1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Prof.Dr.Okumuş, “Karani, tarihi bir şahsiyettir”
Prof.Dr.Okumuş, “Karani, tarihi bir şahsiyettir”

Prof.Dr.Okumuş, “Karani, tarihi bir şahsiyettir”

Veysel Karani Sempozyumuna katılan Prof.Dr.Ejder Okumuş, “Veysel Karani tarihi bir şahsiyettir, Anneler Gününde anılması doğru bir karardır.” dedi.

A+A-

Veysel Karani Sempozyumu için ilimize gelen ve Siirtliler.Net’i ziyaret eden Prof.Dr.Ejder Okumuş, Anneler Gününün Veysel Karani merkezli kutlanılmasıyla ilgili Siirtliler.Net Derneği’nin projesini çok doğru bulduğunu ve bu fikrin yaygınlaştırılması gerektiğini dile getirdi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Başkanı Prof.Dr.Ejder Okumuş, Siirtliler.Net’e yaptığı açıklamalarda aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Veysel Karani’de aranması gereken şey, onun çok iyi, derin bir düşünür olmasıdır. Bu yönü çok fazla dikkate alınmıyor. Popüler kültürümüzde folk İslamında (yani halk Müslümanlığında) Veysel Karani, tarihi bir şahsiyet olmaktan öte, efsanevi mitolojik bir kahraman olarak görülüyor. Onun kerametler yönüne vurgu yapılır. Dualarda, rüyalarda şefaat beklenen bir insan tipi karşımıza çıkar.

Oysa Veysel Karani, tarihi bir şahsiyettir. Onun büyüklüğü Peygamberi görmeden tevhid inancını benimsemesinde ve Hz.Muhammed’e inanmasındadır. Bu onun çok büyük bir düşünür olduğunu, hikmetli bir insan olduğunu gösterir.

Tarihi bir şahsiyet olarak bakılması gereken Veysel Karani’nin mezarının Siirt’teki Ziyaret’te olduğu kesin değildir. Nitekim Evliya Çelebi’nin görüşü orada olmadığı yönündedir. Büyük gezginlerden İbn-i Batuta kendi seyahatnamesinde onun türbesinin Şam’da olduğunu ifade eder. Evliya Çelebi’ye göre ise onun mezarı Yemen’de, doğum yeri olan Karn’da olduğunu yazıyor. Seyahatname’nin 8-10 yerde geçiyor. Mezarının dört yerde olduğu rivayet ediliyor. Önemli olan onun mezarı değil, duruşu, yaşam tarzı, mesajıdır. Bunu bilerek keşke insanlar inansalar.

ANNELER GÜNÜNDE ANILMASI DOĞRU BİR KARAR

Veysel Karani başlıklı anneler gününü kutlamak bizim kendi öz kültürümüze, kültürel değerlerimize en uygunu olacağı kanaatindeyim.  Hatta dünyada çoğu toplumların benimsediği anneler gününü de içine alacak şekilde anneler gününün bir hafta süreyle kutlanması ve bu kutlama çerçevesinde Veysel Karani başta olmak üzere kendi değerlerimizi öne çıkarmamız, bu değerlerin hayat süreçlerinden de örnekler getirerek kutlamak daha doğru olacaktır.

Böyleve evrensel olanla yerel olan bütünleştirilmiş olur. Veysel Karani’nin annesiyle ana-evlat ilişkisine baktığınızda onun adına değerlendirilecek, kutlanacak bir anneler gününün ne kadar önemli olacağı kendiliğinden ortaya çıkacaktır.”

Bu haber toplam 2752 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!