1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. Şal-Şapik kumaş Eruh’ta yeniden hayat buluyor
Şal-Şapik kumaş Eruh’ta yeniden hayat buluyor

Şal-Şapik kumaş Eruh’ta yeniden hayat buluyor

Özellikle Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bu kumaşla dokunmuş ceketleri giymeye başlaması ile kumaşa olan ilgi son derece artmıştır.

A+A-

Eşi bulunmayan ve önemli bir kültür mirası olan şal- şapik kumaşı, yüzyıllar önce fabrika dokumacılığının etkin olmadığı dönemlerde Eruh ve yöresindeki vatandaşlar tarafından dokunmakta ve giyilmekteydi. Fakat dokunduğu ilk tarih bilinmemektedir.

Hayvancılıkla geçimini sağlayanlar tiftiği ev hanımlarına eğirmeleri ve boyamaları için satar yine bu işten geçimini sağlayan insanlarda dokuma işini yaparlardı. Kumaş haline gelen şal- şapik terziler tarafından dikilerek, giyilmeye hazır hale getirilir.

Eskiden vatandaşların evinde kurduğu tezgâhlarda beceri ve ustalıklarını kullanarak dokudukları bu kumaşlar, yazın serin, kışın sıcak tuttuğu ve dayanıklı olduğu için halkın günlük kıyafeti iken, giderek daha az üretilmesi yüzünden sadece düğünlerde, bayramlarda ve özel günlerde giyinilir olmuş. Bu sanatı bilen ustaların sayısı çok aza düştüğünden, üretim durmuş ve ilgi gören bu kumaşımız kaybolmaya yüz tutmuştur. Ancak; Eruh’ta Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde SODES kapsamında kurulan atölye ile bu sanat tekrar canlandırılmaya başlandı.

Şuan Türkiye’de kumaşın üretildiği mevcut tek atölyenin bulunduğu ilçede 15 bayanımız istihdam edilmektedir. Yöresel köstüm, Halk oyunları kostümü, banyo kesesi olarak talep edilen kumaş en fazla ceket için rağbet görmektedir. Özellikle Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bu kumaşla dokunmuş ceketleri giymeye başlaması ile kumaşa olan ilgi son derece artmıştır. Bir 'şelşepik' ceket, dikimi ile beraber ortalama 1500 liraya satılıyor. Kumaşın nadir bulunması, elle dokunması, kök boya kullanılması fiyatı artırıyor. Ceket, yaklaşık 5 (beş) gün gece-gündüz devam eden bir dikiş süreci sonucunda yapılıyor. Şal-Şapik Ceketleri için 'ömürlük' değerlendirmesi yapılmaktadır. Kumaşın çok talep alması ile birlikte, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda erkeklere yönelik yeni bir atölye kurulması planlamaktadır. Böylece kumaşın daha kaliteli ve seri bir şekilde üretimi hedeflenmektedir.

Bu haber toplam 10632 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!