1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Selim Sadak, demokratik çözüm mitingindeydi
Selim Sadak, demokratik çözüm mitingindeydi

Selim Sadak, demokratik çözüm mitingindeydi

Siirt Belediye garajında kurulan demokratik çözüm çadırı önünde düzenlenen “Demokratik çözüm” mitingine katılan Sadak, siyasi tutukluların serbest kalmasını istedi.

A+A-

Siirt’te Belediye garajında kurulan demokratik çözüm çadırı önünde ‘demokratik çözüm’ mitingi düzenlendi. Mitinge Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak BDP Siirt il Başkanı Faruk Sağlam, Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz, Eruh Belediye Başkanı Melih Oktayı, İHD, MKM, Barış Anneleri, KESK yöneticileri ile birlikte çoğunluğu kadınlardan oluşan BDP’li seçmenler katıldı.

 

Çadırın kurulduğu alanda “Askeri ve siyasi operasyonlara son, Yüzde on seçim barajı kaldırılsın, Ana dilde eğitim hakkı tanınsın, Siyasi tutsaklar serbest bırakılsın”, “Barışa susamış Kürt halkının direnişini selamlıyoruz”, “Genç başladık, Genç başaracağız”, “Özgür kimlik Özgür insan”,”Hakikatleri araştırma komisyonu kurulsun”,” Ne inkâr ne imha çözüm demokratik özerklik pankartları asıldı. Demokratik çözüm çadırı önünde yapılan demokratik çözüm mitingi demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra başladı.

 

Sağlam; “Halkımızın demokratik direnişi onlara kararlarını geri aldırdı”

 

Demokratik çözüm mitinginde ilk sözü BDP Siirt il Başkanı Faruk sağlam yaptı. Sağlam ”Demokratik çözüm çadırına sahip çıkmak, Özgürlük yürüyüşüne sahip çıkmaktır. Demokratik çözüm çadırını kurduğumuzda dile getirdiğimiz dört acil talebimizi bir kez daha buradan haykırıyoruz. Askeri ve siyasi operasyonlara son, yüzde on seçim barajı kaldırılsın, Ana dilde eğitim hakkı tanınsın, Siyasi tutsaklar serbest bırakılsın. Eğer siyasi operasyonlar çerçevesinde gözaltına alınıp tutuklanan siyasi iradelerimizi serbest bırakmayacaksanız gelin bizi de tutuklayın” dedi. Sağlam yapılan operasyon ve katliamlara da değinerek “Mezopotamya coğrafyasında sayısız katliamlar yaşatılmıştır. Kürdistan coğrafyasında katliamlar yaşatılmak isteniyor. Bu katliamların baş aktörü Recep Tayip Erdoğan’dır. YSK aldığı karar hükümetten bağımsız bir karar değildir. Halkımızın demokratik direnişi onlara kararlarını geri aldırdı” dedi.

 

Sadak; “Devletin bütün kurumları Kürt halkından özür dilemelidir”

 

BDP Siirt il Başkanı Faruk Sağlam’dan sonra sözü Siirt Belediye başkanı Selim Sadak aldı. Sadak “Çocuklarınıza sahip çıktığınız için, çocuklarınıza yoldaş olduğunuz için sizleri saygıyla selamlıyorum. Bu gün Kürtler iradesine ve mücadelesine çıkmasaydı, Kürdistan cehenneme dönüşecekti. YSK kararı karşısında Kürt halkı birlik içinde serhıldan ruhuyla bu kararı geri aldırdı. Kürtler Ankara’ya net bir mesaj verdi. Bizi tanımayan hiçbir kararınızı biz de tanımayacağız. Demokratik eylemlerimizle çocuklarımızı veririz ama siyasi irademizden vazgeçmeyiz. İbrahim Oruç adlı gencimiz polis kurşunuyla şehit edildi. YSK kararına karşı ben Selim Sadak olarak Ankara mahkemesine seslendim, Eğer Dicle ve Zana seçilmezse gelin beni de görevden alın. Çünkü suçunuz aynıdır. YSK nasıl bir yanlıştan döndüyse, Devletin bütün kurumları da bu güne kadar Kürt halkına karşı yaptıkları haksızlıklarından geri dönmeli ve Kürt halkından özür dilenmelidir” dedi. Sadak Tayip Erdoğan’ın Kürt sorunu yoktur sözüne değinerek ”Tayip Erdoğan diyor Kürt sorunu yoktur. Peki, İbrahim Oruç’un sorununu kim çözecek, Maraş’ta öldürülen 3 Kürt gencin sorununu kim çözecek, bu sorunu askeri operasyonlarla mı çözeceksin” dedi. Sadak “12 Eylül askeri darbesinden bugüne kadar cezaevlerinde bulunan tüm siyasi tutsaklar Öcalan da dahi serbest bırakılsın, Yeni anayasayı yapacak ve değiştirecek gücünüz yoksa gelin demokratik çözüm çadırlarında halkımızın taleplerini dinleyerek yeni bir anayasa yapın. Hiçbir şey yapmayacaksanız bari halkımızın onurlu davasına saygılı olun, Sizler Kürt sorununun çözümü noktasında eğer bir iradeye sahip değilseniz gelin bizim çözüm önerilerimizi dinleyin” diye konuştu. Konuşmasının sonunda Kürt sorunun çözümüne yönelik Çözüm taleplerini şöyle sıraladı;

 

*Anadilde Eğitim Hakkı,

*Siyasi Tutukların Serbest Bırakılması,

*Seçim Barajının düşürülmesi,

*Askeri ve Siyasi Operasyonların Durdurulması,

*Kürt kimliğinin Anayasal Güvenceye Alınması

*Yerinde Yönetim Sisteminin Güçlendirilmesi,

*Kürt Halkının Demokratik Siyasal İradesinin tanınması ve Yönetim Hakkının verilmesi,

* Kürt Kültürü Önündeki Engellerin Kaldırılması, Serbest Örgütlenme hakkı, ;ifade ve Basın-yayın özgürlüğünün tam olarak sağlanması,

*Özel Savaş Birimlerin Geri Çekilmesi,  Köy Koruculuğu sisteminin dağıtılması,

*Tüm Etnik topluluk ve inanç özgürlüklerin anayasal güvenceye alınması,

*Adalet ve hakikatler komisyonun kurulması,

Ekonomik dengesizliği, yoksulluğun ve işsizliğin aşılması için ayrımcı politikalara son verilmesi.

 

Demokratik çözüm mitinginde konuşmalardan sonra Siirt MKM gruplarının söylediği  parçalar eşliğinde kitle halaya durdu.

Bu haber toplam 3468 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!