1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Prof.Dr.Yasin Aktay, cinsel istismarı değerlendirdi
Prof.Dr.Yasin Aktay, cinsel istismarı değerlendirdi

Prof.Dr.Yasin Aktay, cinsel istismarı değerlendirdi

Konya Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi, aynı zamanda Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı olan Siirtli hemşehrimiz Yasin Aktay, ilimizde yaşanan cinsel istismar olayının sosyolojik boyutunu değerlendirdi.

A+A-

Siirtliler.Net Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Güzel’e yaptığı açıklamada “bu işi yapanlar teşhir edilerek sokağa çıkamaz hale getirilmelidir” dedi. Aktay değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti:

“Türkiye’nin her tarafında olan bir olay bazı medya organlarında gerçeğe aykırı bir şekilde yansıtıldı. Edindiğim bilgilere göre 100 kadar kişinin ifadesine başvurulmuş fakat bu sanki o kadar kişi bu işi yapmış gibi yazıldı. Psikolojik bir hareket gibi geliyor bana bu.

TEŞHİR EDİLEREK, SOKAĞA ÇIKAMAZ HALE GETİRİLMELİLER

Çocuk istismarına karışanlara verilecek cezaların yanı sıra teşhir edilmeli ve sokağa çıkamaz hale getirilmelidirler. Bunu yaparken eylemin reklamı yapılmamalıdır. Aksi halde toplum kendisine olan saygısını yitirir. Sıradanlaştırılmaması, yaygınlaştırılmaması, meşrulaştırılmaması için azami gayret gösterilmelidir. Bu tür olayları yapanlar teşhir edilmesinin yerine olayın kendisi reklam edilirse zamanla sıradanlaşır ki bu büyük bir tehlikedir.”

Sosyoloji konusunda tecrübeli bir akademisyen olarak değil de bir Siirtli olarak bu yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz şeklindeki sorumuza ise: “incitici bir şey. Böyle bir şeyin hem yaşanması hem de medyanın yansıtış biçimi üzücü oldu. Maalesef bazı yayın organlarından kazık yiyerek mağdur olduk.  Toplumun öz saygısının zedelenmemesi gerekir. Siirtlilerin tavrı net olmalıdır. Bu işi yapan kim olursa olsun tolerans gösterilmeden kınanmalıdır.”

Bu haber toplam 2774 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!