1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şehrin göbeğinde bulunan ahırlar yıkıldı
Şehrin göbeğinde bulunan ahırlar yıkıldı

Şehrin göbeğinde bulunan ahırlar yıkıldı

Siirt Belediyesi şehrin merkezinde hayvan besleyen vatandaşların kurduğu kaçak ahırlar, şehir estetiğini bozduğu ve hijyen sorunu yarattıkları gerekçesiyle yıkılarak, ortadan kaldırıldı.

A+A-

Siirt’te daha önce yapılan tebligatlara rağmen kaldırılmayan ahırların zabıta ekipleri tarafından yıkımı yapıldı. Barış Mahallesinde yol kenarında bulunan ve daha önce kaldırılması için tebligat yapılan ancak kaldırılmayan 22 kaçak ahır, sabah erken saatlerde iş makinelerinin yardımıyla tek tek yıkıldı.

Siirt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kent içerisinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan beslenmenin ve otlatmanın kanunen yasak olduğu, Belediye Zabıta Tembihnamesi’nin 126.maddesindeki, “Kent içerisinde kümes ve ahır yapmak, ticari amaçlı kümes ve ahır hayvanı beslemek, bu hayvanları otlatmak, gezdirmek ve satışa sunmak yasaktır” hükmü gereğince yasağa uymayanlara ‘İdari Yaptırım Tutanağı’ uygulandığı ifade edildi.

Şehrin siluetini ile tezat görüntü oluşturan, görüntü ve çevre kirliliğine neden olan ahırlara müdahale eden zabıta ekipleri, 775 sayılı Gecekondu Kanunu’na istinaden, Barış mahallesi yeni Adliye yolu mevkiinde toplam 22 ahırın yıkımını gerçekleştirdi.

Bu ahırların sağlık yönünden de problem yaratacağını kaydeden Siirt Belediyesi, bundan sonra kent merkezinde ahır ve ağıl bulundurulmasına ve ticari amaçlı hayvan beslenmesine izin verilmeyeceğini, denetimlerin aralıksız sürdürüleceğini bildirdi.

Bu haber toplam 2464 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
3 Yorum