1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sendikalar Siirt Müftüsüne sahip çıktı
Sendikalar Siirt Müftüsüne sahip çıktı

Sendikalar Siirt Müftüsüne sahip çıktı

Önce Peygamber Efendimize sonra da Siirt Müftüsü Ahmet Altıok’a çirkeflik yapan Oda TV’ye karşı Sendikalar tepki gösterdi ve Siirt Müftüsüne sahip çıktılar

A+A-

Siirt Müftülüğü önünde Diyanet-Sen isimli sendikanın öncülüğünde toplanan birçok farklı sendika ve derneğin yönetici ve temsilcileri Siirt Müftüsü Ahmet Altıok’a sahip çıktı ve basın örgürlüğünün arkasına sığınarak her tarafa hakaretler eden Oda Tv isimli karanlık odaya tepki gösterdiler.

Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Türkiye'de basın ve yayın alanında görev üstlenen kuruluşların din ve vicdan hüviyetini göz önünde bulundurması şarttır.

İslam'ın kural ve kaidelerini görmezden gelmeye çalışarak, Kur’an-ı Kerim’in içeriğini adeta çarpıtarak dine saldırı yapmak mantıkla izah edilemez.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HAKARET ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR

Basın özgürlüğü hakaret özgürlüğü değildir. Basın özgürlüğü din ve inançları küçümsemek ve ötekileştirmek değildir. Basının din ve inançlara saldırması ya da bilinçsizce haber hazırlaması bu ülke coğrafyasına zarar verdiği açıktır.

MÜFTÜMÜZ SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMİŞTİR

Biz Diyanet-Sen Siirt şubesi olarak anlaşılmadan, net bir üslubun dışına çıkıp algılarla icra edilen basın dilini kabul etmiyoruz. Ve basının din ve inançlarla ilgili hazırladığı haberlerde kendi inandıkları gibi değil inanca ve değerlere saygılı bir şekilde yazmak zorunda olduklarını bir kez daha yineliyoruz. Oda TV haber sitesindeki Peygamberimiz ve değerlerimiz ile ilgili kullanılan ifadeler onların ne kadar islam’dan bihaber olduklarını ortaya koymaktadır. Bu açıklamaları şiddetle konuyoruz biran önce özür dilemeye davet ediyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımızın görevlerinden biriside İslam dininin anlaşılması, anlatılması ve değerlerimize sahip çıkılmasıdır. DiB Temsilcisi olan İl Müftümüz Sayın Altıok Hocamız da İslami,  insani ve vicdani bir açıklama yaparak sorumluluğunu yerine getirmiştir. Fakat Sözde basın organı sayın müftümüzün sözlerini çaptırarak farklı bir algı oluşturmaya çalışmıştır. Bu tarz bir dil sarf etmek Diyanet İşleri Başkanlığına, bu ülke coğrafyasına İslam dinine saldırıdan başka bir şey değildir. 

İslam dininin ne denli şeffaf olduğunu, Kur’an-ı Kerim’in insanlık için bir rehber olduğunu ve asla kötülüğü emretmediğini,  aksine kötülüğü men edip iyiliği emrettiği açıkça ortadayken Kur’an-ı Kerim'in eşsiz yaklaşımını insanlığa sunan onun yolundan yürüyen Hz. Muhammed’i  (SAV)akıl ve mantık dışı ithamlarla gündeme getirmek, İslam dinini ve Kur’an-ı Kerim’i anlaşılmaz olarak göstermeye çalışmak son derece yanlıştır, iyi niyetten uzaktır. 

Haber ve yayın organlarının daha dikkatli olmasını, inançlar üzerinde yapılan haberlerin daha hassas bir üslupla ele alınması gerektiğini burada dile getiriyoruz. 

İslam dini yapılan yanlışları edep ve tevazu ölçüsünde uyarmayı emreder.  Bizlerde üzerimize düşeni yaparak uyarılarda bulunuyoruz. Bu tarz söylemlerin aksini iddia etmek faydasız yanlış bilgiden başka bir şey değildir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
stklar.jpg

Bu haber toplam 3136 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
1 Yorum