1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Platform Türkiye kamuoyuna Barış deklarasyonu yayımladı
Platform Türkiye kamuoyuna Barış deklarasyonu yayımladı

Platform Türkiye kamuoyuna Barış deklarasyonu yayımladı

Kandil'e "Silah Bırak" çağrısı ile ilgili Siirt Gönüllüleri Platformu tarafından yayımlanan deklarasyonda önemli ifadelere yer verildi.

A+A-

PLATFORMUMUZUN TÜRKİYE KAMUOYUNA BARIŞ DEKLARASYONU

BARIŞ SÜRECİNDEKİ SON GELİŞMELERLE İLGİLİ OLARAK KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

Son birkaç yıldır ülkemiz genelinde ve bölge özelinde oluşan umut ve bahar ikliminin, son Kobani Olaylarıyla kara bir kış karamsarlığına dönüşen son durumu, İmralı’dan gelen ve Kandil’e silahların bırakılmasını salık veren mektubu, biz platform olarak, yeniden yeni bir  baharın müjdecisi olacak günlerin habercisi gibi düşünmekteyiz. 

Bu gelişmeler karşısında Platformumuz, tavrını, her zaman olduğu gibi barıştan ve barışın sürdürülebilir kılınmasından yana kullanacağının bilinmesini ve  gerek hükümet gerekse örgüt nezdinde atılacak her olumlu adımın destekçisi olacağını da Türkiye kamuoyuna ve çözüm sürecinin tüm ilgili muhataplarına deklare etmek istemektedir.

Umarız, iki yıl önce Newroz Öncesi silahların bırakılmasına yönelik İmralı’dan Kandil’e iletilen mesaja örgütün üst yönetiminde bulunan bazı isimlerin gösterdiği isteksizlik, tereddütler gibi bir durum ile karşılaşılmaz. Bu tip tavırların çözüme ve barışa katkısının ne olduğu/olacağı bellidir. İmralı mektubu ile İlan edilen yeni silahsızlanma ya da silahları bırakmanın ciddiyetinin sözde değil, uygulanmasında anlam ve değer ifade edeceğini belirtmek isteriz. 

Türk ve Kürt tarafında bulunan şahinlerin, Kürt sorunu ve Türkiye Siyaseti üzerinde yıllardır oluşturulmuş ve oluşturulmak istenen vesayeti kaybetme korkusuyla, bazı mihrakların kamuoyunu manipüle edecek girişimlerine tavır ve davranışlarına karşı uyanık olmanın şimdilerde, her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu da hatırlatmak isteriz. 

Eski Türkiye’deki vesayetlerini kaybetme korkusu ile çözüm sürecini tıkayanlar, barış ve çözüm iradesini destekleyecek her kararlı adıma karşı gerileyeceklerdir. Biz platform olarak bu hain; Kürt ve Türk düşmanı, insanlık ve barış düşmanı tüm şebekelere karşı sürekli barışı, çözümü ve halkların kardeşliğini önceleyeceğimizi belirtmek istiyoruz. 

Barışa ve çözüm iradesine karşı her tür tereddütlü adımlar ve gerilim üreten siyaset stratejilerinin biz platform olarak takipçisi olacağımızı da daha önce kuruluş manifestosunda vurguladığımızdan şimdi daha güçlü bir şekilde vurgulamak isteriz…

Bu sürecin gidişatına yönelik olumlu olumsuz her tür girişim, ister hükümetten ve ona bağlı medya ya da STKlardan; ister örgüt kanadından, isterse BDP ya da İmralı kanadından gelsin, dikkatle takip edilmesi ve tavır alınması gerektiğini söylüyoruz ve bu konuda, platformumuzun tüm üyelerini ve bölge halkımızla Türkiye Kamuoyunu, dikkatli bir takip sorumluluğu içinde iş birliği içinde ve bu sorumluluk bilincini taşıyarak ve sağduyuyla, barış ve çözüm sürecinin gözlemcisi ve savunucusu olmaya çağırıyoruz.. 

Hükümeti ve örgütü bu konuda iyi niyetli adımlar atmaya zorlamak, ne olursa olsun irademizi çözümün ve barışın lehine kullanmaya tüm tarafları ikna ve teşvik etmek, platformumuzun olduğu kadar konuyla muhatap tüm tarafların ve STK’ların da misyonu olmalıdır. Bu konuda ilgili tüm kişi ve kuruluşları, tüm STK’ları etkin rol oynamaya çağırmak istiyoruz.

Bölgemizde oluşacak barış ikliminin 100 yılı bulan birikmiş sorunlara çözüm bulmak anlamında ve odaklanma fırsatı sunacağına ve bölge halkının yoksunluk, yoksulluk, imkansızlık yaşadığı temel sorunlarının çözümü için gerekli zaman zemin ve imkanlarla fırsatların kazanılacağına inanıyoruz….
Yeni Türkiye’de Kürt’ü Arap’ı Türk’ü ile Laz’ı Çerkez’i Romanıyla ve diğer tüm etnik unsurlarıyla Alevi’si ve Sünni’siyle bir barışın tüm ülke coğrafyasına yayılması çabasında maksimum duyarlılık ve sorumlulukla ve birlikte işbirliği içinde çalışmanın savaş çığırtkanlarını ve tüm hain şebekeleri tüm vesayet araçlarıyla birlikte gerileteceğine inancımız tamdır.

Kuruluş temellerimizde bir  misyon olarak belirleyerek vurguladığımız bu taahüdümüzü biz Platform olarak tüm Türkiye kamuoyuna şimdi daha istekli daha umutlu ve daha gür sesimizle duyuruyoruz...

Bu taahhüdümüzün bir parçası olarak belirtmek isteriz ki:  Bu sorumluluk içinde davranacak tüm sağduyulu kamuoyu aktörleri ve temsilcileri olan STK’ların; Barış ya da çözüm sürecini tarafların güncel siyaset ve stratejilerinin; kişisel heves ve çıkarlarının bir oyuncağı haline getirmesinin önünde ne kadar güçlü bir set olarak durabilirlerse bu oranda bir zafer Barışın lehine gerçekleşecektir.

Ülkede ve Bölgede gerekli olan tek zafer, barıştır… Barışın her tarafa galip gelmesini dileriz...

Merhametin ve barışın galip geldiği ortak bir coğrafyada, hep birlikte, tüm halklarımızla Yeni bir Türkiye’de kardeşçe yaşamak en büyük dileğimiz...

TÜRKİYE KAMUOYUNA SAYGILARIMIZLA…

SGP YÖNETİM KURULU

Bu haber toplam 2166 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!