1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. PKK lideri Cemil Bayık’tan flaş açıklama
PKK lideri Cemil Bayık’tan flaş açıklama

PKK lideri Cemil Bayık’tan flaş açıklama

Alman medyasına konuşan PKK lideri Cemil Bayık, flaş açıklamalarda bulundu.

A+A-

MHP’liler oylarını HDP’ye vermelidir diyen PKK lideri Cemil Bayık “AKP ve CHP 2015 seçiminde tüm gayretini HDP’nin başarısızlığı üzerine yürütecektir. HDP’nin başarısı bu iki partinin de politikalarını etkisizleştirecek ve Türkiye’nin demokratikleşmesi yolunda önünü açacaktır. Türkiye’nin siyasi, kültürel ve ekonomik kaostan çıkışının tek yolu, HDP’nin seçim başarısından geçiyor. Türkiye’de özgürlük, barış ve toplumsal istikrar isteyen herkes oyunu HDP’ye vermelidir.  Her AKP’li, CHP’li ve hatta MHP’li bile oyunu HDP’ye versin” dedi.

 

ALMAN HALKINDAN PKK ADINA ÖZÜR DİLEDİ


KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Alman yayın kuruluşları WDR ve NDR ile mülakatında, “PKK adına Alman halkından özür diliyorum. Bu tür eylemler bir daha asla olmayacak” sözleriyle 90'lı yıllarda Almanya'da düzenlenen kendini yakma, otoban işgalleri gibi eylemlerden ötürü özür diledi.

 

''BAĞIMSIZ KÜRT DEVLETİ KURULMASI AMAÇLANMIYOR''

Bayık, örgütün artık bağımsız bir Kürt devleti kurulması amacını gütmediğini, siyasi bir çözüme ulaşılması için gayret ettiğini ifade etti. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grup Başkanı ve Dış Politika Sözcüsü Rolf Mützenich, IŞİD'e karşı mücadele ve Bayık'ın açıklamaları göz önünde bulundurulduğunda PKK'nın konumunun yeniden değerlendirilebileceğini belirtti.


''TÜRKİYE'YE KARŞI SAVAŞMAK İSTEMİYORUZ''


Cemil Bayık, “Artık Türkiye'ye karşı savaşmak istemiyoruz. Artık yeter diyoruz. Savaşarak ne biz amaçlarımıza ulaşabildik, ne de Türk devleti” dedi. Mülakatı yapan basın mensuplarının Cemil Bayık ile Kandil Dağı'nda bir araya geldiği bildirildi.

Bu haber toplam 3442 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!