1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Safer ayı ile ilgili hurafeler
Safer ayı ile ilgili hurafeler

Safer ayı ile ilgili hurafeler

Halk arasında kimileri Safer ayının dert ayı olduğunu sanırlar. Safer ayını suçlu ay, musibetli ay, dertli ay ilan ederler.

A+A-

Safer ayı, Hicri ayların ikincisidir. Hicri ayların birincisi, bilindiği gibi Muharrem ayıdır ve içinde aşure günü vardır. Üçüncüsü ise Rebi’ül-Evvel ayıdır ve bu ayın 12.gecesinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.) doğmuştur.

Hicri takvimde bazı ayların ve günlerin mukaddes tanındığı biliniyor. Örneğin Recep, Şaban ve Ramazan ayları ile Kadir Gecesi gibi. İslamiyet öncesi Araplar arasında hürmet duyulan, yani haram aylar olarak bilinen aylarda Arapların savaş yapmaktan çekindikleri biliniyor.

İslam’da afetler, musibetler veya belalar için tahsis edilen herhangi bir zaman diliminden söz etmek mümkün değildir. Böyle bir tahsisat, İslam’ın ruhuna da uygun değildir. Belli ayları ilahi musibet ayı olarak ilan etmek doğru da değildir.

SAFER AYINA DERT AYI DENMESİ HURAFEDİR

Halk arasında kimileri Safer ayının dert ayı olduğunu sanırlar. Safer ayını suçlu ay, musibetli ay, dertli ay ilan ederler. Safer ayına mahsusen bir duadan ve son Çarşambası kılınabilecek bir namazdan bahsedilir. Ancak duanın da, namazın da sahih olup olmadığı konusu ciddi bir araştırmaya muhtaçtır.

Bu haber toplam 2199 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!