1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Protestoda Devlet işgalci devlete benzetildi
Protestoda Devlet işgalci devlete benzetildi

Protestoda Devlet işgalci devlete benzetildi

İlimizde yaşanan cinsel istismar rezaletinden siyasi rant elde etmek isteyen CHP’den sonra şimdi de BDP tarafından siyasi ranta çevrilmeye çalışılmaktadır. İzinsiz gösteride devlet işgalci devlete benzetildi.

A+A-

Siirt’te yaşanan cinsel istismarı protesto etmek için Siirt Belediyesi Kızlar Tepesi parkında yapılmak istenen oturma eylemine polis izin vermeyince toplanan kalabalık Siirt belediyesi kızlar tepesi parkının önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

 

Oturma eyleminden sonra aralarında BDP Eşbaşkanı Gülten KIŞANAK , Siirt milletvekili Osman ÖZÇELİK , Iğdır milletvekili Pervin BULDAN, Batman milletvekili Bengi YILDIZ, Ayla Akat ATA, Şırnak milletvekili Sevahir BAYINDIR , İstanbul milletvekili Sebahat TUNCEL, DTK Eşbaşkanı Yüksel Genç , Siirt, Şırnak, Kurtalan, Eruh, Nusaybin, İdil Belediye başkanları ve kalabalık kitle Cumhuriyet meydanına doğru yürüyüşe geçti.  Yürüyüş boyunca (Vali İstifa,  Emniyet müdürü istifa, Siyasi ve fiziki tecavüze son, Çocuklara uzanan eller kırılsın ve Jin jiyan azadî) atılan sloganlarla Cumhuriyet meydanına kadar yürüdü.

 

Cumhuriyet meydanında toplanan gruba yönelik konuşmalar yapıldı. İlk konuşmayı yapan BDP PM üyesi Nezir GÜLCAN bir kaç kişinin Siirt'te yüz kızartıcı bir olay yaptıklarını belirtti. Yüz kızartıcı olayı yapanların sadece birkaç kişi ile sınırlı olmadığını bunu asıl yapanın yıllardır binlerce köy boşaltılarak milyonlarca kişiyi göç ettiren zihniyetin kendisi olduğunu söyledi.

 

Ardından Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, artık halkın önünün açılması çağrısında bulunarak, halkın kirli oyunlara gelmeyeceğini söyledi. Olayın üzerinden yıllar geçmesine rağmen devlet yetkilileri bu olaydan haberdar olmadıklarını iddia ettiklerini hatırlatmasında bulundu. Belediye başkanı Selim Sadak, “Ama tutuklanan bin 500 Kürt siyasetçi ve Belediye başkanlarının kime merhaba dediklerini, nerde yemek yediklerini, kiminle konuştukları bir bir biliniyor da, bu olayı nasıl bilmiyor, kim inanır size?” dedi.

 

OTURMA EYLEMİNDEN OTURMA EYLEMİNE SİİRT’E GELEN OSMAN ÖZÇELİK TE ORADAYDI

 

Ardından konuşma yapan BDP Siirt Milletvekilli Osman Özçelik de Siirt halkının ismini karalamaya çalışanların kendilerinden utanmaları gerektiğini söyleyerek, “Bir yerde 'Bijî azadî' diyen çocukları hapishanelere tıkayacaksın, ama YİBO'larda kız çocuklarımıza el uzatanları görmemezlikten gelinecek ve kör, sağır, dilsiz rolünü oynayacaksın. Bize özgürlük ve barış taleplerinde bulunmasınlar, yoksa onları onursuzlaştıracağız' diyorlar, ama biz buna izin vermeyiz” şeklinde konuştu.

 

BDP Kadın Meclisi Üyesi ve Kadın Örgütleme Sorumlusu Fatma Kaşan ise, demokratik siyaset yapmak isteyen arkadaşların Siirt'te çalışma yürütemediklerini çünkü bu onursuzluğu ortadan kaldırma çalışmalarını yürütmemeleri için cezaevlerine konulduklarının altını çizerek, “Ama biz çocuklarımızı koruyacağız. Biz mahallelerde çocuklarınızı bir asimile merkezi haline gelen YİBO'lara göndermemeleri için örgütleme yapacağız. Çocuklarımızı kültürel ve fiziki tecavüze karşı koruma mücadelesini vereceğiz. 'Abartmayın' deyip çocuklarımıza el uzatanları koruyanlara diyoruz ki, siz bunun hesabını vereceksiniz” dedi.

 

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Onurumuz ve gözbebeğimiz çocuklar bugün buraya sizlere sahip çıkmak, geleceğimizi kurtarmaya, bu onursuzluğa hayır demeye geldik” sözleriyle konuşmasına başladı. Gültan Kışanak, “Ama bir partinin Eşbaşkanının önüne tanklar ve panzerlerle çıktılar. Aslında Siirt halkının önüne bu tank ve panzerlerle çıktılar. Mahallelerden halkımızın bizim yanımıza gelmesini önlediler. Peki bu kentte küçücük, yani bizim deyimimizle 'sebî' yani günahsız olan çocukları, zalimlerin elinde iki yıl boyunca istismara uğrarken siz neredeydiniz? Şu tanklarınız, şu panzerleriniz şu özel harekât timleri ve çevik kuvvetiniz, neredeydiler? Tecavüzcüleri mi koruyordu? Bu onursuzluğu mu koruyordu?” şeklinde konuşmasına devam etti.

Tarih kitabına baksınlar o devlete işgal devleti derler


“Arkadaşlarımız soruyorlar, sadece bugün değil, geçmiş yıllarda da bu Siirt'te kuş uçurtmadığınızı söylüyorsunuz” diyen Kışanak, “Aynı zamanda, ajanlarınız, timleriniz, istihbaratçınız, polisiniz, tankınız topunuz var, iki yıl boyunca bu çocuklarımıza yapılan zulmü nasıl görmediniz? Sayın Vali diyor ki 'bizim istihbaratımız, bizim polisimiz ve askerimiz sadece güvenlik ile ilgili çalışırlar' şeklinde cevap veriyor. Eğer bir Vali, devletin bütün kurumları bu kentte sadece güvenlik için diyorsa, o devlete ne derler? Gitsinler tarih kitabına baksınlar o devlete işgal devleti derler. Bu olayın üstünü örtbas etmeye çalıştıklarını dile getiren Gültan Kışanak, "Biz buna izin vermeyiz işte, bu onursuzlaştırmaya izin vermeyeceğiz bunu iyi bilsinler” dedi.


Daha sonra İran'da 5 kişinin idam edilmesi olayına değinen Gültan Kışanak, “Artık bu idam tüm her yerde lanetlenmiş bir olay olarak değerlendiriliyor. Çünkü yaşama hakkını elinde almaya kimsenin hakkı yok. Ama İran'ın despot rejimi Allah'ın verdiği canı alma hakkını görüyor kendinde. Kimlik ve özgürlük mücadelesi veren, Kürt halkının yiğit evlatlarını idam sehpasına gönderiyorlar. Bu nedenle güçlü bir alkışla İran despot rejimini, idamını ve kirli oyunlarını protesto edelim” dedi. Bunun üzerine grup, alkış ve zılgıtlar çekerek "Şehit namirin" sloganı attı.

 

Yoğun güvenlik önlemleri altında Cumhuriyet meydanında yapılan açıklamalar ve protesto gösterisinin ardından grup sessizce dağıldı.

Bu haber toplam 3124 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!