1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Sercan Bilgi: Televizyonculukta köreltilen bir değerimiz
Sercan Bilgi: Televizyonculukta köreltilen bir değerimiz

Sercan Bilgi: Televizyonculukta köreltilen bir değerimiz

Bizden olan, bize ait olan değerlerimizi bırakın geliştirmeyi, köreltiyoruz. Siirtliler.Net siteniz onlardan biri olan yerel televizyonumuzdan Haber Spikeri Sercan Bilgi’yi ziyaret etti. Bir yandan çaylarımızı yudumladık bir yandan keyifli sohbetimizden n

A+A-

Sercan Bilgi:

1983 Siirt Halenze doğumlu. İlkokulu Gazi’de, orta okulu Mehmet Akif’te, liseyi Ticaret Meslek Lisesi’nde ve üniversite öğrenimini Siirt Üniversitesi Muhasebe Bölümünde tamamladı. Başarılı bir televizyon programcısı idi…

 

Kendisini evinde-işyerinde şayet normal anten kullananınız kaldıysa yerel televizyon haberlerinden tanırsınız. Genç yaşına rağmen kendinden emin haber sunuculuğu, kamera karşısında haberin akışına göre ses ve mimiklerini kullanabilme kabiliyeti Siirt’te gelişemeyen televizyonculuğu birkaç adım öteye taşıyabilecek seviyede idi.

 

Haberciliğe ilk olarak 2006’da yerel televizyonda başladı. Daha önce tiyatroculuk geçmişi olduğundan kamera karşısında ses tonunu ayarlayabilme becerisini kazanmıştı. Hayatı boyunca üç önemli meslekte bulundu. Futbol, tiyatro ve haber sunuculuğu… Üç mesleğinde en belirgin özelliği insanların gözü önünde olunmasıdır.

 

Siirt’te yerel tv’de çalışıyor olmasına rağmen sunuculuk başarısı yereli aşıyordu. Haberleri ilk kez canlı yayınlayandır. Sürekli banttan yayın yapılırdı. Canlıya pek cesaret yoktu. Ancak kişisel güveniyle Siirt’te bunu kırdı.

 

Habercilik yaptığı dönemde aralarında Başbakan Erdoğan’ın da sercan bilgibulunduğu birçok ünlüyü telefonla canlı yayına aldığı gibi çeşitli milletvekilleri ve bakanları da sunuculuğunu yaptığı programa canlı konuk olarak aldı. Devlet Bakanı Egemen Bağış, bir programda kendisini çok beğendiğini ifade ederek destek olacağı yönünde söz vermesine rağmen hala ses seda yok.

 

Peki 3,5 yıllık başarılı bir televizyonculuğun ardından sizce şu an ne yapıyor? İnternet kafe işletmeciliği…

 

Canlı yayındayken başına elektrik prizi düşmesine rağmen hiç hissettirmeden yayına devam etmesi veya sunuculuk yaparken genelde bel üstü takım elbise, bel altında ise kot pantolon giyme gibi kamera arkası komiklikleri de kendine olan güveni sayesinde gülerek anlatıyor. Kendisine Siirt yerel televizyonunda çalıştığı dönemle ilgili sorular sorduk. İşte kısa kısa sorularımız ve aldığımız yanıtlar…

 

Nasıl bir iş televizyonculuk?

Prestijli ama bir o kadar da hain bir iş. Bıraktıktan sonra acı bir gerçekle karşılaşıyorsun. Size o güne kadar hürmette kusur etmeyenler yüzünüze bakmıyor.

 

Pek izlenmiyor. Neden?

Haber imkânımız çok kıttı. Sürekli bir çember içinde gidip geliyoruz. Ya Valinin ya da kurumların haberlerine daha çok yer veriyoruz.

 

Siirtliler.Net’te niye haber problemi yok peki?

Çünkü siz bağımsızsınız.

 

Televizyonculuktan internet kafeciliğe. Neden?

Televizyonculuk diğer illerde çok daha etkili. Daha profesyonel bakış açıları var. Bundan dolayı iyi destek görüyorlar. Ama bizde öyle değil. Destek yok. Kendi ayaklarınızın üzerinde durmak zorundasınız.

 

Desteği hakedildimi peki? Bu konuda özeleştiri yapıldımı hiç?

Televizyonculuk adına bir heyecan veremiyoruz. Bir türlü kurumsallaşamadık. İşin ehli insan bulmakta zorlandık. Maddi sıkıntılar da bunun nedenlerindendir tabi.

 

Ne kadar zamandır bıraktın televizyonculuğu?

7 ay oldu. Kimileri “niye bıraktın seni zevkle izliyorduk” diyorlar. Hatta bazıları beni ulusal televizyonlarda tanınmış olan Ali Kırca, Uğur Dündar, Erhan Çelik gibi habercilere benzetiyordu. Bazen daha da abartanlar oluyordu.

 

Geri dönmek istermesin?

Bugünkü şartlarda asla öyle bir niyetim yok. Teknik kariyerimi tamamlama gayretindeyim. Daha iyi bir televizyonda çalışabilirim belki. Erzurum’daki Doğu TV’den çağırdılar. Ama şartları çok cazip gelmedi.

 

 

Ayrıca İzmir’deki Kanal 35’ten teklif geldi. Bu teklif Torbalı-Siirtspor maçını canlı yayında sunarken yanımda oturan Kanalın yetkilisi beni dinledi ve çok şaşırmıştı. Maçı Ankara’ya filan anlattığımı sandı. “Hayır Siirt’e canlı yayın yapıyorum” dediğimde çok şaşırdı.

 

Sunuculuk ta yapıyorsun.

Evet haber sunuculuğunun yanı sıra spor spikerliği de yapıyorum. Zaten futbolun içinden geldim. Futbol terminolojisini çok iyi biliyorum. Siirt FM’de Siirtspor’un maçlarını naklen verdim.

 

Gönül kırıklığı var mı?

Kırılmadım dersem yalan olur. 2 yıl boyunca televizyonu tek başıma yürüttüm. Deyim yerindeyse hamallık yaptım. 7 ay boyunca evime gitmediğim oldu. Televizyonda yattım.

 

Neden peki?

Yetişmiyordu işler. Çoğu zaman haber sunuculuğunun yanında kameramanlık, seslendirme, haberlerin yazılması, montajı, web sitesinin güncellenmesi gibi işleri de ben yapıyordum. Tüm bunlara baktığımda kin gütmek yok ama “keşke”lerim var.

 

İddialımısın?

Doğu’da, Güneydoğu’da iller arası bireysel sunuculuk yarışması yapılsa Siirt’i temsil edip derece yapacağıma inanıyorum.

 

Son olarak ne söylemek istersin?

Televizyonculuk deneyimimi Kanal56’da geliştirdim. Bu fırsatı veren Necdet Kuzu’ya teşekkür ediyorum.

Bu haber toplam 7309 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!