1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. Şal-Şepik’te Hayriye Tanış ustamız
Şal-Şepik’te Hayriye Tanış ustamız

Şal-Şepik’te Hayriye Tanış ustamız

Şal-Şepik Kumaşı, Türkiye genelinde keşfedilmenin turlarını atarken, dokumacı ustasından bir de okuyacak herkesi gülümsetecek bir özelliğini öğreniyoruz.

A+A-
Eruh’lu Şal-Şepik kumaşı ustalarından Hayriye Tanış, dede mesleğini sürdüren nadir insanlardan biri. Hayriye Tanış mesleği babasından öğrenmiş. Babası Abdullah Tanış ise kendi babasından öğrenmiş. 
 
Kürtçe adı Çol olan dokuma tezgahıyla çocukluğunda tanışmış. Şal-Şepik dokumacılığı artık vücudunun refleksleri haline gelmiş.
 
Kendisini Siirt Günleri’nde Eruh Standında kurulan tezgahın başında görüyoruz. Bir yandan kumaş dokuyor bir yanda meraklı ve ilgili bakışlara Şal-Şepik dokumasının canlı canlı sunumunu yapıyor.
 
Hayriye ustamız bir yandan kumaş üretirken bir yandan anlatıyor Siirtliler.Net muhabirlerine anlatıyor dokumacılığı ve tarihini. “Hammaddesi tiftik ve yündür” diyor Hayriye ustamız ve ekliyor “eskiden Eruh’ta hemen hemen her evde bir (Çol) tezgah vardı.”
 
Şal-Şepik kumaşı dokumacılığının evin içinde bir dayanışma özelliğinin de bulunduğunu anlatan Hayriye ustamız bu durumu şu sözlerle ifade ediyor: “Babalar, çocuklar masurayı sarar, anneler iplikleri eğirirdi. Ailede her ferdin bir görevi vardı şal-şepik kumaşı dokunurken. Bu aynı zamanda aile içi dayanışma ve sevgi bağlarını da kuvvetlendiriyordu. Hep birlikte birşeyi bitirmenin mutluluğu yaşanırdı.”
 
 
sal-sepik1.jpg
 
sal-sepik2.jpg
Bu haber toplam 7666 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!