1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Selami Değer Anadolu Lisesi Öğrencileri Vali’yi ziyaret etti
Selami Değer Anadolu Lisesi Öğrencileri Vali’yi ziyaret etti

Selami Değer Anadolu Lisesi Öğrencileri Vali’yi ziyaret etti

Siirt Selami Değer Anadolu Lisesi Öğrencileri, Vali Necati ŞENTÜRK'ü ziyaret ederek röportaj yaptı.

A+A-

Selami Değer Anadolu Lisesi Öğrencileri Vali’yi Ziyaret ettiler

SİİRTLİLER.NET

 

Selami Değer Lisesi Öğrencileri: Sayın valim eğitime olan dertlerinizi biliyoruz. Eğitim öğretim deyince aklınıza neler gelmektedir?

 

Siirt Valisi Necati ŞENTÜRK: Eğitim öğretim deyince bir ülkenin var olması ya da yok oluşu, dünyada devam etmesi ya da tarih sahnesinde çekilmesi, sosyo ekonomik kalkınmışlık bakımından dünya Miletleri arasından milletlerin saygın bir yere sahip olması ya da uluslar olarak yaşanması bilim teknoloji kültür ve sanat anlamında muhasır medeniyet sisteminin üzerine çıkması ya da bu alanlarda geri kalmış uluslar olarak varlığını devam ettirmek gibi sonuçlar doğurur. Bir büyük program, proje, eylem ve daha akla birçok şey…

 

Selami Değer Lisesi Öğrencileri: Siirt’teki eğitim potansiyeli ile hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

 

Siirt Valisi Necati ŞENTÜRK: Siirt merkez ve ilerleme itibariyle eğitim öğretim ilişkilerinin fiziki kapasitelere materyaller öğretmenler ve dershaneler itibariyle önemli bir kapasitenin ya da potansiyelin var olduğunu söyleyebilirim. Örneğin ÖSS sınavı sonuçlarında 81 il arasından 26. sırada yer almaktadır. Bu küçümsenmeyecek bir başarıdır. Tabi ki hedefimiz daha yükseklerde ama ilçelerde dikkate alındığında başarımızı olumsuz etkileyen unsurlar mevcuttur. İl başarısını iller arası sıralamada 57. sıraya indirmektedir. Amacımız il ve ilçelerimizde bütün Siirt’imizi aynı imkân ve kapasiteye kavuşturmak suretiyle topyekûn olarak eğitim ve niteliği arttırmak potansiyelimizde gelişmek yoluyla sorunumuzu halletmektir.

 

SİİRTLİLER.NET

 

Selami Değer Lisesi Öğrencileri: Tecrübelerinize dayanarak Siirt’in eğitim potansiyeli artırmak için ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

 

Siirt Valisi Necati ŞENTÜRK: Eğitime potansiyelde katkımız eğitim olanaklarına ve eğitim kabiliyetlerinin artması ise bunun gelişmesi için gerek merkezi yerlerden gönderilen ödeneklerle gerekse il özel idaresinden gelen maddi kaynaklarla az da olsa eğitime yüzde yüz destek projeleriyle okullarımızın sayısını derslik sayısını arttırmayı amaçlıyoruz.

 

Bunun yanı sıra milli eğitim bakanlığıyla görüşme ve yazışma sonunda öğretmen ihtiyacımızın en az seviyeye düşürmeye çalışıyoruz. Eğitim araç gereç materyalleri arttırmaya çalıyoruz. İnternet aracılığıyla öğrencilerimin bilgiye erişimleri kolaylaştırmak için imkânlarımızı arttırmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra SBS ve ÖSS sınavlarına girecek olan öğrencilere dershane desteği sağlıyoruz. Örneğin bu yıl için 2500 öğrencilerimizi valilik imkânları ile dershanelere gönderiyoruz. Bu ve benzeri daha başka çalışmalarla öğrencilerimizin başarılarını daha da yükselmeye çalışacağız.

 

Selami Değer Lisesi Öğrencileri:  Okul, çevre, eğitim, öğretim, öğretmen, öğrenci ilişkileri hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

 

Siirt Valisi Necati ŞENTÜRK: İlk olarak eğitim öğretim ilişkisine, okul, çevre, öğretimin, öğretmen ve öğrencinin bir bütün, birbirini tamamlayan varlıklar olduğunu düşüncesindeyim. Bana göre birinin başarısı diğerine bağlıdır. Eğitim ve öğretimde öğretmen kalitesi ebetteki çok önemli fakat okulumuzun ve çevremizdeki öğrenmeyi destekleyici tavırdan sergilemesinden yanayım. Öğretmen okul ve öğrenciye verdikleri değerler eğer bir takdir buluyorsa bu durum öğrenmenin çalışmalarını günden güne daha da arttırır ve olumlu bir yol gösterici olur. Tabiî ki öğretmenlerinde okul ve çevrenin gerektirdiği şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Öğretmen ve öğrenci arasında ki ilişkilerde saygı seviyesini aşmayacak bir şekilde olmalıdır. Öğretmen öğrenciye karşı çok sert ve diktatörce bir hal sergilememek üzere onu anlayabilmeli ve yerine göre tatlı sert olmayı bilmelidir.

 

Selami Değer Lisesi Öğrencileri: Selami değer Anadolu lisesinin Siirt’e eğitim hayatına katkısı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

 

Siirt Valisi Necati ŞENTÜRK: Selami Değer Anadolu Lisesi bizim başarıyla iftihar ettiğimiz önemli bir eğitim kuruluşumuzdur. Bu okulumuzda yönetim öğretmen öğrenci ve veli işbirliği içerisinde eğitime katkıda bulunmak suretiyle ciddi bir başarı yakalamış durumdayız örneğin takip ettiğim kadarıyla okulumuzda mezun olan öğrenciler çeşitli üniversitelere kayıt yaptırmıştır.

 

Selami Değer Lisesi Öğrencileri:  Okulumuzda yapılan sosyal faaliyetlerdeki başarılar hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

 

Siirt Valisi Necati ŞENTÜRK: Hayat eğitim dinlenme eğlenme kültür sanat spor ve benzeri çeşitli hobiler ve daha başka aktivitelerle birlikte yaşamaktadır. Ben öğrencilerin kültür spor sanat ve benzeri aktivitelerde bulunmaları gerektiğine inanıyorum. Bu hobilerle öğrencilerin derslerinde de başarılı olacaklarını kabul ediyorum. Ama bütün bu aktivitelerle zaman açısından planlı programlı ve disiplinli bir tarafta yapılmasını gerektiğine inanıyorum. Aksi halde beklenen başarıyı yakalamak mümkün olmayabilir.

 

Selami Değer Lisesi Öğrencileri:  Bu yoğun iş temponuza rağmen bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

 

 

SİİRTLİLER.NET

 

 

 

SİİRTLİLER.NET

 

Selami Değer Anadolu Lisesi Yazarlık Kulübü çalışmaları

·         Yeşim ERYEŞİL (Babası Hifzullah ERYEŞİL’in yolundan gidiyor)

·         Esra YEŞİLEL

·         Betül DEMİRHAN

 

ü  Öğretmen : Erdoğan ESKİCİ

 

Bu haber toplam 4927 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!