1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şeyh Muhammed Kazım anılıyor
Şeyh Muhammed Kazım anılıyor

Şeyh Muhammed Kazım anılıyor

Yakın tarihimizin büyük ilim sahibi ve mutasavvıfı Şeyh Muhammed Kazım hazretleri her sene olduğu gibi bu sene de sevenleri tarafından 11-15 Mayıs arasında anılmaktadır.

A+A-

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen ziyaretçiler, Fersaf’a gidip dedesi olan Şeyhul Hazin hazretlerini de ziyaret etmektedirler.

 

1906 yılından Siirt’in Fersaf ilçesinde dünyaya gelen Şeyh Muhammed Kazım hazretleri başta bölge olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde İslamı anlatmış ve yaymış, İslami ilimlerde yüksek derecede eğitim veren medreseler kurup yüzlerce İslam alimi yetiştirmiştir.

 

İlmin yayılmasında, sünneti seniyyenin yaşatılıp yayılmasında çok büyük hizmetleri olmuştur. Sevginin, kardeşliğin ve barışın tesisi için çok büyük emek vermiştir. “İslamın temeli ilimdir. İslamı hâkim kılmak istiyorsak ilmi hâkim kılmalıyız.”, ”Tasavvuf dünyada ahireti yaşamaktır.”, “Tasavvuf ibadetle ihlası temin etmek ve sünnete uymaktır.” gibi çok değerli sözlerle insanlara hakikati anlatıp istikameti öğretmiştir.

 

1996 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. “Cevahirul Ulumi Kazımiyye” adlı Arapça ve “Deryadan damlalar” adlı Türkçe kitabı vardır.

Bu haber toplam 3701 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!