1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Şefik Erden ve 12 Haziran
Şefik Erden ve 12 Haziran

Şefik Erden ve 12 Haziran

12 Haziran’da yapılacak Genel Seçimler için AK Parti Siirt eski İl Başkanı Şefik Erden’in ismi 2 yerde geçiyor.

A+A-

İstanbul Sultanbeyli’den AK Parti il Genel Meclis üyesi olan Şefik Erden, 2001’de Siirt AK Parti İl Teşkilatını kurdu ve 7 yıl İl Başkanlığı görevini sürdürdü. 2008’de İstanbul’un Sultanbeyli ilçesine taşınan Erden, 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerde Sultanbeyli AK Parti İl Genel Meclis üyeliğine seçildi.

Erden’in 12 Haziran seçimleri için milletvekili aday adayı olup olmayacağı merak ediliyor. Merak edilen bir diğer konu ise, Siirt’ten mi yoksa İstanbul’dan mı aday adayı olacağıdır.

“Başbakanımız nasıl takdir ederse o şekilde davranacağım!”

Erden, Siirtliler.Net’in yayın yönetmeni Eyüp Güzel ile yaptığı telefon görüşmesinde yoğun bir tempo içerisinde oldukları bilgisini verdi. Siirtliler.Net tarafından ortaya atılan Siirtliler Federasyonu ile ilgili haberleri yakından takip ettiğini dile getiren Erden “Siirt’tenmi yoksa İstanbul’dan mı aday adayı olacaksınız?” şeklindeki soruyu “Başbakanımız nasıl takdir ederse o şekilde davranacağım!” sözleriyle yanıtladı.

Öte yandan Sultanbeyli’deki yerel gazetelerde Şefik Erden ile ilgili çıkan bazı haberlerde, Sultanbeyli halkı tarafından Şefik Erden’in çalışmalarının takdir topladığı ve aday adaylığını koyması halinde bölge halkında genel bir kabul gördüğü belirtiliyor.

M. ŞEFİK ERDEN KİMDİR? M. Şefik Erden, Siirt ili Eruh ilçesinin Dikboğaz köyünde doğdu. İlkokulu aynı köyde tamamlayan Erden, Ortaokulu Diyarbakır İmam Hatip okulu, Lise eğitimini Siirt Ticaret Meslek Lisesinde tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunu olup 33 yıl Siirt Adliyesinde Yazı İşleri ve Personel Müdürlüğü görevini ifa etti. 14 Ağustos 2001 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisinin Kurulması ile Recep Tayyip Erdoğan tarafından Siirt İl Başkanlığına atandı. İl Başkanı olduktan sonra emekliye ayrılan Erden, kısa sürede Siirt’te İl, İlçe ve Belde teşkilatlarını kurdu. 03 Kasım 2002 Siirt seçimlerinin Yüksek Seçim kurulunca iptal edilmesiyle 09 Mart 2003 tarihinde yenilenen Milletvekili Siirt seçiminde Recep Tayyip Erdoğan ve diğer iki Milletvekilini % 85 gibi rekor bir oyla TBMM’ye ardından da Başbakanlık koltuğuna taşımış oldu. M. Şefik Erden, 28 Mart 2004 tarihinde yapılan Mahalli İdareler seçiminde Siirt Belediye Başkanlığı, İl ve Belediye meclis üyeliklerinin çoğunu almak suretiyle merkezi hükümette olduğu gibi yerel yönetimlerde de iktidar olmanın sevincini halkla birlikte yaşadı. 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan Milletvekili Genel seçiminde Türkiye’de tek kurucu İl başkanı kalmış olmasına rağmen Milletvekili aday adayı olabilmek için İl Başkanlığından istifa etmeyerek bir noktada İl Başkanlığını Milletvekilliğine tercih ederek, seçim sonucunda teşkilat ve halk bütünleşmesi neticesinde % 47 oy alınmasında büyük rol aldı. İl Başkanlığı döneminde yapılan Anayasa Referandumunda Siirt’ten %94 Evet oyunun kullanılmasını sağlamıştır. 30 Nisan 2008 tarihinde İstanbul’un genelinde, çoğunluğu Sultanbeyli’de yaşayan akraba ve yakın dostlarının ısrarları ile AK Parti İl Başkanlığını bırakıp Sultanbeyli’ye yerleşmiştir. 29 Mart 2009 tarihinde yapılan Yerel Yönetim Seçimlerinde İstanbul İl Genel Meclis Üyeliğine seçilen Erden, 33 yıl bürokrat, 7 yıl AK Parti Siirt İl Başkanı sıfatıyla edindiği tecrübe, bilgi, beceri ve birikimini bugünlerde İl Genel Meclis üyesi olarak Sultanbeyli’ye kazandırmaya devam ediyor.

Bu haber toplam 4461 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!