1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sakal-ı Şerif ziyareti ve mukaddes emanetler fotoğraf sergisine davet
Sakal-ı Şerif ziyareti ve mukaddes emanetler fotoğraf sergisine davet

Sakal-ı Şerif ziyareti ve mukaddes emanetler fotoğraf sergisine davet

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde İlim Yayma Cemiyeti Siirt Şubesi tarafından Sakal-ı Şerif Ziyareti ve Mukaddes Emanetler Fotoğraf Sergisi açılacaktır.Bay-Bayan Tüm Halkımız davetlidir.

A+A-

Sakal-ı Şerif ziyareti ve mukaddes emanetler fotoğraf sergisine davet

 

SAKAL-I ŞERİF ZİYARETİ VE MUKADDES EMANETLER FOTOĞRAF SERGİSİ

 

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde İlim Yayma Cemiyeti Siirt Şubesi tarafından Sakal-ı Şerif Ziyareti ve Mukaddes Emanetler Fotoğraf Sergisi açılacaktır.

Bay-Bayan Tüm Halkımız davetlidir.

 

İLİM YAYMA CEMİYETİ

SİİRT ŞUBE YÖNETİMİ

 

 

 

Yer: Seyyid Ahmed Bedevi Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu Yeni Mahalle No:107                (Kredi Yurtlar Kurumu arkası)

Tarih:24–25.Nisan.2010 (Cumartesi-Pazar)

Saat:13.00–18.00 arası

 

 

 

 

 

Lihye-i Şerif’in Arapça Ruhsatı ve Tercümesi bulunan Siirt’te Seyyid olan bir Ailenin muhafazası altında bulunmaktadır. Ziyarete açılacak Peygamber Efendimize (SAV) ait Sakal-ı Şerif’in geliş süreci ve muhafazası şöyledir:

 

“Peygamber Efendimizin (SAV) Sakal-ı Şerifi berberi Salman'ı Pak (R.A) tarafından kısaltılmış ve Talha Bin Zübeyr (R.A)'e teberruken hediye edilmiştir. Zilhicce 838 tarihinde Talha Bin Zübeyr'in torunlarından Ahmed Bin Mustafa (R.A)'nın muhafazasında kaldı. Hicaz'a giderken Sultan Abdülmecid Han kendilerine hediye edilen Sakal-ı Şerif'i O’da Mendi Seyyidlerine hediye etmiştir. Mendi Seyyid’leri, Peygamber Efendimizin(SAV) 44. soyundan olup, 29.soy danişmend, 36.soy Mendidir. Siirt’in Suveyka Mahallesinde Seyyid olan ailenin kolunu devam ettirdiği 58. soy Kureyş ailesine hediye edilmiştir. Mendi Seyyidleri, Siirt’in Suveyka Cami’inde metfun bulunan Şeyh Seyyid Mahmud El-Desuki Hazretlerine teberruken hediye edilmiş olup, Siirt'te ikamet eden ve Seyyid olan bu aile, Sakal-ı Şerif’in muhafazasını üstlenmiş ve bu süreç devam etmektedir. Her yıl Kutlu Doğum Haftasında İl merkezi ve ilçelerde halkımızın ziyaretine açılmaktadır.”

Bu haber toplam 3661 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!