1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SES: “faili meçhullere maruz kalıyoruz”
SES: “faili meçhullere maruz kalıyoruz”

SES: “faili meçhullere maruz kalıyoruz”

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) tarafından yapılan yazılı açıklamada faili meçhullere, sürgünlere maruz kaldıkları dile getirildi.

A+A-

BASINA VE KAMUOYUNA

AKP, kendisi gibi düşünmeyen, politikalarına uygun hareket etmeyen, muhalif olan herkesi hedef alıyor, düşman görüyor ve bunu her gün emekçilere yapılan baskı, tehdit ve gözaltılarla gözler önüne seriyor. Başta sendikamız olmak üzere KESK ve KESK’e bağlı sendikaların emek ve demokrasi mücadelesi yok edilmek isteniyor. Buda yetmezmiş gibi  il ve ilçelerdeki idari kurum amirleri bulundukları konumu kullanarak emekçilere tehdit ve tacizlerle yıldırma politikalarını hayata geçirmiş durumda. En son 5 aralık pazartesi günü ilçemizde kaymakamlık görevini yürüten  Abdulhalim CAN tarafından hastanemizde çalışan üç sağlık emekçisi üyemiz kaymakamlık makamına çağrılarak ‘’düşüncelerinize  dikkat edin katıldığınız eylem ve etkinliklere dikkat edin (ki bunlar sendikamızın aldığı eylem ve etkinlik kararlarıdır) ve arkadaşlarımızın söz söylemesine bile izin verilmeden ‘’yakarım sizi, gözlerinizi oyarım’’ gibi tehditlerle yasaları ve hukuk’u hiçe sayarak adeta  bir savcı bir  yargıç edasıyla arkadaşlarımız sorgulanmak istenmiştir.

Sayın kaymakam; neyi görmemizden korkuyorsunuz ki gözlerimizi çıkarmakla tehdit ediyorsunuz. Bizim örgütlü gücümüz ve mücadelemiz sizi rahatsız ediyor olabilir ama bu size tehditler savurma hakkını vermez. Biz bu tehditleri bu sendikayı kurarken de çok  duyduk ‘’ o gün memurun sendikası olmaz’’ diyenlere inat binlerce üyeye sahip örgütlü bir güç haline geldik. Bu uğurda arkadaşlarımız sürgünlere yollandı, ceza evlerine hapsedildi ve katledildi. Ama biz düşünmekten ve üretmekten vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz.

Çalışma barışını bozma çabasıyla arkadaşlarımızı bize karşı ajanlaştırabilirsiniz ama bizi ve sendikamızı asla yıldıramayacaksınız. Bu günden sonra, başta yöneticilerimiz olmak üzere herhangi bir üyemizin başına  gelebilecek en ufak olumsuzluktan siz sorumlusunuz. Bu işin takipçisi olacağız,  bundan önce olduğu gibi bundan sonrada oymak istediğiniz gözlerimiz üzerinizde olacak.

Çünkü SES emek ve demokrasi mücadelesidir, kararlı ve ilkeli duruştur. Bu duruşu nedeniyle kurulduğu günden bu yana emek düşmanı her iktidarın hedefi olmuştur.

Çünkü SES ücret sendikacılığı yapmaz.

Çünkü SES devletten ve sermayeden bağımsız, emekçilerin hak ve çıkarlarını savunur.

Çünkü SES Ülkenin temel sorunlarına ilişkin sözünü hiç kimseden çekinmeden doğrudan ifade eder.

Çünkü SES, özgürlük ve demokrasi mücadelesi ile üyelerinin çıkarlarını savunma görevlerini birbirinden ayırmaz.

Çünkü SES, toplumsal-siyasal sorunların çözümünde barışı savunur. SES ırkçı, milliyetçi yaklaşımları reddeder; toplumun etnik kimlik, kültür ve inanç farkı gözetmeksizin bir arada yaşama iradesini savunur.

İşte SES’e yönelik rahatsızlığın kaynağı, tam da bu ilkelerimizdir. Bu nedenle, sürgünlere, soruşturmalara, yargılamalara, faili meçhullere, gözaltılara, tutuklamalara ve tehditlere maruz kaldık, kalıyoruz.

Ancak "hak verilmez alınır " şiarını ilke edinen, baskılara mücadeleyi daha da yükselterek cevap veren bir gelenekten gelen sendikamız yılmayacaktır. Haklı ve meşru mücadele çizgisinden taviz vermeyecek, geri adım atmayacaktır. Arkadaşlarımıza her koşulda sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz. SES'li olmak bir onurdur, onuru çiğnetmeyeceğiz.  Susmadık, Susmayacağız!

Yaşasın SES, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz

SES SİİRT ŞUBESİ

Bu haber toplam 1965 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!