1. YAZARLAR

  2. Bekir Berkay Türkay

  3. Seçimde Kim başarılı, Kim başarısız?
Bekir Berkay Türkay

Bekir Berkay Türkay

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçimde Kim başarılı, Kim başarısız?

A+A-

Seçimde Kim başarılı, Kim başarısız?

 

Seçim sonuçlarını salt rakamlar üzerinden veya eğilimler üzerinden okumak en hafif deyimle saflık olsa gerek. “Seçimi Okumak” için siyasi, sosyolojik, kültürel, tarihi bir birikime sahip olmak gerekiyor. Seçim Okumalarını anlamak için de bu saydığımız özelliklerin asgarisi mevcut olmalı insanda. Başarı, neye göre veya başarısızlık yine neye göre? Bunları analiz ederken dikkat etmemiz gereken en önemli kaynak ise “zaman-vakit” zamanın üçlemesini çok ciddi bir şekilde rehber edinerek analiz yapmalıyız. Zamanın Üçlemesini ise Geçmiş-Şimdi-Gelecek olarak basitçe tanımlayalım. Tüm bu anlayışa göre;

 

RECEP TAYYİP ERDOĞAN: 
BAŞARISI: Erdoğan’ın bireysel olarak başarısı ortada %52,6 oy oranıyla; girdiği her seçimde olduğu gibi, şüpheye yer bırakmayacak şekilde tam not aldı ve tabir caizse sınıfı geçti. (NOT: 7 Haziran seçimlerinde bizzat kendisi yoktu.)

 

BAŞARISIZLIĞI: oy oranı %42lere gerileyen AK Parti Genel Başkanı olarak tam anlamıyla başarısız olmuştur. Cumhurbaşkanlığı-Milletvekilliği seçimlerinde samimi ve belki de cumhuriyet tarihinin en çalışkan başbakanı-bakanı Binali Yıldırım gibi hitabeti güçlü olmayan bir başbakanı araziye yollaması hataydı. Bizzat kendisinin yapacaklarından çok yaptıklarını anlatması ve yaptıklarının anlatım oranın bazen %90lara varması karasız seçmeni etkileyememesine neden olmuştur. Erdoğan, seçimlerde açık-anlaşılır şekilde geleceğe ait doğru dürüst bir vaatte bulunamamıştır. Anlattığı vaatleri ise sadece onu zaten sevenler anlayabilmiştir. Erdoğan, İnce gibi basit, açık, anlaşılır ve bireye dokunur vaatlerde bulunamamıştır.  

 

AK PARTİ: 
BAŞARISI: Bazı bölgelerde oy oranını korumuş ve bazılarında az da olsa oy arttırmıştır. 

 

BAŞARISIZLIĞI: Defalarca Erdoğan tarafından uyarılmalarına rağmen teşkilat içindeki halktan kopuk burnu Kaf dağındaki tipleri eleyememiş, seçim çalışmalarını tam bir iktidar partisi havasında yürütmüştür. Halbuki AK Parti her seçime sanki 2002’deki gibi daha yeni başlıyormuş gibi hazırlanmalıydı. Anadolu’daki belediyelerden dolayı gelen şikayetleri hala görmezden gelmeye devam etmiş ve bunu oy kaybı olarak görmek istememiştir. Önceki ve hali hazır durumdaki teşkilatların halkı küstüren davranışlarını engelleyememiş veya engellememiştir. Ak Parti’nin kuruluşundan bu yana söylediğimiz en büyük tehlike maalesef Ak Parti’de kuluçkadan çıkmıştır. Bu tehlikenin adı da “ANAPLAŞMAK”tır. ANAP’ın gerilemesine en büyük etken son zamanlarında halktan kopuk kendi ürettiği elitlerin görüşleri doğrultusunda hareket etmesiydi.

 

DEVLET BAHÇELİ/ MHP:

BAŞARISI: Onlarca, yüzlerce spekülasyona rağmen MHP'nin hala çok ciddi ağırlığı olan bir parti olduğunu ispatlamıştır. Adı Cumhur olsa da Gerçek bir Millet ittifakı kurmuştur. Koltuk meraklısı olmadan da lider olunabileceğini göstermiştir. Az ama öz konuşmalarıyla göz doldurmuştur. Adı gibi “Devlet” adamı olduğunu göstermiştir.

 

BAŞARISIZLIĞI: En az %4lük MHP seçmenine daha ulaşamamıştır. Seçim sürecinde hükümlü affı söylemiyle taraftarlarına mesaj verirken potansiyel taraftarlarını itelemiştir. Az oranda da olsa bazı seçmenlerini Recep Tayyip Erdoğan konusunda ikna edememiştir.

 

MUHARREM İNCE:
BAŞARISI: % 30 oy alarak rakamsal başarı elde etmiştir. Karşılıklı çıkar uğruna da olsa; HDP, İYİ Parti, Saadet gibi birbirine zıt partilerden, oy alma başarısı göstermiştir. FETO terör örgütü sempatizan ve üyelerinden de oy alabilmiştir. İttifak anlaşmasından etkilenen seçmenin oylarını sadece kendi çabasıyla almış gibi gösterme başarısı elde etmiş ve bunu CHP parti oyları gibi gösterme başarısını elde etmiştir.

 

BAŞARISIZLIĞI: Siyasette yine alışılmış samimiyetsizliği, yalanı, çıkarcılığı hortlatmış ve bunun her kesimden çoğu yazar-çizer-seçmen tarafından olumlu karşılanmasını sağlamıştır. Ahlaki amaç odaklı değil ama oy oranı odaklı çalışmanın dayanılmaz zevkini kendine ve taraftarlarına yaşatmıştır. 

 

KEMAL KILIÇDAROĞLU/CHP:
BAŞARISI: Her türlü Ak Parti düşmanlığını tarihin en üst seviyesine çıkararak Adı “Millet” olan ittifakı kurmuştur. İnce’nin aldığı oylarda stratejik olarak ciddi katkısı vardır. Başarısızlığını örtebildiğini sanan dünyanın en iyi saf ayağına yatan lideri olarak başarılıdır. Ak Parti düşmanlığından, gözünü kırpmadan 67 tane sırtını terör örgütlerine dayayan milletvekilinin seçilmesi için seçmenine yol veren yegane T.C. partisi ve başkanıdır. 

 

BAŞARISIZLIĞI: Kişi olarak da Parti olarak da seçimin rakamsal açıdan en başarısız partilerinden biridir. Ak Parti önceki seçimlere göre rakamsal olarak CHP’nin durumundan daha kötü durumdadır. Koltuk meraklısı bir parti başkanı olduğunu bir kez daha tescil etmiştir.  

 

TEMEL KARAMOLLAOĞLU/SAADET PARTİSİ:
BAŞARISI: Seçime dair hiçbir başarısı yoktur. Ene’sine dair ise Sivas olaylarından sonra en popüler zamanlarını yaşamıştır. Birkaç tane Milletvekili çıkartabilmiştir.

 

BAŞARISIZLIĞI: Partisini 1 adım öte götürmemiş ama ittifakta bulunduğu partilere 6-7 vekil kazandıran bir parti olarak tarihe geçme ayıbını yaşamıştır. Saadet Partisi ideolojisiyle en iyi zıt hareket edebilen parti olarak tarihteki yerini almıştır.

 

MERAL AKŞENER/İYİ PARTİ:

BAŞARISI: Seçime ilk defa giren bir parti olarak başarılı bir partidir. İttifak ortaklarına çok ciddi katkısı olmuştur. Parti olarak İnce’yi parlatan seçmene sahiptir lakin bunu başarı hanesine mi başarısızlık hanesine mi yazmak konusunda ciddi endişelerim var.

 

BAŞARISIZLIĞI: Meral Akşener hitabeti ve tavırlarıyla bayağı bir seçim süreci yürütmüştür. Akşener, partisinden daha az oy alan 3 parti başkanından biridir. FETO desteğinin paylaştırıldığı ama daha sonra FETO desteğinden mahrum bırakıldığı söylentileri mevcuttur.

 

 

SELAHATTİN DEMİRTAŞ/HDP:

BAŞARISI: Kağıt üzerinde ittifak içinde olmamasına rağmen seçmeninin aynı CHP’nin yaptığı gibi ödünç oy alışverişine yönlendirme başarısını kaydetmiştir. Onca şehite ve sırtlarını askerlerimizi şehit eden terör örgütüne dayamalarına rağmen, onları her fırsatta sömüren, aşağılayan gerçek “BEYAZ TÜRK”lerden oy alabilmiştir. Partisi açısından rakamsal olarak seçimin galipleri arasında sayılabilir.

 

BAŞARISIZLIĞI: Selo, partisinden daha az oy almıştır. (bu partisinin barajı aşması için gerekliydi.) Güneydoğuda oy kaybetmeye başlamıştır. Özellikle bazı militan karakterli kişileri listelerinden milletvekili çıkartarak geleceğin Türkiye Partisi olma şansını bir kez daha kaybetmiştir.

 

Şimdilik bu kadar 
Selam ve dua ile

 

Bu yazı toplam 2165 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!