1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Proje yarışında Siirt Türkiye birincisi oldu
Proje yarışında Siirt Türkiye birincisi oldu

Proje yarışında Siirt Türkiye birincisi oldu

TÜBİTAK Ortaöğretim öğrencileri arası araştırma projeleri yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

A+A-

TÜBİTAK ortaöğretim öğrencileri arası araştırma projeleri yarışmasında finale kalan eserler,  Ankara Altınpark Fuar Alanı’nda üç gün sergilendikten sonra dereceye girenler için 5 Mayıs’ta Ankara’da TÜBİTAK Feza Gürsey Toplantı Salonu’nda görkemli bir tören düzenlendi. Sonuçların büyük bir heyecanla açıklandığı törende eğitim başarılarıyla ön plana çıkan illerin çoğunun adı bile geçmezken ilimizin isminin iki defe anılması salondaki akademik çevreyi şaşkına uğratmış, ilimizi temsil eden öğretmen ve öğrencilerimizle birlikte tüm hemşerilerimizi ise sevince boğmuştur. Siirt’in sosyoloji alanında katıldığı her iki projesinin de ödül alması bu alandaki çalışmaların kalitesini ortaya koymuştur.

TÜBİTAK’ın yarışmasında geçen sene 14 Eylül Anadolu Lisesi 3. olmuş, Gazi Lisesi ise teşvik ödülü almıştı. Siirt bu sene de geleneği bozmayarak başarısını, 1 birincilik ve 1 teşvik ödülü alarak perçinleştirdi.

Yarışmaya Yavuz Sultan Selim Lisesi’nden Pınar KARATAŞ’ın danışmanlığını yaptığı, Hüseyin BAKIR ve Mehmet ÖBÜZ tarafından hazırlanan “Yerleşik Hayata Geçen Göçerlerin Siirt Kent Yaşamına Uyum Süreci” projesi birinci olmuştur. YSSL’nin gözde öğretmenlerinden Pınar KARATAŞ öğrencileriyle birlikte göçerlerin yaşadığı bölgede ev ev dolaşarak projeyi hazırladılar. İlimizde göçerlere sahip çıkması gerektiği anlayışıyla hareket edilerek bu insanlarımızın sorunlarına çözüm bulunmaya çalışılmıştır.

Eruh ÇPL’den Halim ACAR’ın danışmanlığını yaptığı, Tuğçe AKAN ve Kadriye KADAK adlı öğrencilerin hazırladığı “Çekin Elinizi Geleceğimizden” projesi ise teşvik ödülü almıştır. Eruh’ta genç yaşta evlendirilen kızların evlilik sonrası sorunları irdeleyen proje, bizim önemli bir toplumsal sorunumuzu dile getirmiştir. Atatürk İlköğretim Okulunun Müdürü olan Halim ACAR Eruh’ta yapmış olduğu AB ve SODES projelerinden sonra TÜBATAK için hazırlanan projeyle başarısına bir yenisini daha katmıştır.

Her iki proje de toplumumuzun kanayan yaralarına değinmiş olup bu alanda ne kadar ciddi bir problemle karşı karşıya olduğumuzu göstermiştir.

İki hafta önce de Okyanus Koleji’nin düzenlediği “Türkiye Geneli 2. Fen Bilimleri Proje Yarışması”na 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Şükrü AZGAN ve M. Şirin BATUR’un danışmanlığını yaptığı proje Türkiye ikincisi olmuştu.

Bu haber toplam 3337 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!