1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sevgililer Günü, Kandili bastırdı
Sevgililer Günü, Kandili bastırdı

Sevgililer Günü, Kandili bastırdı

14 Şubat kimine göre Sevgililer günü, kimine göre ise Peygamber Efendimizin doğum günü…

A+A-

Evliyalar diyarı olarak övüne övüne anlattığımız Siirt’in geçmiş tarihinde yaşayıp vefat etmiş evliyaları ilimizin çeşitli yerlerinde medfunlar. Vefat etmiş ve gömmüşüz toprağa. Ancak günümüzde yaşanılan bazı ipuçları o zatların bedenleriyle birlikte miras olarak bıraktıkları değerleri de mi gömdük sorusunu akla getiriyor.

SEVGİLİLER GÜNÜ: IN

MEVLİT KANDİLİ: OUT

14 Şubat kimilerine göre Sevgililer günü, kimilerine göre ise Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) doğum günü…

Kimileri bugünün heyecanını kız arkadaşıyla birlikte yaşamayı tercih ederken kimisi de Peygamberine salat-selam getirerek yaşıyor.

Kızınıza Erkek arkadaşı tarafından çiçek verilse “canım benim ne kadar güzel arkadaşlar” mı dersiniz?

Kimileri ne kadar ahlaki olduğu tartışılan kız arkadaş (sevgili) edinme geleneğini yaygınlaştırmaya hizmet ederken, kimileri de Peygamberini anmanın, O’na salât-selam getirmenin geleneğini yaygınlaştırmaya hizmet ediyor. Siz hangi gruptasınız bilemiyoruz ama Siirt’in camları-camekânları sevgililer günü diye bas bas bağırdı kandil günü.

Bugün Peygamberim Doğdu. İndirim yapıyorum” diyen yoktu!

Siirt’te durum ne diye çarşı-pazar gezdik. Şaşırdık. Sokaktaki esnafın camında 14 Şubat Sevgililer Günü yapıştırması. Diğer sokaktaki esnaf camında Sevgililer Günü dolayısıyla özel indirim. Bir diğer sokakta sevgililer günü dolayısıyla kampanya… Mevlid kandili kutlama mesajı yazan sadece 1 esnaf gördük. Camları, camekanları geçtik. Belediye pankartı arıyoruz şehirde. Her yıl Nevruz’da 3 dilden kutlama afişlerini birçok yere asan belediyenin bir tane bile olsa kandil mesajını aradık. Yok, o da yok. Kandille simgeleşen kandil simidi arıyoruz. Tatlıcılar, Pastaneler, çörekçiler, börekçiler… Yok! Var olan “erken bitti abi” diyor. Velhasılı kelam Siirt’te, Peygamber Efendimizin doğum günü olan Mevlid Kandili boyun büktü.

Peki, bu heyecanı hangi kurumumuz şehrin genelinde yaygınlaştıracak? Sağlık Müdürlüğü mü? Tarım Müdürlüğü mü? Müftülük diyenleriniz yanılıyor. Çünkü Müftülüğümüz Nisan ayını bekliyor. Nisan ayında “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri yapacak. 1 günlük Mevlid Kandili için camide bir vaaz yeter de artar bile…

İşte Siirt'te Mevlid Kandilinin resimleri...

Bu haber toplam 2076 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!