1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Prof.Dr.Yasin Aktay, İYC’nin konuğuydu
Prof.Dr.Yasin Aktay, İYC’nin konuğuydu

Prof.Dr.Yasin Aktay, İYC’nin konuğuydu

Önceki akşam memleketi Siirt’e gelerek İlim Yayma Cemiyeti’ne davet edilen Sosyolog Prof.Dr.Yasin Aktay, anayasanın toplumsal bir sözleşme olduğuna değindi.

A+A-

İlim Yayma Cemiyeti Siirt Şubesi’nin düzenlediği konferansa konuşmacı olarak katılan Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof.Dr.Yasin Aktay, “darbecilik emanete hıyanettir, hırsızlıktır, gasptır” dedi.

Seyyid Ahmed Bedevi Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu konferans salonunda konuşan Prof.Dr.Aktay, çocukluğundaki Siirt hatıralarından başlayarak yeni Anayasa’nın beraberinde nasıl yenilikler getireceği, Türkiye’nin demokratikleşme süreci ve toplumsal barışın inşası için sivil bir anayasa arayışını anlattı.

Aktay uzun süren konuşmasında, “Türkiye’de bir devlet var ve bu devlet Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılması sonrasında 1923 yılında kuruldu. Yeni kurulan Cumhuriyet bizi bir toplum, bir millet haline getirdi. Aynı zamanda bize bir tanım da yaptı. “Siz Türksünüz, siz Laiksiniz” dendi ve bir çerçeve çizilip bize Anayasa yapıldı. Aslında anayasa toplumsal sözleşme demektir. Bu şu anlama gelir; Sanki bütün toplumun fertleri bir araya gelmişler bir araya gelmişler ve “biz bundan sonra nasıl bir arada yaşayacağız, kendimizi nasıl tanımlayacağız” iye bir mukaveleye bağlamışlar sanki. Böyle bir sözleşme var ama kimse böyle bir sözleşme yaptığını hatırlamıyor. 1961 anayasasında da, 1981 anayasasında da vatandaşa bir şey sorulmadı. Soruldu ama dayatmayla soruldu. “isterseniz yok deyin de sizi göreyim” şeklinde soruldu. Bu anayasalar darbeyle gelmiştir biliyorsunuz. Darbecilik gasptır, hırsızlıktır, tecavüzdür. Darbe yapmak kadar derin bir suç yoktur. Çünkü halk size kendisini koruması için emanet ettiği silahı kendi halkınıza kullanıyorsunuz. Emanete hıyanet var. Akabinde hırsızlık var. Dolayısıyla anayasamızı hırsızlar, tecavüzcüler yapmıştır. Bu bir sözleşme değildir. Açıkçası zorla imzalatılmış bir senettir.” dedi.

Öğrenci ve öğretmenlerden oluşan seçkin dinleyicilerle buluşan Aktay, Konferans sonunda açılan stantta piyasaya yeni çıkan “Karizma Zamanları” adlı kitabını imzaladı.

prof.dr.yasin aktay

Bu haber toplam 2509 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!