1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Sancak: “Siirt, Tebriz ve Bağdat’a bağlanmalı”
Sancak: “Siirt, Tebriz ve Bağdat’a bağlanmalı”

Sancak: “Siirt, Tebriz ve Bağdat’a bağlanmalı”

Ethem Sancak, İstanbul SİDER’de yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

SİDER SOHBETLERİ'nin dördüncüsünde konuşmacı olan Hedef Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Hac vecibesini yerine getirdikten hemen sonra ayağının tozuyla çıktığı kürsüde, Siirt'in tarihteki yerini ve önemini özetledikten sonra, "Siirt bugün son nokta olmuştur. Duran su bile kokar. Ne yazık ki Siirt artık kokmaktadır" dedi.

Siirt Valilerine Uyarı

Siirt’te valilik yapan ve yapacak olanlarla ilgili küçük bir hatırlatmada bulunan Sancak, eski valilerimizden Hüseyin Avni Mutlu’yu kastederek “Siirt’e gelen Valilere diyoruz ki, iyi hizmet edin gideceğiniz yer İstanbul gibi yerlerdir” şeklindeki açıklaması alkışla karşılandı.

Siirtliler Lobisi

Sancak, uzun süredir Siirtliler.Net tarafından gündemde tutulan “Siirtliler Federasyonu” konusuna da değinerek “Siirtliler kendilerine gelip ciddi bir lobi faaliyeti geliştirmelidir. Kürdü, Arabı, Türkü varsa eskilerden kalma Ermenileri hep birlikte birbirlerini kucaklamalıdır.” dedi.

Siirt Karayoluyla Van üzerinden Tebriz’e

Demiryoluyla da Bağdat’a bağlanmalı

 

Siirt'in kurtuluşu için İpek Yolu döneminde olduğu gibi Van üzerinden Tebriz'e karayoluyla, Bağdat'a da demiryoluyla bağlanmasının şart olduğunu kaydeden Sancak, şöyle devam etti:

“Siirtliler yapacakları lobi faaliyetleriyle bu konuya bütün partilerin sahip çıkmasını sağlaması gerekir. Ben derim ki hangi parti bu projeyi gerçekleştirecekse CHP, MHP, AK Parti farketmez, oylarımız Siirt'i son durak olmaktan kurtaracak partiye gitmeli. Tarihi boyunca son nokta olmayan, İpekyolu’nun en önemli kavşak noktası olan Siirt maalesef bugün son nokta. İpek Yolu’nun yani o dev otobanın bütün kervancıları Siirtliydi. Kervanlar bugünün deyimiyle otobanlardaki benzin istasyonları gibiydi.”

Sancak, konuşmalarına şu sözlerle devam etti: “Ne yazık ki Siirt 1970’ten itibaren kapalıdır. Duran ve akarı olmayan su bile kokar. Siirt maalesef kokmuş. Siirt’te yapılabilen tek şey ne yazık ki tefecilik ve rantiyeciliktir. Siirtliler birbirlerinin kurdu haline gelmişler. Üretim sıfır. Kurtuluş için Siirt’in karayolu üzerinde çift şeritle Van’la birleştirilmeli. Karayolu İran’a kadar uzanmalı. Hakeza Demiryoluyla da Bağdat Demiryoluna bağlanmalı. Botan’ı, Dicle’yi izleyerek 50 km. lik yolla Siirt, Cizre önlerinden Bağdat’a birleştirilebilir. Bunun toplam maliyeti 50 milyon dolar paradır. Siyasilerimiz bir araya gelip parti gözetmeden, Siirtlilik bilinciyle bu projeleri dillendirirlerse bu yollar yapılabilir. O zaman Siirt, akarı olan bir nokta olacak ve son nokta olmaktan kurtulacaktır. Türkiye’nin en güzel meraları Siirt’tedir. Yollar açıldıktan sonra bu meralar da dış pazarlara açılacaktır.”

SİİRTLİLER.NET NOTU: Açıklamaların tamamını aylık yayınlanmakta olan Siirtliler.Net Gazetemizden okuyabileceksiniz.

Bu haber toplam 4721 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!