandaşa hizmet vermeyi amaçlayan kurumlar haline getirmesinin bir ispatı olarak göz önüne serdi.

Yeşil Kartlılar işe girerken ve çıkarken artık çok rahatlar!

                SGK İl Müdürü SELİM’in, Yeşil Kartlı vatandaşlarımıza müjdeli bir haberi de vermemiz için bizlere ricaları oldu. Şöyle ki; Yeşil Kart sahibi bireyler sigortalı olarak çalışmaya başlamaları halinde Yeşil Kart haklarının askıya alınacağını ama işten çıkarılmaları durumda ise eskisi gibi bürokratik işlemlere takılmadan derhal Yeşil Kart haklarına tekrar kavuşacaklarını söyleyen SELİM, Yeşil Kart sahibi vatandaşlarımızın işe girdiklerinde sigortalı olmaktan çekinmemeleri gerektiğini işten çıkarılsalar da Yeşil Kart haklarının baki olduğunun vurgusunu yaparak yeni yasanın bu gibi bir çok alanda daha yenilikler getireceğini belirterek zamanla bunları da kamuoyuyla biz basın mensupları aracılığıyla paylaşacaklarını söyledi.

      Toplantıda vurgulanan önemli konular ise şöyle sıralanabilir:

ü  SGK penceresinden bakıldığında 2 tip borçlu vardır 1. İşveren 2. Çalışan (Sigortalı)

ü  Emekli olan ama çalışmaya devam eden vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Destek Primi sistemi var.6111 sayılı yasa ile Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin borçları için de yeniden yapılandırma imkanı doğdu.

ü  Yeni yasada kamu kurumları için de borçların yapılandırılması için fırsat doğdu. Özellikle Belediyeler için ciddi kolaylıklar getirildi.

ü  2 Mayıs 2011 den önce borçların yapılandırılması işlemlerinin muhakkak yapılması gerekiyor.

ü  Emeklilik için gerekli hizmet yılını doldurmuş ama hala prim borçları yüzünden emekli olamayanlar için çok düşük faizli banka kredisi ile emekli olmaları sağlanacak. Alacakları emekli maaşlarının bir kısmı banka kredi ödemelerine gidecek geri kalan ise emekli maaşı olarak ödenecek.

ü  31 Aralık 2010 öncesi cezalı, borçlu tüm özel ve tüzel kişiler bu haktan faydalanabilecek.

ü  Borçlular için örnek ödeme şu şekilde tarif edildi: Asıl-Ana borcu 10.000 TL olan borçlunun günümüze kadar borcu 50.000 TL olmuş kabul edersek; yeni kanuna göre 40.000 TL tutarındaki faizle oluşan borç silinecek ve borçlunun borcu 10.000 TL anapara baz alınarak 25 Şubat 2011 tarihine kadar olan TEFE veya ÜFE aylık değişim oranları ile hesaplanacak ki bu ciddi bir indirim anlamına geliyor.

ü  Bireysel borçlar 18 taksitle taksitlendiriliyor ve eğer aynı kişi maliyeye de borcu varsa bu 18+18 taksit olarak hesaplanıyor. Borçlu bir ay maliyeye diğer ay ise SGK ya borcunu ödeyecek şekilde ödeme planına tabi tutuluyor.

ü  Kurum borçlarının taksitlendirilmesi ise 36 veya 48 aya kadar uzatılabiliyor.

ü  2008 deki borç yapılandırmasından yararlanıp borçlarını tam ödemeyenler için ise 2 seçenek sunuluyor. Bu kişiler istedikleri takdirde 2008 veya 2011 yasalarından herhangi birini tercih edebiliyorlar.

ü  Eksik veya yanlış evrak vererek 65 yaşını doldurmuş, sakatlık maaşı alanlardan eski kanuna göre bu güne kadar aldıkları maaşların +%50 si kadar geri ödeme isteniyordu ama artık bu kişiler sadece TEFE-ÜFE oranlarına göre geri ödeme yapacaklar.

ü  SGK tarafından aleyhine dava açılan vatandaşların yeni yasadan faydalanabilmeleri için mahkemeye gidip haklarından feragat ettiklerini bildiren dilekçe yazmaları gerekiyor.

ü  Yeniden yapılandırmanın yapılabilmesi için müracaat edilmesi şart aksi takdirde yeni yasa otomatik olarak kişi lehine işlemiyor.

ü  146 kuruluşun cezai işlemleri var ve bu yasadan bu kurumların en az %75’i faydalanabilecek.

ü  Evraklar ve bilgiler eksiksiz olursa işlemler 10 dakika içinde bitirilebilecek.

ü  Bazı önemli evraklar arasında: Ticaret Odası Kaydı, Esnaf Kaydı, Ziraat Odası Kaydı önem arz ediyor.

ü  Özellikle 2000 yılı öncesi borçluların evrak problemi daha çok oluyor.

 

Basın Açıklamasının Tam Metni

 

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Siirt Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü

 

 BASIN AÇIKLAMASI

                Toplantımızın konusu Kamuoyunda “Torba Yasa” olarak bilinen 6111 sayılı Kanunun Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları ile ilgili getirdiği yapılandırma imkanıdır.

                Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olup yeniden yapılandırmadan faydalanmak isteyen vatandaşların en geç 2 Mayıs 2011 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekir.  Yeniden yapılandırmanın kapsamına, 2010 Kasım dönemi ve önceki döneme ait olmak üzere kanun yayınlandığı tarihten önce tahakkuk etmiş ödenmemiş olan Sosyal Güvenlik Kurumunun her türlü alacağı dahildir. Sigorta primi, emekli keseneği, işsizlik sigortası primi, Sosyal Güvenlik Destek Primi , SGK olarak takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı gibi alacaklar Kasım 2010 ve önceki aylara ilişkin olup isteğe bağlı sigorta prim borçları da yapılandırma kapsamındadır.

                Vatandaşlarımızdan Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olan herkes bu herkesin içine işveren olarak kamu kurumları da girmektedir. Yeniden yapılandırma kanunu çerçevesinde kurumumuza olan borçları ödeyebilme imkanına sahipler. Bu bir af değil yeniden yapılandırmadır. Bütün alacaklarımızın kanunun yayınlandığı 25 Şubat 2011 tarihi itibariyle işlenmiş olan her türlü gecikme faizi gibi bütün feri borçları silinmektedir. Ortada sadece borç alacağı kalmaktadır. Bundan sonra asıl alacağı zamanına göre borcun doğduğu tarihte geçerli olan ya TEFE ile ya da ÜFE ile bir değişim oranı esas alınarak hesaplanacak tutar ana borca eklenecek ve bu şekilde geriye kalan gecikme cezası, gecikme faizi ve benzeri her türlü feri alacak borçtan silinecek.

                İdari para cezaları bakımından biraz daha farklı bir düzenleme var: İdari para cezarında 31 Ocak 2010 tarihine kadar işlenen fiilere ilişkin olup 25 Şubat 2011 tarihinden itibaren kesinleştiği halde ödenmemiş olan idari para cezalarının asıllarının yüzde 50 ile bu tutarı ödeme sürelerinin bittiği tarihten 25 Şubat 2011 tarihine kadar geçen süre için TEFE veya ÜFE aylık değişim oranı hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde geriye kalan yüzde 50'sinden de vazgeçildiğini söyledi.

                İdari para cezalarından eğer ihtilafa düşmüş , yani yargı ihtilafına düşmüş olanlar varsa bunlara dair ayrı bir düzenlemenin söz konusu olduğunu belirterek, dava açılmış veya dava açma süresi sona ermemiş idari para cezalarının asıllarının yüzde 25 ile bu tutara ödeme sürelerinin bittiği para cezalarının asıllarının yüzde 25'i ile bu tutara ödeme sürelerinin bittiği tarihten 25.02.2011 tarihine kadar geçen süre için TEFE-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, idari para cezası asıllarının kalan yüzde 75'i ile idari para cezasına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi feri alacakların tamamından vazgeçilecektir.

                Özellikle 2008 yılında gerçekleştirilmiş olan yeniden yapılandırma ile ilgili olarak şunu söyleyebiliriz. O dönem itibariyle bir tek taksidini ödeyemediği için hatta taksidinin belirli bir miktarını öngörülen süreye kadar ödeyip kalan miktarını yatırmış olmasına rağmen yapılandırması bozulanlar vardı. Bunlar sanki hiç yapılandırmaya girmemiş gibi tekrar başa dönmek zorunda kaldılar. Bu yeni kanunla birlikte 2008 yılındaki yapılandırmaya ilişkin yapılandırması zamanında ödemediği için bozulan kişilere ilişkin de bir imkan getirilmekte. Bu imkanı da kanun kişilere ilişkin bir ihya olarak tanımlamaktadır. Burada yapılandırması 12 taksite olanlardan ödemediği taksit sayısı 4 den fazla olmayanlar ile yapılandırması 24 taksite kadar olanlardan taksit sayısı 8 den fazla olmayanlar talepte bulunmaları halinde 2008 yılındaki düzenleme ve şartlarda yeniden yapılandırmalarına devam edebilirler. Eğer 2008 yılındaki kalan borcu ihya etmesi gereken borcu şimdiki şartlarla ödemesi halinde çok daha avantajlı görüyorsa elbette ihyaya müracaat etmeyecektir.

 

 

                 65 yaşını doldurmuş muhtaç ve güçsüz kişilere bizden bir aylık bağlanmaktaydı. Bu bağlanan aylık daha sonra yersiz bir şekilde bağlandığı anlaşılırsa bağlanmış olan tutarlar yüzde 50 fazlasıyla geri alınmaktaydı. Bu da kabul edilebilir oran değildi. Bu kanunla birlikte yüzde 50 fazla tahsil etme imkanı kaldırıldı.

                Yeniden yapılandırma çerçevesinde kanun kapsamından çıkan işyerlerine ilişkin olup da 21.12.2010 tarihine kadar ödenmemiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezası asılları toplamının 50 TL'yi aşmayan alacaklar ile tutarına bakılmaksızın bu alacaklara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı gibi ferilerinin ve aslı ödenmiş olan feri alacaklardan tutarı 100 TL'yi aşmayanların da tahsilinden vazgeçilecek.

 

                İlgili maddelerde ayrı başvuru süreleri öngörülmemişse 25 Şubat 2011 tarihinde bu kanun Resmi Gazetede yayımlanmış olduğundan bu tarihi izleyen ikinci ayın sonu olan 30 Nisan 2011 tarihine kadar kişilerin müracaat etmesi gerekir. 30 Nisan'ın haftasonu tatiline ve 1 Mayıs da resmi tatile denk gelmesi nedeniyle 2 Mayıs 2011 tarihine kadar Müdürlüğümüze müracaat edilebilecek.Vatandaşlarımız nasıl olsa bir uzatma olur beklentisi içerisinde bu tarihi geçirerler ve bakanlar kurulu da uzatma yetkisini kullanmazsa böyle bir imkandan mahrum kalırlar. O nedenle vatandaşlarımız en geç 2 Mayıs 2011 tarihi itibariyle İl Müdürlüklerimize bulundukları yerde ki merkez müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

                Müracaat etmekle birlikte müracaat eden kişilerin peşin ödeme yapması gerekmiyor. Önemli olan bu tarih itibari ile müracaatın yapılmış olmasıdır. Ödenecek tutarların ilk taksitinin de en geç 30 Haziran 2011 tarihine kadar ödenmesi gerekir.Takip eden ödemelerin de ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte yapılacaktır.Kanuna göre hesaplanan tutarın ilk taksit ödeme süresinin içinde tamamen ödenmesi halinde bu tutara, Kanunun yayınlandığı tarihten ödemenin yapıldığı tarihe kadar geçen süre içinde herhangi bir faiz uygulanmayacak.Taksitle ödemenin yapılması halinde belirlenmiş olan tutar ayrıca bir katsayı ile çarpılacaktır. Bu da taksit sürelerine göre değişmektedir. 6 eşit taksit için 1.05, 9 taksit için 1.07, 12 taksit için 1.10, 18 eşit taksit için de 1.15 katsayı ile çarpılacak ve bulunan tutar taksit sayısına bölünmek suretiyle ikişer aylım dönemler halinde ödenecek taksit tutarı belirlenecek. Tercih edilen taksit süresinden daha erken ödeme yapılması halinde ise ödenecek tutar ilgili katsayıya göre yeniden belirlenecektir.

 

 

                Yeniden yapılandırma kanunu ile  borçlular ilk kez kredi kartlarını kullanmak suretiyle borç tutarını taksitler halinde ödeyebilecektir. Kredi kartlarını kullanma sureti de bankaların kendi şartları içinde değerlendirilecektir. Süresinde ödenmeyen taksit durumu söz konusu olursa burada kanun muhtelif seçenekleri esas alarak düzenleme yapmış durumdadır. Bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde gecikilen her ay için gecikme zammı ile ödenecektir.

                                                                   Av. İsmail SELİM

                                                           Siirt Sosyal Güvenlik İl Müdürü       

 

 

Bu haber toplam 3694 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!