1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Referanduma “Evet” Teröre “Hayır”
Referanduma “Evet” Teröre “Hayır”

Referanduma “Evet” Teröre “Hayır”

Memur-Sen yayınladığı basın bildirisinde, Demokratikleşmeye ve Referanduma ‘Evet’, Şiddete ve Teröre ‘Hayır’ dedi.

A+A-

Konfederasyonumuz Memur-Sen’in, “Terör, Anayasa Değişikliği, Referandum ve Demokratikleşme Süreci” konulu çalışma Mardin’de başladı. Memur-Sen Siirt Temsilcisi Ömer Aslan’ın da katıldığı çalışmaya Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 20’ye yakın İl Temsilcisi katıldı.  İki gün süren çalışma toplantısının ardından terör, bölgesel kalkınma, gelir dağılımı, anayasa değişikliği, demokratikleşme ve referandum süreci ile ilgili bir bildiri yayınladı.

 

Bildiriyi okuyan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, ülkenin birliğini ve dirliğini yok etmek, büyümesini ve gelişmesini engellemek, medeniyet köklerinin inşa ettiği kardeşlik iklimini bozmak isteyenlere, bu ülkede 81 Mardin olduğunu, 81 Sakarya, 81 Burdur, 81 Niğde, 81 Diyarbakır, 81 Trabzon, 81 Urfa olduğunu hatırlatmak için Mardin’de olduklarını söyledi.

 

“Bu toprakların çimentosu, kardeşliktir” diyen Gündoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu toprakların mayasında ve özünde, dayanışma, yardımlaşma ve paylaşma vardır. Bu topraklarda dayatmaya, hesaplaşmaya ve paylamaya yer yoktur. Bu topraklarda ve bu toprağın insanlarında birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu vardır. Bu ülkenin ve insanlarının hamurunda var olan bu kardeşliği ortadan kaldırmaya kimsenin gücü yetmez. Hiçbir kirli oyun, hiçbir kirli tezgâh; birlikte oluşturdukları desende birlikte yaşamayı başarmış bu milleti ayrıştıramaz ve ayrıştıramayacaktır.”

 

“Ülkemizin küresel ve bölgesel sorunlara çözüm üretme gücü elde ettiği son dönemde bu durumdan rahatsız olanlar ve onların taşeronları bu sefer hak ettikler cevabı alacaktır. Çünkü bu ülke teröre binlerce can verdiğini ve terör yüzünden milyarlarca liralık kaynağını heba ettiğini fark etti. Artık, terörün sadece askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini idrak etti. Demokratikleşmeye, sivilleşmeye ve özgürleşmeye yöneldi. Bu durumun en büyük sonucu, son 50 yıldaki en önemli anayasal metin olarak değerlendirdiğimiz ve 12 Eylül 2010 tarihinde referanduma sunulacak olan anayasa değişikliği paketidir” şeklinde konuştu.

 

Anayasa değişikliği paketinin, 12 Eylül 1980’de, demokrasisi üzerine vesayet, iradesi üzerine velayet konan bu milletin özgürleşmesinin; devletin sivilleşmesinin, anayasa yargısının yasama erkinin, idari yargının yürütme erkinin alanını taciz etmemesinin zeminini hazırlayacağına inandıkları için Anayasa değişikliği paketine “evet” diyeceklerini vurgulayan Gündoğdu, “Milletimizin de ‘evet’ demesini isteyeceğiz. Çünkü 12 Eylül 2010, 12 Eylül 1980’de kurumsallaştırılan vesayetçi ve velayetçi zihniyetten kurtuluş günü olacaktır. İnanıyoruz ki; annelerin sadece güldüğü, şehit cenazelerinin olmadığı bir Türkiye isteyenler, 12 Eylül 2010’da sandığa giderek ‘evet’ diyecekler” dedi.

Bu haber toplam 2380 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!