1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Rıstak bölgesinden Fersaf Köyü, yani Dereyamaç
Rıstak bölgesinden Fersaf Köyü, yani Dereyamaç

Rıstak bölgesinden Fersaf Köyü, yani Dereyamaç

İlimiz Siirt’in ve bölgemizin rahmete kavuşmuş önemli kanaat önderlerinden Şeyh Muhammed el-Hazin ile Şeyh Muhammed Kazım denilince akla gelen değerli köylerimizden birisidir Fersaf Köyü.

A+A-

Siirt’te Arapların yaşadığı köyler olarak bilinen bölgesine Rıstak Bölgesi deniliyor. Tillo ilçesini de içerisinde barındıran Rıstak bölgesi 6-7 köye ev sahipliği yapıyor. İşte o köylerimizden biri olan Fersaf Köyünü bu yazıda ele alacağız. 

eyupguzel.jpgFersaf’ın Türkçedeki ismi ise Dereyamaçtır. Doğal köy dokusu, üzümü, fıstığı, inciri gibi yerel ürünlerinin yanısıra Fersaf’ı birçok köyden ayıran asıl özelliği ise ilim adamları ve evliyaları ile bölgeye tarih boyunca hitap etmiş olmasıdır.

FERSAFTA ESKİYE ORANLA EVLER ARTIK BOŞ

Geçmiş yıllarda Fersaf köyünün nüfusu oldukça kalabalıktı. 400’e yakın hane bulunuyordu ve evlerin hiçbirisi boş değildi. Köy meydanı günün hemen hemen her saati tam bir panayır alanı gibiydi. Koşuşturan çocukların bağrışları, meydandaki köyün kahvesinde oturan genç ve ihtiyarların kendi aralarındaki şakalaşmaları ezan okunduğunda yerini sessizliğe bırakmaktaydı.

KERVANCILIK YAPARLARDI
Fersaflı köylüler daha çok “Çerçilik” yaparak kazançlarını sağlarlardı. At sırtında kuru üzümleri Pervari, Bitlis, Van Özalp gibi yakın ilçe ve vilayetlere götürerek satarlar ve karşılığında yün alırlardı. Bazen bu işler için 1 ay eve dönülmezdi. Fıstıkçılık için oldukça elverişli arazilere sahip olmalarına rağmen bugünkü kadar gelişmemişti. Çıkan fıstıklar köylünün kendisine yetecek kadar anca çıkardı. Köylülerden kimileri de Suriye’ye giderek oradan aldıkları manifaturaları Türkiye’de özellikle de Doğu vilayetlerinde satarlardı.

FISTIKÇILIK GELİŞTİ

Köyün şu an 100’e yakın hanesi bulunuyor. Çiftçilik, fıstıkçılık ve ticaretle uğraşıyorlar. Hemen hemen her evde birkaç kişi il dışında ticarete atılmış durumda. Köyde üretim zayıf. Tüketime dayalı ekonomiye sahip. 

İL DIŞINDAKİLER KÖYLERİNE DAHA ÇOK SAHİP ÇIKMALI
Fersaflılar Siirt dışında genel olarak Van, Gaziantep, İstanbul, Hakkari Yüksekova ve Bursa’da yaşıyorlar.  İl dışındakiler köylerindeki ailelerine sahip çıkıp, maddi destek sağlamaktalar.

Fersaflılardan çeşitli alanlarda başarılı önemli kimseler bulunuyor. Başta İstanbul olmak üzere iş dünyasından, bürokrasi ve siyasete kadar birçok alanda başarılı olmuş Fersaflılardan söz etmek mümkün. 

İSTANBUL DERNEĞİ ÖNEMLİ BİR BOŞLUK DOLDURUYOR

Fersaflılar sivil toplum kuruluşçuluğu alanında İstanbul'da önemli bir boşluğu dolduran derneklerini yıllar önce kurdular. Eyüp İlçesi'nde kurulan dernek yıllarca burada hizmet verdikten sonra Fatih İlçesinde kendi mülklerini edinediler. Dernek merkezinde taziyelerin yanısıra çeşitli zamanlarda eğitim seminerleri, sohbetler, gençlerle bir araya gelme gibi etkinliklere de imza atıyorlar.

fersaf2-001.jpg

fersaf3-002.jpg

fersaf4.jpg

fersaf5.jpg

fersaf6.jpg

fersaf7.jpg

Bu haber toplam 28971 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
4 Yorum