Reşat Ağır

Reşat Ağır

Yazarın Tüm Yazıları >

S-400

A+A-

Bu yeni çıkan arabanın modeli değil Rusya’nın ürettiği ve geliştirdiği ve Türkiye ye satış anlaşması yaptığı savunma füzeleri

Hiç bir Nato ülkesinde daha önce olmayan bu savunma silahı Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşma sonucu Türkiye ye verdiği ve ilk teslimatta 2019 olacağını T.C. Savunma Bakanlığı Açıkladı.

Sonrası malum ABD ve Nato Türkiye o alışıldık parmak sallamalar, hımm görürsün sen nasıl alırsın bize sormadan dercesine Türkiye’yi köşe sıkıştırmalar, zor durumda bırakmalar en son Nato’nun eğitim tatbikatında bile Mustafa Kemal Atatürk ve Recep Tayip Erdoğan’ı düşman unsuru hedef göstermeleri ve daha niceleri.

Niye Alamazmışız dendiğinde, biz müttefikiz, peki müttefik ABD siz Feto elebaşını bize niye iade etmiyorsunuz yargılayalım, kırmızı bültenle aranan bir katili neden vermezsin? Sen Nato 15 Temmuz darbe girişiminde bulunan askerleri, subayları, kınamadın hatta isim listesi verildi sana bunlarda hain feto subayları açığa alındılar dendiğinde sahip çıktın yada S-400 ün ufağı olan S-300 füzelerini yine bir Nato ülkesi olan Yunanistan kullanıyor ona ne demeli? Vesaire vesaire daha niceleri S-300 ler de Rus yapımı. Her fırsatta bizi karalayan Nato mu karar verecek sen bunu al, şuna al, bugüne kadar bizi öyle kandırmadılar mı? Bir toplu iğne bile üretmeyin bizde var lazım olduğunda biz müttefikiz size veririz diye hikaye anlatmadılar mı.

Nato nun savunması ise bu silahın bizi düşman tanıyor demesi, buda koca bir Yalan Savunma Bakanlığı Yazılımı bizim elimizde olacağını ve Nato’yu düşman tanımayacağının açıklamasını da yaptı. Peki bunu anlatmak sadece iktidara mı düşüyor? Hayır STK larda Üniversitelerde bunu anlatması lazım her şeyi iktidardan beklenmesi yanlış bu Ülkenin savunma sanayisi saldırı silahı değil. Herkez üzerine düşen görevi yapması lazım.

Gelelim Rusya’ya peki bunu bize niye satıyor bizi çok sevdiğinden mi? Sanmıyorum Rusya hepimizin bildiği üzere Orta doğuda uzun ölçekli planları var ve Türkiyesiz orta doğu planında mesafe kat etmesi çok zor bunu bilen Putin Türkiye’yle İlişkilerini sağlam tutmak ister ve tabi İran lada aslında İran’la arası zaten iyi masum Müslümanları katlettiği dönemde bile İran ona daha da yakınlaşmıştı.

Bir diğer unsurda ASELSAN’ın geliştirdiği muhteşem KORAL sinyal kör edici öyle etkili bir sinyal karıştırıcı ki düşman füzelerini yönünü değiştirmekle kalmıyor başka hedefi vurmasını bile sağlıyor uçak ve jetler içinde bu geçerli aklıma gelmiyor’da değil acaba Rus tarafı bunu Türkiye’nin güneydoğu sınırında kullanmaması için bir diplomasimi uyguladı buda bir seçenek.

Aslında en önemli konu şu Rusya bu S-400 leri vericem deyip anlaşma yapıldığı halde teslimat gününü uzatma yada oyalayıp bize yokuş yapmaları hatta vaz geçmeleri bile olasılık aslında tıpkı AB nin vize taktiği gibi bizim artık kaybedecek zamanımız yok ne Rusya’sı, ne ABD si nede Avrupası bizi sevmezler ancak onlara benzersek bizi sevmiş gibi davranırlar bu onlarla ticaret yapmayalım görüşmeyelim anlamına gelmez böyle anlaşılmasın. İzah etmeye çalıştığım Müslüman iki kere aynı delikten sokulamaz.

 

Bu yazı toplam 712 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
3 Yorum