1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sakık'tan, Başbuğ'a Ağır Sözler
Sakık'tan, Başbuğ'a Ağır Sözler

Sakık'tan, Başbuğ'a Ağır Sözler

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ'un 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'e destek vermesini eleştirerek, "Ben ona kefilim' diyor. Peki sana kim kefil olacak" dedi

A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi'nin Muş İl Kongresi'ne katılan milletvekili Sırrı Sakık, konuşmasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'u eleştirdi. Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'e sahip çıkmasına tepki gösteren Sakık, "Bakın şimdi Genelkurmay Başkanı çıkmış Ergenekon'dan yargılanan 3'üncü Ordu Komutanı'na destek çıkıyor. 'Ben ona kefilim' diyor. Peki sana kim kefil olacak? Sen neyine kefilsin söyleyebilir misin, nasıl kefilsiniz? Siz halkın seçilmişlerini alıp götürüp içeri tıkayacaksınız. Arkasında yüzde 80 halk desteği olan belediye başkanlarını içeri tıkayacaksınız. Ama üzerinizde üniforma, apoletler olunca yargıya gitmeyeceksiniz. Yok böyle bir şey. Eğer gücünüz yetiyorsa onları yargıya götüreceksiniz. Çünkü biz eskiden de gördük, yaşadık yine bir Genelkurmay başkanı, o dönemin Yaşar Büyükanıt'ı Şemdinli olayında dedi ki 'Onlar iyi çocuklardır'. HSYK'ya talimat verdi. Savcıyı görevden aldı. Mahkemeyi değiştirdiler. Sivil yargıda 38 yıl ceza alanlar askeri mahkemede aklandı. Böyle bir yargı, hukuk olmaz. Eğer hukuk deniyorsa herkesin sığınacağı bir yargı, hukuk olmalı" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Günaydoğu gezilerinde puşi takmalarını da eleştiren Sırrı Sakık, "Siz bedenle buraya geliyorsunuz ama ruhunuzu orada bırakıyorsunuz. Puşi, egal takıyorsunuz. O puşi, egali kirletmeye hakkınız yoktur" diye konuştu.

Konuşmaların ardından yapılan seçimde mevcut başkan Nimet Sezgin, yeniden BDP il başkanlığına seçildi

Bu haber toplam 2687 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!