1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Selim Sadak Kavgalı Aileleri Barıştırdı
Selim Sadak Kavgalı Aileleri Barıştırdı

Selim Sadak Kavgalı Aileleri Barıştırdı

Siirt’te kavga eden biri Kürt asıllı ve biri Arap asıllı iki gencin kavga etmesi sonucunda bir kargaşanın yaşandığı şehirde Siirt Belediye başkanı Selim Sadak’ın araya girmesiyle barışla sonuçlandı.

A+A-

Kürt asıllı Dûdêran aşireti mensubu Tahir Kılıçaslan’ın oğlu Bayram Kılıçaslan ile Arap asıllı Tahirhan Eğil’in kardeşi Abdulkadir Eğil’in kavga etmesi sonucunda şehirde bir kargaşa ortamının çıkmasına vesile olmuştu. Belediye başkanı Selim Sadak, Belediye Meclis Üyeleri, Siirt BDP il başkanı Selahattin Cengiz, SİYDER başkanı Mahfuz Talu ve kanaat önderleri yaralanan Bayram Kılıçaslan’ın babasının evinde toplandı.

 

Burada barışın sağlanmasına vesile olan Siirt Belediye başkanı Selim Sadak “Hassas bir dönemdeyiz. Türkiye ve Ortadoğu’da barışın egemen olmasını engelleyenler var. Bilim ve cesaretin olduğu yerde barış vardır. Huzur vardır ve gelişmeler mevcut olacaktır. Bazı karanlık güçler Siirt’e huzurun ve barışın sağlanmasını kabul edemiyorlar. İnsanların sürekli kavgalı olmasını isteyenler var. Bizler kesinlikle bu karanlık güçlerin oyunlarının başarılı olmasına izin vermeyeceğiz. Bu tarz kavgalı durumlarda insanların sağduyulu davranmaları ve çatışmaların önünün kesilmesi için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Aklını ve mantığını kullanan insanlara ihtiyacımız var. Bu aileler böylesine barıştan yana bir tavır sergiledikleri için kendilerini kutluyorum. Bundan sonra iki genç kavga ettiğinde eğer üçüncü bir şahıs kavgaya karışırsa beni karşılarında bulacaklar. Siirt’te bu tarz kavgalarla Kürt – Arap çatışması çıkartılmak isteniyor. Bir Türk ezildiği zaman ben Türküm. Bir Arap ezildiği zaman ben Arabım. Şuanda Kürtler eziliyor ben bir Kürdüm. Toplumsal barış herkesin olmazsa olmaz görevidir. Bu iki kavgalı ailenin barışmasında emeği geçen kanaat önderlerine ve aile büyüklerine teşekkür ediyorum. Ben Selim Sadak olarak Siirt’te kesinlikle Kürt – Arap çatışmasının çıkmasına izin vermeyeceğim. Hizmetlerin yapılmadığı ve insanların birbiri ile küs olduğu bir şehir devir aldık. Bizler yapacağımız çalışmalarla bütün bunların üstesinden gelerek insanların barış ve huzur içinde yaşadığı bir Siirt yaratacağız. Diyanet İşlerine sesleniyorum. Lütfen camilerdeki vaazlarda insanlarımız barış, huzur ve kardeşliği ön plana çıkartan demokratik ve gerçek bir barışın halk içinde yerini alması için vaaz versinler. Öğretmenler ve anne babalara sesleniyorum. Çocuklarına barışı, kardeşliği ve doğa sevgisini yakalamalarının yolunu aşılasınlar. Bir toplum barışık olursa ilerleme sağlar. Kürt sorununun çözümü de barışçıl bir ortamın sağlanmasından geçer. Şiddetin hiç kimseye faydası yoktur.” dedi.

 

Yapılan barıştırmanın ardından her iki tarafın ileri gelenleri belediye başkanı Selim Sadak ve beraberinde gelen heyete teşekkürlerini ilettiler.

 

 

Bu haber toplam 4800 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!