1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Referandumda Kim neden EVET diyor
Referandumda Kim neden EVET diyor

Referandumda Kim neden EVET diyor

12 Eylül 2010 tarihinde Anayasa değişiklik paketinin halk oyuna sunulması için EVET yönünde açıklama yapanlar neler dediler?

A+A-

Bayram Kızılay (Ak Parti Siirt İl Başkanı)

Anayasa değişikliğinin ne manaya geldiğini vatandaşlarımıza anlatıyoruz. Takdiri de kendilerine bırakıyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmalardan edindiğimiz izlenime göre Siirt'ten EVET yönünde oyların %80'in altında olmayacağını söyleyebiliriz.

Kasım Ceylan (İşadamı – Siyasetçi)

Anayasa, her vatandaşı ilgilendiriyor. Sadece belli bir parti ya da kesimle sınırlı bir şey değil. Bu yüzden sırf Ak Parti Hükümeti bu değişikliği getiriyor diye sadece siyasi particilik mücadelesi içinde bakılması saf ve kısır bir bakış açısıdır. EVET oyunu kullanacağız çünkü; 1980 darbesini yapan darbecileri koruyan, onların hiçbir şekilde yargılanmayacağını ifade eden yasaklar kalksın diyeceğiz. Bu yasaklar kalktığında bundan sonra artık ülkemizde darbe yapma niyetinde olanların iradeleri kırılacaktır.

KOSİDER (Kocaeli Siirtliler Derneği)

Biz EVET demekle herhangi bir partiye oy vermiyoruz. Bu mesele ülke meselesidir. Daha demokratik bir Türkiye için EVET denmelidir.

Fevzi Sevgili (Öğretim Görevlisi)

Referandumun Türkiye için demokrasi adına, hak ve özgürlükler adına bir başlangıç olduğuna inanıyorum. Demokratik açılıma önemli katkısı olacaktır.  12 Eylül 1980’den sonra en çok acıları, sıkıntalır bölgemiz insanı yaşamıştır.

Abdulkadir Demirhan (SİRGİAD Başkanı)

12 Eylül askeri darbesiyle hazırlanan anayasa artık son bulmalıdır. Hazırlanan yeni taslakla daha demokratik, daha sivil bir anayasaya kavuşacağız. İnanıyorum ki Siirtliler 12 Eylül’de sandık başına giderek kendi iradelerini kullanacaklardır.

Afif Demirkıran (Ak Parti Siirt Milletvekili)

12 Eylül 1980 darbesinde çok çekti insanlar. Dolayısıyla o darbecilerin yargılanması için bile olsa EVET denilebilir. Aklı başında, gerçekten bağımsız düşünen, art niyet taşımayan herkes bu referandumda EVET diyecektir. Türkiye’nin bu değişikliğe ihtiyacı var.

Eyüp Güzel (Gazeteci)

HAYIR diyen zihniyet her yıl Deniz Gezmiş’in idam edilişini anıyorlar. Bir yanda Deniz Gezmiş’i anacaksınız diğer yanda da Deniz Gezmiş’i idam eden zihniyetin kalkması için EVET diyemeyeceksiniz. Deniz Gezmiş te EVET darbe anayasası kalksın dediği için asılmıştı.

Egemen Bağış (Devlet Bakanı)

Paketin içeriğini okumanda EVET demeyin. Ama bu paketin içeriğini okuduktan sonra, paketin ülkeye neler kazandıracağını gördükten sonra yinede HAYIR diyenlerin sıkıntıları başkadır.

Yılmaz Helvacıoğlu (Ak Parti Siirt Milletvekili – SİDAV başkanı)

Bu bir memleket davasıdır. Vatandaşlarımızın çoğunluğu Anayasa değişikliğini benimsemiş durumda.

Ömer Faruk Sualp (Ak Parti Tillo İlçe Başkanı)

Başbakanı %94 oyla seçen Tillo, referandumda daha yüksek oy kullanacaktır. Yeni Anayasa özlenen demokrasiyi, özgürlükleri getirmektedir. Tillo her zamanki gibi farklılığını gösterecek ve Türkiye’nin en yüksek seviyesinde EVET oyunu çıkaracaktır.

Rıdvan Kaya (Özgür-Der Başkanı)

Anayasa değişikliğini kimin yaptığı önemli değil. Desteklenmelidir. Halkın üzerine bürokratik baskıyı hafifletmeye yönelik bir düzenlemedir bu. İnsan hakları açısından, özgürlükler açısından bakıldığında bu düzenlemelerin gerekli olduğunu görüyoruz.

Zekeriya Batğı (Ak Parti Siirt İl Yöneticisi)

Vatanın, milletin bölünmez bütünlüğü için ülkemizin refah ve mutluluğu için referandumda her vatandaşın sandık başına giderek, darbe anayasası kalksın diye EVET oyu kullanacaklarını biliyoruz. Muhalefet partileri bugüne kadar doğru dürüst bir şekilde niçin Hayır dediklerini kendi seçmenlerine dahi doğru dürüst izah edemediler. Çıksınlar niçin Hayır dediklerini akla, vicdana ve tarihi gerçeklere uygun bir şekilde izah etsinler. Ak Parti Hükümeti bunun %65’ini tamamladıysa, düzelttiyse geri kalanını da muhalefet partileri düzeltsinler varsa eksikleri tamamlasınlar. Halkın iradesine ipotek koymasınlar. Zaten halkın iradesine ipotek koydukları için iktidara gelemiyorlar.”

Hayrettin Tartar (Türkiye Partisi Siirt İl Başkanı)

12 Eylül 2010 günü Türkiye Partisi olarak sandık başına gidip EVET mührümüzü vuracağız.

Faruk Pamukçu (Siirt İşadamları Derneği Başkanı)

Demokrasimiz üzerindeki vesayetin kalkması için, darbelerin, 28 Şubat’ların tekrardan yaşanmaması için EVET diyeceğiz. Vatandaşını potansiyel tehlike olarak gören devlet anlayışının değişmesi gerekiyor. Türkiye’yi tüm dünya ülkelerine düşman ilan eden ve bundan nemalanan zihniyete son vermek için EVET diyeceğiz.

Bu haber toplam 2408 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!